Antalyaspor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Antalyaspor
Antalyaspor logosu
Tam isim Antalyaspor Kulübü
Kuruluş 2 Temmuz 1966
Renkler          Kırmızı-Beyaz
Başkan Türkiye Gültekin Gencer
Maskot Akrep
Resmî site www.antalyaspor.com.tr
Antalyaspor SK Şubeleri
Olympic pictogram Football.png
Antalyaspor Kulübü
Olympic pictogram Football.png
Futbol A Takımı
Olympic pictogram Football.png
Futbol U21 Takımı
Olympic pictogram Handball.png
Hentbol A Takımı
Badminton pictogram.svg
Badminton
Cycling (road) pictogram.svg
Bisiklet
4suits.svg
Briç
Olympic pictogram Judo.png
Judo
Table tennis pictogram.svg
Masa tenisi
Chess pictogram.png
Satranç
Water polo pictogram.svg
Sutopu
Swimming pictogram.svg
Yüzme

Antalyaspor, 1966'da Antalya'da kurulan futbol, hentbol, sutopu, masa tenisi, yüzme, badminton, judo, bisiklet, satranç, briç dallarında etkinlik gösteren spor kulübüdür. Lakapları "Akrep"' olan kulübün renkleri, kırmızı-beyazdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Şubat 2009 tarihinde oynanan Beşiktaş-Antalyaspor karşılaşması öncesinde gerçekleştirilen seremoniden görünüm.

Futbolun Türkiye'de ilgi görmeye başlaması mahalli liglerin yerini ulusal lige bırakmasına olanak sağladı ve 1959 yılında 'Millî Lig' adı altında tüm ulusu kapsaması hedeflenen futbol ligi kuruldu ama Millî Lig veya bir yıl sonra değişen adıyla Türkiye Birinci Futbol Ligi genellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana gibi büyük şehirlerin takımlarından oluşuyordu. Türkiye Futbol Federasyonu'nun 1965 yılında her ilin bir takımı olması için çıkardığı izinle Türkiye'nin çeşitli illerinde yerel liglerde mücadele eden futbol takımları birleşip şehirlerinin adına mücadeleye başlamışlardı. Ülkedeki bu hareketlilik Antalya Beden Terbiyesi Bölge Başkanlığı Bölge İstişare Kurulu'nu da harekete geçirdi ve Antalyaspor Kulübü 5 Haziran 1966'da aynı tarih ve 1 sayılı kararı ile, zamanın 3512 - 5927 / 4919 sayılı Cemiyetler Kanunu'nun 2596 ve 3530 sayılı mevzuatları çerçevesinde Antalyaspor profesyonel takımının teşekkülünde hiçbir mahsur görülmediğine ittifakla karar verilerek, İleri gazetesi 'nde yayınlanan nizamnamenin 2. maddesinde belirtilen kurucu üyelerince (Antalyaspor Kulübü müteşebbis heyeti) kuruldu.

2 Temmuz 1966'da Yenikapı Suspor, İlk Işıkspor ve Ferrokromspor takımlarının birleşmesiyle tam anlamıyla kurulan Antalyaspor, ilk olarak profesyonel liglere 1966-67 sezonunda günümüzde 1. Lig adını alan Türkiye Profesyonel 2. Ligi'nden katıldı. 1981-82 sezonuna kadar 2. Lig'de mücadele etti. Ayrıca 9 Aralık 1992 tarihinde Çimturspor Kulübü Derneği yaptığı olağanüstü genel kurul toplantısıyla kendini fesh ederek Antalyaspor ile birleşme kararı almış, Antalyaspor Kulübü genel kurulu bu birleşmeyi onaylamıştır. 20 Temmuz 2010 tarihinde Antalya'nın The Marmara Hotels adlı otelinde yapılan anlaşmaya göre Antalyaspor A.Ş.'nin yeni ismi 2+2 yıllığına Medical Park Antalyaspor olmuştur. Ancak 4 sene süren isim sponsorluğu yenilenmediğinden dolayı takım Medical Park ile yollarını ayırmış ve tekrar Antalyaspor ismi ile mücadelesini sürdürmeye devam etmiştir.

Amblem[değiştir | kaynağı değiştir]

Kulübün 2010 ile 2014 yılları arasında kullandığı ve Medical Park sponsor adını içeren logosu

Kulübün amblemi beyaz yuvarlak bir zemine kırmızı bir çerçeve ve çizgilerden oluşur. Kulübün amblemindeki A, Antalya sözcüğünü; S ise spor sözcüğünü temsil eder. A ve S harflerinin ortasında şehrin simgelerinden Yivli Minare kırmızı çizgilerle çizimi bulunur. Yivli Minare'nin üzerindeki üç bant ise Antalyaspor'u oluşturan İlk Işıkspor, Ferrokromspor, Yenikapı Suspor takımlarını temsil eder. Yivli Minare çiziminin altında Antalyaspor'un kuruluş yılı olan 1966 yazısı bulunmaktadır.

Sponsorluk anlaşması gereğince 2010 ile 2014 yılları arasında kulüp logosunun çevresine; üst kısımda "Medical Park" logosu olan, alt kısmında ise "Antalyaspor" yazan bir çember eklendi.

Şubeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kulübün futbol takımının 2012-13 sezonundan itibaren iç saha maçlarını oynadığı Akdeniz Üniversitesi Stadyumu'ndan bir görünüm

Futbol Şubesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalyaspor'u profesyonel futbol bazında temsil eden şube 1966 yılında kurulmuştur. 1996 yılında TFF'nin isteği doğrultusunda kurulan PAF Takımı(şu anki adıyla A2 Takımı) şubenin ikinci takımı olmuştur. En son 2007 yılında tekrar kurulan Bayan Ligi'ne (şu anki adıyla Kadın Ligi'ne) katkı sağlamak isteyen takım, Bayan Futbol Takımını kurmuş ancak 2012 yılında devretmiştir.

Erkek Futbol Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalyaspor, futbol kulübü olarak 1966 yılında şehirdeki 3 takımın birleşmesiyle gelmesiyle kuruldu. 1981-82 sezonunda Türkiye 2. Ligi'ni (bugünkü adıyla 1. Lig) şampiyon olarak tamamlayan Antalyaspor, Türkiye 1. Ligi'ne yükseldi.

Antalyaspor 1. Lig'deki ilk maçında 29 Ağustos 1982 tarihinde Ali Sami Yen Stadyumu'nda Fenerbahçe ile oynayıp 1-1 berabere kaldı.[1] Takım ilk galibiyetini ise 3 Ekim 1982'de Antalya Atatürk Stadyumu'nda Ankaragücü'ne karşı 1-0'lık sonuçla aldı[2]. Antalyaspor, o sezonu 29 puanla 14. tamamladı.

Antalyaspor'un, ligde iyi derecesi 1998-99 Sezonu'nda 49 puanla ve -1 averajla elde ettiği 6.'lık. Akrepler, performans açısından da 2009-10 Sezonu'nu 49 puan +11 averajla, ancak ligi 9. sırada tamamlayarak en başarılı sezonunu yaşadı.

Antalyaspor takımı Türkiye Kupası'nda ise 1999-00 Sezonu'nda Galatasaray ile Türkiye Kupası finali oynadı.

Antalyaspor, Avrupa kupalarında 2000-01 sezonunda UEFA Kupası'nda 1. turunda Almanya'nın Werder Bremen takımı ile eşleşti. İlk maçı Antalya'da 1-0 kazanan Akrepler, ikinci maçta Bremen'de 6-0 yenilerek kupaya ilk turda veda ettiler. [3]

Antalyaspor Kulübü Futbol Şubesi 2010'da Medical Park Hastaneler Grubu'yla yapılan anlaşma gereği 2+2 yıllığına Medical Park Antalyaspor olarak anıldı. Kulüp 2014 yazından bu yana yeniden Antalyaspor ismi ile mücadelesini sürdürmeye devam ediyor.

U21 Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalyaspor U21 takımı, Antalyaspor'u U21 Ligi'nde (önceki adlarıyla PAF Ligi - A2 Ligi) temsil eden futbol takımıdır. 1996 yılında kurulmuş olan şube aralıklarla mücadele ettiği A2 Ligi'nde 2008-09 TFF PAF Ligi sezonunu şampiyon tamamlamıştır.

Amatör Şubeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalyaspor Kulübü Derneği çatısı altında Masa Tenisi ve Sutopu'nun ardından 2012 yılında Hentbol, Yüzme, Badminton, Judo, Bisiklet, Santraç, Briç branşları da açılmıştır.

Kırmızı-beyazlı kulüp 6'sı olimpik olmak üzere toplam 9 farklı branşta faaliyet göstermektedir.

Erkek Hentbol Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalyaspor Erkek Hentbol Takımı, Antalyaspor'un Türkiye Erkekler Hentbol Süper Ligi'nde mücadele eden hentbol takımıdır.

Antalyaspor yönetimi, 2012 yılının Ağustos ayında almış olduğu karar sonrası erkek hentbol takımını bünyesinde açmaya karar vermiştir. Antalyaspor yönetimi, Türkiye Hentbol Federasyonu'nun da daha önce almış olduğu karar doğrultusunda profesyonel futbol takımı erkekler Süper Lig'inde mücadele etmiş takımlar doğrudan Türkiye Erkekler Hentbol Süper Ligi'nde mücadeleye hak kazanır maddesinden yararlanarak Türkiye Hentbol Federasyonu'na başvuru da bulunmuş ve kulübün başvurusu da 29.08.2012 tarihinde federasyon tarafından kabul edilerek Türkiye Erkekler Hentbol Süper Ligi'ne kabul edilmiştir. Takım, 2012-2013 sezonunda Türkiye Erkekler Hentbol Süper Ligi'nde ilk kez mücadele etmiştir.

Antalyaspor yönetimi, Antalyaspor Profesyonel Futbol Takımı maçlarını Akdeniz Üniversitesi Stadyumu'nda oynadığından dolayı Akdeniz Üniversitesi yönetimi ile bir dostluk köprüsü kurmuş ve hentbol takımının yönetimini Akdeniz Üniversitesine bırakmıştır. Ayrıca takımın maçlarının da Akdeniz Üniversitesi BESYO Spor Salonu'nda oynamasına dair karar kılınmıştır. 2011-2012 sezonunda Türkiye Erkekler Hentbol Süper Ligi'nden küme düşen Akdeniz Üniversitesi Erkek Hentbol Takımı da kendini fesh ederek Antalyaspor Erkek Hentbol Takımı bünyesine geçmiştir.

Takım 2012-2013 sezonunda Akdeniz Üniversitesi Antalyaspor Erkek Hentbol Takımı adıyla mücadele etmiş ve Akdeniz Üniversitesi Antalyaspor Erkek Hentbol Takımı 2012-2013 Türkiye Erkekler Hentbol Süper Ligi'ndeki ilk sezonunu 10. sırada ve 18 puanla tamamlayarak 13 takımlı ligde kalmayı başarmış ve ilk 8 takımın oynadığı play off'lara kalamayarak normal sezonu tamamlamıştır.

Bir önceki sezonun aksine 2013-2014 sezonu başında ise Akdeniz Üniversitesi hentbol takımının yönetiminden feragat etmiştir. Antalyaspor Kulübü Derneği bünyesindeki tüm amatör branşlar gibi hentbol takımının yönetimi de Antalyaspor Derneği bünyesine geçmiş ve takımın Akdeniz Üniversitesi Antalyaspor Erkek Hentbol Takımı olan ismi Antalyaspor Erkek Hentbol Takımı olmuştur. Takım, 2013-2014 sezonundan itibaren Türkiye Erkekler Hentbol Süper Ligi'nde bu isimle mücadele etmeye başlamıştır. Antalyaspor Erkek Hentbol Takımı, 2013-14 sezonunu 11. sırada tamamlayarak ligde kalmayı başarmıştır.

Erkek Sutopu Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalyaspor 1970 ve 80'lerde mücadele ettiği sutopu branşına 2010 yıllının yaz başında geri döndü. Yaş ortalaması 45 olmasına rağmen yeni kurulan tüm kulüpler gibi açık kümeden başlayan ve 24 yıl aradan sonra İzmir'deki lig elemesine katılıp 18 takım içerisinden 4. olan takım, 2011 yılında ise tekrar katıldığı açık kümede sırasıyla tüm rakiplerini yenip, yenilgisiz Adana'daki lig elemesini şampiyon olarak tamamladığı için yalnızca şampiyonun çıkabildiği Sutopu Büyük Erkekler 2. Ligine yükseldi.

Takım, 2012 sezonunun yaz aylarında oynanan müsabakaları tek yenilgi alarak şampiyon olarak tamamladı ve 2. Lig'den, Türkiye Deplasmanlı Sutopu 1. Ligi'ne yükseldi. Takım 2012-2013 sezonunda, 10 takımlı Türkiye Sutopu Ligi'ini 8. sırada tamamladı. Ancak Antalya'da olimpik yüzme havuzu olmadığı için 2012-2013 sezonunda ev sahibi olarak oynadığı tüm maçlarını İstanbul'da yaptı.

Antalyaspor Sutopu Takımı, 2013-14 Türkiye Sutopu Ligi'ini son sırada tamamlayarak 2 sene aradan sonra tekrar Sutopu Büyük Erkekler 2. Ligine düştü.

Erkek - Kadın Masa Tenisi Takımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalyaspor'u kurulduğu tarihten itibaren Masa Tenisi 1. Lig'nde temsil eden şube 2008-2009 yılında takım sayısının arttırılmasıyla yükseldiği Süper Lig'den bir sezon sonra klasman maçları sonunda düştü. 2009-2010 sezonunda hem erkek hem de kadın masa tenisi takımı bulundukları gruplarda ilk 3 sırayı alarak tekrardan Süper Lig'e yükseldi. 2010-2011 sezonunda Süper Lig'de mücadelelerine devam eden takımlar yine klasman maçları sonuçları doğrultusunda 1. Lige düştüler. 2011-12, 2012-13, 2013-14 sezonlarında hem kadınlarda hem de erkeklerde 1. Lig'de mücadele etti. Ancak Süper Lig'e çıkmayı başaramadı.

Antalyaspor Kadınlar ve Erkekler takımları 2014-2015 sezonunda da hem erkeklerde hem de kadınlarda 1. Lig'de mücadele edecek.

Kapanan Şubeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadın Futbol Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalyaspor Kadın Futbol Takımı, 2007'de, bayan futboluna yalnızca altyapıda yer veren Antalyaspor'un bir bayan futbol takımı kurulması kararı ile hayata geçen takım 2008-2009 sezonunda Türkiye Kadınlar 2. Ligi'nde şampiyon olarak Kadınlar 1. Ligi'ne yükseldi ve bugüne kadar Türkiye Kadınlar 1. Ligi'nde kalmayı başardı. 2010-2011 sezonunun sonunda deplasmanda oynadığı Marmara Üniversitesispor ile yaşanan kavgadan dolayı birçok oyuncusuna TFF'ye bağlı AFDK tarafından tedbir konulunca son 2 haftayı eksik oyuncularla tamamlamak durumunda kaldı, fakat kalan 2 maçı da kazanıp 6 puan toplayarak Marmara Üniversitesisporun 3 puan önünde ligi tamamladı. Federasyon tarafından kavgalı maçın cezaları -3 puan olarak açıklandıktan sonra da neticede ligi yine İstanbul ekibinden 3 puan önde tamamladı ve 2011-2012 sezonunda Kadınlar 1. Ligi'nde mücadelesine devam edecektir. 3 sezon Kadınlar 1. Ligi'nde mücadele eden Antalyaspor, 2011-12 sezonu sonunda Kadınlar 1. Ligi'ne veda etmiştir. Kulüp yöneticileri Kadınlar 2. Ligi'ne düşen takımı tesis yetersizliği nedeniyle devretmişlerdir ve 2012-2013 sezonunda takımın adı 1207 Antalyaspor olarak anılacaktır. Böylelikle Antalyaspor ile artık hiçbir bağı kalmayan takım yoluna yeni ismi, amblemi ve yöneticileri ile devam edecektir. Böylelikle 2007 yılında eski başkanlardan Sedat Peker'in de desteği ile faaliyet gösteren Yenikapı Bayan Futbol Takımını bünyesine katan Antalyaspor, 2012 yılında şubeyi devrederek kapatma kararı almış oldu.

Erkek Basketbol Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalyaspor, 1993-1996 yılları arasında Türkiye Basketbol Ligi'nde mücadelesini sürdürmüştür. Ancak şimdiki adıyla Beko Basketbol Ligi'nden küme düşmesiyle kulüp maddi sıkıntı çektiği o dönemde şubeyi ekonomik zorluklardan dolayı kapatmak durumunda kalmış ve öncelik de futbol takımına verildiğinden dolayı amatör branşlarda küçülmeye gidilerek şube kapatıldı.

Tesisler[değiştir | kaynağı değiştir]

Stadyum[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalyaspor 2010/2011 sezonunda maçlarını 7500 koltuklu Antalya Mardan Stadyumu'nda oynamış fakat 2011/2012 sezonundan sonra Akdeniz Üniversitesi Stadyumu'na geçme kararı alınmıştır. Kulübün asli stadyumu olan Antalya Atatürk Stadı, yıkılma tehlikesi yüzünden müsabakalara kapatılmıştır.

Hasan Subaşı Tesisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hasan Subaşı Tesisleri, Antalyaspor Kulübü’nün spor faaliyetlerine elverişli antrenman saha ve tesislerinin yapımı 1996 yılında Antalyaspor Vakfı tarafından başlatılıp Mayıs 1998 tarihinde hizmete girmiştir. Bu sosyal ve spor tesisinde son derece modern yönetim binası ile iki adet çim antrenman sahası ve bir dönem işletilen AS adı verilen otel bölümü (Şu an idari bina ve futbolcu oteli olarak kullanılmaktadır) bulunmaktadır.

Hasan Subaşı Tesisleri Muratpaşa İlçesi’nin Meltem Mahallesi’nde, 100. Yıl Bulvarı'yla Dumlupınar Bulvarı'nın kesiştiği önemli bir noktada yer almaktadır. Tesiste 1 adet 105 metreye 66 metreye standart futbol sahasının yanında bir de çalışma sahası olarak küçük bir saha yer almaktadır. Ayrıca tesiste hafta sonu futbol okulunun gerçekleştirildiği ve hafta içi de kiralanan 2 adet halı saha mevcuttur.

Antalyaspor Store[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalyaspor Store, Antalyaspor'un orijinal ve lisanslı forma, atkı, kaşkol, bere, eşofman, swetshirt, ceket, gömlek, süs eşyaları vb. gibi daha birçok değişik ürünlerinin satışlarının yapıldığı mağazalardır. Daha önce sadece Antalya Atatürk Stadyumu'nun yanında bulunan ve bir süre hizmet veren store kapatılmış ve Antalyaspor Derneği çatısı altına alındıktan sonra 05.11.2012 tarihinden itibaren şehrin çeşitli yerlerinde mağazalar tekrar açılmaya başlanmıştır. Antalyaspor Derneği çatısı altına alındığı günden bu yana mağaza sayısını arttırarak büyüyen storeler yalnızca Antalya şehri sınırları içerisinde faaliyet göstermektedir.

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Profesyonel Futbol Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

A2 Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Masa Tenisi Takımları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2008-09 Antalya Büyükler İl Birinciliği[4]
  • 2008-09 Büyükler Atatürk Kupası Birinciliği[5]
  • 2009 Masa Tenisi Vetaran İl Birinciliği[6]
  • Bayanlar 2009 Türkiye Kupası Birinciliği[7]
  • Erkekler 2009 Türkiye Kupası İkinciliği[7]

Sutopu Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Şampiyon: 2011 Büyük Erkekler Sutopu Açık Küme
  • Şampiyon: 2012 Büyük Erkekler Sutopu 2. Lig

Taraftar grupları[değiştir | kaynağı değiştir]

1981 senesinde Antalyaspor'u desteklemek amacıyla kurulan 07 Gençlik, stadın kale arkası tribününde takımlarını desteklemektedirler. Kocaelispor'u ve taraftar gruplarını kardeş olarak görmektedirler.

Grup 1966, 2010 senesinde faaliyete geçmiş olup 07 Gençlik ile birlikte etkin bir diğer taraftar grubudur.

7AS ile ortaya çıkıp SevenAs ismi ile 2008 yılında faaliyete geçmiş taraftar grubudur.

Ezeli Rekabetler ve Dostluklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Rekabetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Batı Anadolu Derbisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Akdeniz Derbisi veya Güney Derbisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalyaspor'un kendisi gibi Akdeniz Bölgesindeki takımlardan Adanaspor ve Mersin İdman Yurdu kulüpleriyle geçmişten gelen bir rekabeti vardır. Bu takımların birbirleriyle oynadıkları maçlar Güney Derbisi veya Akdeniz Derbisi olarak da adlandırılır.

Anadolu Rekabetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalyaspor'un Eskişehirspor, Konyaspor, Sakaryaspor ve Bursaspor ile oynadığı maçlar her zaman tansiyonu yüksek olan maçlar olmuştur. Tribünler birbirlerini son derece rakip olarak görmekteler ve maçları her zaman yoğun güvenlik önlemleri içerisinde geçmektedir.

Kardeşlik ve Dostlukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalyaspor - Kocaelispor Kardeşliği[değiştir | kaynağı değiştir]

1999'da yaşanan Marmara Depremi'nden kısa bir süre sonra ortaya çıkmıştır. Deprem bölgesinden özellikle Kocaeli ve Sakarya'dan göç etmek zorunda kalan birçok depremzede Antalya'ya yerleşmiştir. Astad öncülüğünde yardımlar depremzedelere ulaştırılmış ve Kocaeli'lilerle ilk diyaloglar kurulmuştur. O sene içinde Denizli'de oynanan Denizlispor - Kocaelispor maçına zor günler geçirdiği için Kocaelispor taraftarları organizasyon düzenleyemediklerinden dolayı Antalyaspor taraftarı Kocaelispor'u zor günlerinde yalnız bırakmamak için sanki Antalyaspor maçına gider gibi gidip Denizli'de Kocaelispor'a destek vermişlerdir. Antalyaspor taraftarına o günlerde deprem nedeniyle Antalya'da bulunan Hodrimeydan eski başkanı ve birkaç arkadaşıda eşlik etmiştir, durum böyle olunca da bu büyük dostluk başlamış ve bugünlere gelmiştir. Antalyaspor maçlarının 41.dakikasında Körfez Kocaeli diye tezahürat edilirken Kocaelispor maçlarının 7.dakikasında da Antalya diye tezahürat edilmektedir.

Dostlukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Adana Demirspor da Akdeniz Bölgesi takımı olmasına karşın taraftarlar birbirlerini yakın gördüklerinden tribünde rekabet havasından çok dostluk havası görülmektedir. Aynı dostluk havası Ankaragücü maçlarında da görülmektedir. 09.12.2012 tarihinde oynanan Akhisar Belediyespor - Antalyaspor maçı yoğun yağış nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir. Ancak maçın ertelenmesinin de önüne geçen en önemli gelişme ise yoğun yağış dolayısıyla deplasman tribününde bulunan Antalyaspor taraftarlarının ev sahibi ekip Akhisar Belediyespor taraftarları tarafından kendi bulundukları kapalı tribüne çağrılması ve ev sahibi kulüp yöneticileri, taraftar grupları tarafından karşılıklı olarak onay alındıktan sonra Antalyaspor taraftarlarını kendi bulundukları kapalı tribüne davet etmişler ve maçın ertelenen kısmına kadar yan yana izlemişlerdir. Bu olay sonrası iki kulübün birbirleriyle ilişkileri çok daha farklı olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]