Möbelwagen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Flakpanzer IV Möbelwagen
FlakPzIV-Moebelwagen.jpg
Çeşidi Uçaksavar
Uyruğu Nazi Almanyası Nazi Almanyası
Hizmet geçmişi
Kullanıldığı savaşlar II. Dünya Savaşı
Özellikler
Ağırlık 24 ton
Uzunluk 5,92 m
Genişlik 2,95 m
Yükseklik 2,73 m
Mürettebat 6


Zırhı 10-80 mm
Ana silahı 1x3.7 cm FlaK 43 L/89
416 mermi
Diğer silahları 7.92 mm Maschinengewehr 34
600 mermi
Motor 12-cylinder Maybach HL 120 TRM
300 beygir ( kW)
Kaldırma kapasitesi 12,5 beygir/ton
Süspansiyon donanımı yaprak yay
Harekat menzili 200 km
Azami hızı 38 km/s


3.7 cm FlaK auf Fahrgestell Panzerkampfwagen IV (sf) (Sd.Kfz. 161/3), kısa adı Möbelwagen (Türkçe Mobilya Karavanı), Nazi Almanyası ordusu Wehrmacht tarafından II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan Panzer IV şasesi üzerine kurulu üstü açık kutu şeklinde taretli bir uçaksavar silahıydı. Wehrmacht bu silahı Avrupa Cephesi'nde kullandı.

1943 yılında Luftwaffe'ye bağlı uçakların giderek azalan etkisinden ötürü düşman saldırına karşı yer hedeflerinin koruyacak yeni silahların önemi giderek artmaya başladı. 1943 yılının ilk aylarında, Panzer IV şasesi üzerine bir silah sistemi takılması fikri gündeme geldi. Başlangıçta düşünülen 20 mm'lik dörtlü ("Flakvierling") silahı yüksekten ve hızlı uçan gelişmiş Müttefik uçaklarına karşı çok etkisiz kalacağından reddedildi. Renkli çizimi Tasarım iptal edilmeden sadece bir adet prototipi üretildi. İkinci tasarımda tekli geliştirilmiş 3.7 cm FlaK 43 L/89 silahı daha iyi bir Flakpanzer geliştirilene kadar geçici olarak kabul edildi. Renkli çizimi Tasarlana bu araca Flakpanzer IV adı verildi ve ilk modelleri Nisan 1944 tarihinde Batı Cephesi'nde kullanıma girdi.

Möbelwagen, Doğu Avrupa Cephesi'nde hasar görmüş ve fabrikaya tamire getirilen Panzer IV tank şasesi üzerine kuruldu. Üstü açık taret her tarafından destekli 20 mm zırhlı plakalar ile kaplıydı. Bu plakalar iki farklı hareket açısına göre monte ediliyordu. İlkinde alçak olarak takılan bu zırh sayesinde uçaksavar 360 derecelik dönüş, yatay veya alçak pozisyonda atış imkânına sahip oluyordu. İkinci olarak yarı kapalı plakalar sadece hava hedeflerine karşı kullanılabiliyordu. Her iki pozisyonda da silahın mürettebatı azami derecede yaralanmaya açık oluyordu. Sadece nakliye esnasında zırh tamamı ile kapatılıyordu. Zırh normalde mürettebatı sadece hafif ateşli silahların atışından koruyabiliyordu.

Düşünce olarak Möbelwagen geçici bir araç olarak tasarlandı. Batı Cephesindeki Panzer tümenlerinde uçaksavar müfrezeleri bünyesinde görev yaptı. 300 adet üretilmesine rağmen gerçek Flakpanzerler olan Wirbelwind ve Ostwind modellerinden daha başarılı oldu. Bu araçların ikisi de tamamıyla zırhla kaplı ve her türlü yer ve hava hedeflerine karşı ateş edebiliyordu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]