Kugelblitz

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Flakpanzer IV Kugelblitz Nazi Almanyası ordusu Wehrmacht tarafından II. Dünya Savaşı sırasında hala üretim aşamasında olan bir tür uçaksavar silahıydı. Diğer uçaksavar silahlarının aksine taret kısmı tamamen kapalı ve dönebiliyordu. Renkli çizimi

Üretimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1943 yılından itibaren Luftwaffe gökyüzündeki gücü giderek azalmaya başladı. Bu yüzden Wehrmacht zırhlı birlikleri düşman saldırılarından koruyacak uçaksavarlara ihtiyaç duymaya başladı.

İlk olarak birçok benzerinde olduğu gibi Panzer IV şaseli Flakpanzer IV üretildi. Bunları Möbelwagen, Wirbelwind ve Ostwind takip etti.. Kugelblitz Flakpanzer IV modelinin en mükemmel haliydi.

Kugelblitz, Panzer IV şaseli ve bu şase üzerine U-boat denizaltılarında da kullanılan 30mm MK 303 "Doppelflak" / "Brunn" uçaksavar topu yerleştirilmiş bir araçtı. Ancak bu topun pratik olmaması ve arzu edilen performansı gösterememesi üzerine vazgeçildi Kriegsmarine ye iade edildi.

Bu topun yerine ikiz 30 mm zwillingsflak 103/38 kullanıldı. Bu silah Henschel Hs 129 ve Dornier Do 335 uçaklarının üzerinde bulunmaktaydı.

Panzer IV tankına ait şase ve basit bir üst yapıdan oluşuyordu. Tareti yeniden planlandı. Taret tamamen çevrili ve üstü kaplıydı. 360 derecelik dönme açısı vardı.

İkiz top 30 mm zwillingsflak 103/38 dakikada 450 mermi atabiliyordu.

Görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kugelblitz savaşın sonuna kadar seri üretime geçemedi. Birkaç araç tamamı ile bitirildi ki bunlarında nasıl bitirildiği bilinmiyor. Bazı kaynaklara gore bu birkaç araç savaşın sonunda Berlin Savaşı sırasında kullanıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]