Marder III

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Marder III

Marder III Nazi Almanyası ordusu Wehrmacht tarafından II. Dünya Savaşı sırasında Panzer 38(t) şasesi kullanılarak üretilen bir tank imha edici araçtı. 1942 ile 1944 yılları arasında üretildi ve savaşın sonuna kadar kullanıldı.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Wehrmacht elinde hali hazırda çekili tanksavar topları ve Panzerjäger I adıyla da bilinen tank imha edici zırhlı araçlar bulunuyordu. Barbarossa Harekatı başlamasından once Wehrmacht yeni ve güçlü bir tanksavar silahına ihtiyaç duymaya başladı. 1941 yılında Almanlar Sovyet yapımı orta sınıf T-34 ve ağır sınıf Kliment Voroshilov tankları ile karşılasınca bu ihtiyaç daha da arttı.

Geçici çözüm olarak Panzer II ve Fransızlardan ganimet alınan Lorraine 37L zırhlı presonel taşıyıcı kullanılmasına karar verildi. Bu araçlara 7.5 cm PaK 40 veya Ruslardan bol miktarda ele geçirilen 76.2mm F-22 Model 1936 sahra topları monte edilerek Marder serisi elde edildi.

Üretimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sd.Kfz. 139 Marder III[değiştir | kaynağı değiştir]

Marder III (Sd.Kfz.139)

Panzer 38(t) tankının 1942'li yıllarda gittikçe modası geçmeye başlamıştı. Ancak bu tankın şasesi tank imha ediciler için mükemmel bir platform oluşturuyordu. Bu şasenin üzerine Kızıl Ordudan ele geçirilen çok sayıdaki F-22 76 mm top topunun monte edilmesine karar verildi. Bu top tekrar elden geçirilerek 7.62 cm PaK 36(r) adını aldı ve bu top araçlarda kullanıldı.

İmalat esnasında Panzer 38 e ait taret ve üst yapı söküldü. Yeni üst yapı şaseye cıvata ile monte edildi. Bu üst yapının üst kısmı açık, arka kısmında ise çok ince bir zırh bulunuyordu. Aracın zırhı 10 ile 50 mm. arasındaydı. Bu aracın en büyük sorunu büyük yapısı nedeniyle düşman tarafından kolaylıkla görülüyor olmasıydı.

Araç çapı küçültülmüş standar Alman yapımı 75 mm lik mermi kullanıyordu. Aracın cephaneliğinde 30 mermi taşınabiliyordu. Ana silah haricinde düşman piyadesine karşı kullanılması için kule kısmında 7.92 mm lik makineli tüfek bulunuyordu.

Aracın resmi adı Sd.Kfz.139 Panzerjäger 38(t) für 7.62cm PaK36(r)di. Toplam olarak 363 Marder III modeli Nisan 1942 ile 1943 arasında üretildi.

Sd.Kfz. 138 Marder III Ausf. H[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonraki nesil Marder III aracı Panzer 38(t) Ausf. H model tankın üzerine 7.5 cm PaK 40 Alman tanksavar topu monte edilerek yapıldı. Aracın motor kısmı arka tarafında idi. (Ausf. H (Almanca Heckmotor) (arka motor anlamında)) . 38 adetlik mermi taşırdı. Sd.Kfz.139 kulesinde de Çek yapımı 7.92 mm makineli tüfek bulunuyordu.

Aracın tam adı 7.5cm PaK40/3 auf Panzerkampfwagen 38(t) Ausf. H (Sd Kfz 138) idi. 418 det Ausf. H Marder III ve 243 yeni üst yapılı araç Kasım 1942 ile Nisan 1943 arasında üretildi. 1943 yılında 175 tanesi Panzer 38(t) tankıdan çevrildi.

Sd.Kfz. 138 Marder III Ausf. M[değiştir | kaynağı değiştir]

Marder III Ausf. M

Son olarak üretilen Marder III modelinde Panzer 38(t) Ausf. M tankı kullanıldı. ( Ausf. M (Almanca Mittelmotor) (orta motor anlamında)). Bu araçtada 7.5 cm PaK 40 tanksavar topu kullanıldı. Bu modeled top ve mürettabatın bulunduğu üst yapı aracın arka kısmına doğru monte dildi. . Diğer iki Marder III modelinin aksine mürettebatın bulunduğu üst yapının arkası tamamen kapalıydı ama üzeri açıktı.

Sadece 27 mermilik cephaneliği vardı. Ausf. M modelinin kule kısmında makineli tüfek yotu. Aracın müretttebatı MG 34 veya MG 42 taşımaktaydı.

The Ausf. M modeli çok sayıda üretildi. 1943 ile 1944 yılların arasında toplamda 975 araç üretildi. Aracın tam adı Sd.Kfz.138, Panzerjäger 38(t) mit 7.5cm PaK40/3 Ausf. M idi.

Görev tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bütü Marder III modelleri tüm cephelerde görev aldı. Sd.Kfz. 139 modeli ise en çok Doğu Cephesi ve bazılarıda Tunusda kullanıldı. Şubat 1945 tarihinde hala 350 Ausf M cephelerde görev yapmaktaydı.

Marder III araçları Wehrmacht ve SS lere bağlı Panzer tümenlerinin içerisindeki Panzerjäger Abteilungen birliklerinde, birkaç adeti Luftwaffe birlikleri içerinde örneğin Herman Göring division birliklerinde kullanıldı.

Marderlarin yapımında kullanılan Çek yapımı LT-38 tank şasesi mekanik olarak kullanışlıydı. Bu araçların ateş gücü cephedeki birçok hafif ve orta sınıf tankı yok etmeye yetebilecek türdeydi.

Marderlerin en zayıf olduğu nokta kalımlık sorunuydu. Aracın yapısının büyük olmasında ötürü araç kolaylıkla tespit edilip vurulabiliyordu. Düşman topçusu ve tankları karşısında aracın zırh kalınlığı çok düşüktü.

Marder modeli aslant taarruz topu veya tank görevlerinde kullanılmadı. Aracın üstünün açık olmasından ötürü şehir çatışmaları veya yakın çatışmalara sokulmadılar. En iyi oldukları yerler defans ve destek ateşi görevleriydi. Eksikliklerine rağmen çekili toplarla yerlerinin değiştirilmesindeki en büyük etken iyi birer tank imha aracı olmalarıydı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]