Panzer VII Löwe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Panzer VII Löwe tasarımı

Panzerkampfwagen VII Löwe (Lion) II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası ordusu Wehrmacht için Krupp firması tarafından tasarlanan süper ağır tank sınıfındaki zırhlı savaş aracıydı. Bu proje sadece çizim tahtasında kalmadı. 1942 yılında Panzer VIII Maus olarak üretildi.

Löwe tasarımının iki modeli vardı :

  • Leichter Löwe – 5 kişilik mürettebatı, 1000 beygirlik motoru,76 tonluk ağırlığı vardı. Ön zırhı 100 mm, arka tarafa monte edilen taretinin üzerinde, 105 mm L/70 yüksek namlu hızlı top ve eş eksensel makineli tüfeği bulunuyordu. Azami hızı 27 km/sti.
  • Schwerer Löwe – 5 kişilik mürettebatı, 1000 beygirlik motoru, 90 tonluk ağırlığı vardı. Ön zırhı 120-mm yi buluyordu. Tareti gövdenin ortasına yerleştirilmişti. 105 mm L/70 yüksek namlu hızlı top ve eş eksensel makineli tüfeği bulunuyordu. Azami hızı 23 km/sti.

Nazi Almanyası'nın lideri Adolf Hitler, Leichter Löwe modelinin iptalinin ve Schwerer Löwe modelinin tekrar tasarlanmasının emrini verdi. Taretine 150-mmlik ana top takılmasını ve ön zırhının 140-mmye çıkartılmasını, hızının da 30 km/s olmasını istedi.

Ne tasarımı ne de prototipi üretildi. Schwerer Löwe tasarımına ait bazı özellikler Königstiger modelinde kullanıldı. Ancak modeli bile aracın çok pahalıya mal olacağını ispatladı. Ayrıca küçük köprüleri geçmek için çok büyük yapısı vardı.

Teoride kalan diğer bir projede PzKpfw IX/PzKpfw X, ya da bilinen adıyla "Paper Panzers"dir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]