Dersim aşiretleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
1926 yılında Ankara'ya davet edilen Dersimli aşiret reisleri, Malatya Valisi Bozan Bey ve Elâziz Valisi Ali Cemal Bey ile birlikte

Dersim aşiretleri, Doğu ve İç Anadolu Bölgesinde Tunceli, Sivas, Tokat, Erzincan, Bingöl, Muş, Maraş, Kayseri, Amasya, Gümüşhane, Elazığ, Adana, Adıyaman, Malatya, Ardahan, Erzurum çevresine yayılmışlardır. Aşiretlerin çıkış noktası "İç Dersim" olup, aşiretlerin Dersim ile birlikte en yoğun olduğu diğer yöre, zamanla çeşitli nedenlerle verdiği göçlerle, Dersimli Alevilerin yoğun ve hakim olduğu iki bölgeden biri haline gelen Koçgiri yöresidir.

Koçgiri yöresi Sivas'ın İmranlı, Zara ilçelerini içine alır. Sivas'ın Hafik, Kangal, Divriği, Suşehri, Tokat'ın Almus, Zile, Erzincan'ın Refahiye, İliç çevresi, Kayseri'nin Sarız, Develi yöresine kadar uzanır ve bu bölgeleri içine alır.

Tunceli'nin Güney ilçeleri, Sivas Koçgiri yöresi aşiretleri, Kayseri Sarız ve Develi, Erzicanın Refahiye, İliç, Kemah, Elazığ Aşiretleri, Adıyaman Dersim Aşiretleri, Kahraman Maraş yöresi Dersim aşiretleri, Tokat, Çorum, Yozgat, Malatya ve Gümüşhane yöresi Dersim aşiretleri ise genel olarak Zazaca ve Kurmancî konuşur. Tek bir dil üzerinde yoğunluk yoktur. Göç yoluyla ya da sürgün edilerek Dersim çevresine dağılmışlardır. Tunceli'ye dışardan gelme birçok aşiret de vardır. Bunların en önemlileri İzol ve Hıran aşiretleridir.

Liste[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Abdalanlı
 2. Alanlı
 3. Arelli
 4. Balabanlı
 5. Caferanlı
 6. Çarikli
 7. Demenanlı
 8. Elhanlı
 9. Hadikan
 10. Hedikli
 11. Hormeklı
 12. İzollu
 13. Karsanlı
 14. Hıran
 15. Kemenlı
 16. Kebanlı
 17. Kureyşanlı
 18. Lolanlı
 19. Pilvenkli
 20. Butanlı
 21. Zilanlı
 22. Silanlı
 23. Şavalanlı
 24. Yusufanlı
 25. Zimtekli
 26. Kurmeş
 27. Derviş Cemal [1]
 28. Şakak
 29. Şadililer