Emel Sayın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Emel Sayın
Doğum 20 Kasım 1945 (1945-11-20) (69 yaşında)
Türkiye Türkiye, Sivas
Köken Makedon
Tarzlar Türk sanat müziği
Fantezi müzik
Meslekler Şarkıcı
Aktris
Etkin yılları 1962-günümüz

Emel Sayın (d. 20 Kasım 1945, Sivas), ses sanatçısı, müzik yorumcusu ve sinema oyuncusu. 1998 yılında Türkiye hükûmeti tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dört kız çocuğundan biri olarak 1926'da Türkiye'ye gelen muhacir ailenin en büyük kızıdır. Babasının Toprak Mahsulleri Ofisinde Tekel Başmemuru olarak görev yaptığı Şarkışla, Sivas'ta 20 Kasım'da dünyaya geldi.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzikle tanışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Kariyerine küçük yaşlarda adım atan ve ilk olarak 13 yaşında Arif Sami Toker'den müzik dersleri almaya başladı. Toker'in yetiştirdiği ünlü ve yetenekli sanatçı olarak kabul edilmektedir[kaynak belirtilmeli]. Üç yıl Münir Nurettin Selçuk'tan ders alarak müzik eğitimine devam etti. Uzunköprü, Edirne'de Gazi Turhan Bey Ortaokulu ve Çapa Anadolu Öğretmen Lisesinden mezun olduktan sonra üç yıl süresince İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Beşiktaş Şan Bölümü'nde Fransa'da zamanında Münir Nurettin Selçuk'a da hocalık yapmış olan şan hocası Alis Rosenthal'dan dersler aldı. Yine aynı dönem arkadaşları Mine Mater, Erkin Koray ile birlikte Muhittin Sadak'tan da solfej dersleri aldı. Bu arada Hürriyet Haber Ajansı'nın açtığı yarışmada Münir Nurettin Selçuk'a ait klasik bir eser okuyarak ‘Ses Kraliçesi’ seçildi.

Emel Sayın, henüz 17 yaşındayken Ankara Gençlik Parkı'nda Necdet Yazar]'ın gazinosunda ilk defa sahneye çıktı. 1963 yılında Ankara Radyosu'na sınavla solist olarak girdi ve yaklaşık yedi yıl hizmet verdi. Ankara seyircisi karşısında sahne tecrübesi kazanan sanatçı, Egemen Bostancı'nın teklifiyle İstanbul müzik piyasasına transfer oldu ve Lalezâr Gazinosu'nda assolist olarak sahne almaya başladı. Bu arada İstanbul Radyosu'na geçti ve İstanbul'a yerleşti. İstanbul'a gidişiyle yoğun bir çalışma dönemine giren Emel Sayın pek çok müzik albümünün yanı sıra sinema filmlerinde de rol aldı.

1971-1973: Sus Sus Sus, Gel Gel Gel, Doyamadım Sana[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul'a gidişiyle ilk müzik çalışması olan Sus Sus Sus a imza atarak sanat kariyerini başlatan sanatçı aynı yıl Gel Gel Gel e ve Doyamadım Sana çalışmalarına 1971 yılı içerisin de imza atarak sanat kariyerine iki teklikten oluşan üç ayrı plak çalışması ile giriş yaptı.

Sus Sus Sus[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayın'ın ilk plak çalışmasında yer verdiği şarkı başrollerini Hülya Koçyiğit ve Erol Büyükburç'un paylaştığı 1968 yapımlı "Sus Sus Kimseler Duymasın" filme ismini veren şarkıda film müziği olarak yer almıştır.

1972-1974: Son On Yılın En Sevilen On Şarkısı, Emel Sayın 73, Emel Sayın 74[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanatçı 1972 yılın da sanatçı Son On Yılın En Sevilen On Şarkısı adında 10 Türk sanat müziği şarkısından oluşan albümünü çıkardı. Bu albümde yer alan şarkı çeşitli Türk filmlerinin film müziği olma özelliği de göstermektedir. Albüm İstanbul Plakçılık'tan çıkmış ve ön kapağında sanatçıya ait bir resim adının da yazılı olduğu kırmızı renkli fon kapağıyla yayınlanmıştır. 1973 yılında Emel Sayın 73 1974 yılında ise Emel Sayın 74 müzik albümlerini çıkardı.

1975-1974: Emel Sayın 75, Emel'in Dünyası, Emel Sayın 76[değiştir | kaynağı değiştir]

1997: Emel Sayın, Modern Folk Üçlüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

MFÖ ile Hasan Cihat Örter'in düzenlemelerini yaptığı İstanbul Şarkıları adlı müzikal çalışmada bulundu, Yapı Kredi Bankası destekli albüm çalışması yaptı.

Sinema hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul'a gidişiyle yoğun bir çalışma dönemine giren Emel Sayın pek çok müzik albümünün yanı sıra sinema filmlerinde de rol aldı. Ancak, 1970'lerin ortasından itibaren sinemadan uzaklaşarak yalnızca müzikle ilgilenmeye başladı. 2001 yılında Mehmet Ali Erbil'le birlikte Aşkım Aşkım adlı TV dizisinde rol aldı. Daha sonra Kanal D'de Karınca Yuvası adlı dizide rol aldı. Mavi boncuk adlı filmi Tarık Akan'la oynadığı en güzel filmlerinden birisi olarak geçmektedir.[1]

Diskografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Film Rol Notlar
1970 Şampiyon Emel Sayın
1971 Makber
Hicran
Feride Feride [3]
1972 Süreyya Süreyya
Gülüzar Pervin
1973 Yalancı Yarim Alev
Düşman Helga
1974 Mavi Boncuk Emel Sayın Film müziğini sanatçı tekrar yorumlamıştır.
Hasret Alev Sayın
1977 Acı Hatıralar Emel
1980 Rüzgar Emel
2008 Aşkım Aşkım Televizyon Dizisi, 2001 ve yenilenerek 2008 yılında yayınlandı
2007 Beyaz Melek Emel Sayın
2009 Karınca Yuvası Televizyon Dizisi
2008 Avrupa Yakası Konuk Oyuncu Televizyon Dizisi
2013 Düğün Dernek Konuk Oyuncu Sinema Filmi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Emel Sayın filmografisi Sinematürk. 14 Kasım 2009 tarihinde erişilmiştir.
  2. ^ Emel Sayın albümleri Müzik.Buneki. 14 Kasım 2009 tarihinde erişilmiştir.
  3. ^ 15. Saner Film, Renkli Film Listesi 26 Mayıs 2010 tarihinde erişilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]