İçeriğe atla

Araç zırhı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ABD Ordusu 'ın M1 Abrams MBT TUSK yükseltmesi kompozit, reaktif ve etek zırh kullanmaktadır.

Araç zırhı, tanklar, uçaklar ve gemiler gibi zırhlı savaş araçlarında araç mürettebatını şarapnel, mermi, füze veya top mermisi gibi düşman atışlarından korumak için kullanılan zırh türüdür.

Sivil araçlar da zırhlı olabilir. Bu araçlar arasında devlet yöneticileri (örneğin başkanlık limuzinleri), muhabirler ve çatışma bölgelerinde veya şiddet içeren suçların yaygın olduğu yerlerde siviller tarafından kullanılan zırhlı otomobiller bulunmaktadır. Sivil zırhlı arabalar ayrıca güvenlik firmaları tarafından soygun veya yükün kaçırılması riskini azaltmak için para veya değerli eşya taşımakta kullanılır.

Zırh, araçları kasıtlı saldırı dışındaki tehditlerden korunmak için de kullanılabilir. Bazı uzay araçları, mikrometeoroidlerden veya uzay çöplerinden gelecek darbelere karşı korunmak üzere özel bir zırh ile donatılmıştır. Jet motoru ile çalışan modern uçaklarda, kompresör veya fanın hasar görmesi durumunda uçak gövdesine gelecek hasarı önlemek için gaz türbin motorlarının etrafında fan muhafazası veya enkaz muhafaza duvarı olarak adlandırılan, aramid kompozit kevlardan bir tür zırh takılır.[1]

Aracın tasarımı ve amacı, taşınan zırh miktarını belirler. Zırh kaplamaları genellikle çok ağırdır ve aşırı miktarda zırh aracın hareket kabiliyetini kısıtlar. Bu sorunu azaltmak için buckypaper[2] ve alüminyum köpük zırh plakalarını içeren bazı yeni malzemeler (nanomalzemeler) ve malzeme bileşimleri araştırılmaktadır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Containment Device | Transport Armor : Pinnacle Armor – Body Armor and Armoring Products". Pinnacle Armor. 28 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2012. 
  2. ^ "Buckypaper armour". Slipperybrick.com. 19 Ekim 2008. 17 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2012. 
  3. ^ "Lightweight aluminum foam armour plates". Ntnu.no. 5 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]