Panzerjäger I

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Panzerjäger I

Çeşidi Tank imha edici
Uyruğu Nazi Almanyası Nazi Almanyası
Hizmet geçmişi
Kullanıldığı savaşlar II. Dünya Savaşı
Özellikler
Ağırlık 6,4 ton
Uzunluk 4,14 m
Genişlik 2,01 m
Yükseklik 2,25 m
Mürettebat 3


Zırhı 7-13 mm (gövde)
14.5 mm (üstyapı)
Ana silahı 47mm PaK 36(t) L/43.4
87 mermi
Motor Maybach NL 38 su soğutmalı benzinli
100 beygir
Süspansiyon donanımı yaylı bar
Harekat menzili 215 km
Azami hızı 42 km/h


Panzerjäger I (Türkçesi→ "tank avcısı I") Nazi Almanyası ordusu Wehrmacht tarafından II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan ilk Panzerjäger modeli tank imha ediciydi. Yapımında Panzer I Ausf. B şasesi ve Skoda 47 mm PaK L/43 tanksavar topu kullanılmıştır. Panzerjäger, Sovyet yapımı tanklara karşı hem ucuz hem de etkili bir savaş aracıydı. Bunun yanında kullanım süresi dolan Panzer I tanklarına da tekrar işlev kazandırılmış oldu.

Birçok tank imha edici gibi bu aracında yalnızca ön tarafında bir zırh bulunuyordu ve mürettebat diğer yönlerden gelecek saldırılara karşı savunmasızdı.

Mart 1940 ile Şubat 1941 tarihleri arasında toplamda 202 adet üretildi.

İlk olarak Fransa Seferi daha sonra sırayla Kuzey Afrika Cephesi ve Barbarossa Harekatı'nda kullanıldı. İlerleyen yıllarda daha güçlü kundağı motorlu topların ortaya çıkması ile cephe savaşlarından çekilerek 1943 yılında Balkanlardaki partizan harekete karşı kullanıldılar.

Panzerjägers modelinin gerçek adı 4.7 cm PaK(t) (Sf) auf Panzerkampfwagen I idi. İsmindeki (t) ibaresi "Tschechisch" Almanca "Çekoslavak" anlamını taşıyordu. Çünkü, 4,7 sm.’lik tanksavar topu Çek üretimiydi. Mart 1939 tarihinde Çekoslovakya’nın işgalinden sonra, Alman ordusunda kullanılmaya başlanmıştır. (Sf) ise "Selbstfahrlafette" gene Almanca "Kundağı motorlu araç" kelimesinin kısaltmasıydı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]