Fiji bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fiji bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Fiji
Kabul tarihi10 Ekim 1970
Oran1:2

Fiji bayrağı günümüzde kullanıldığı hâli ile 10 Ekim 1970 tarihinde kabul edilmiştir.

Fiji, İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olması sebebiyle, bayrağında Birleşik Krallık'ın bayrağını da taşımaktadır. Denizi sembolize eden açık mavi zemin üzerine bulunan Birleşik Krallık bayrağı Fiji bayrağının sol üst köşesinde bayrağın dörtte birini kaplayacak şekilde konumlandırılmıştır. Bayrağın dalgalanan sağ tarafında ise Fiji'nın arması gözükmektedir. Armanın üst kısmında patilerinin altında hindistan cevizi bulunan altın sarısı Britanya aslanı gözükürken, alt kısım kızıl haç (Saint Georgius Haçı) ile dört bölüme ayrılmış ve ayrılan parçalarda barış güvercininin yanı sıra Fiji'de ekilen ürünler olan muz, şeker kamışı ve hindistan cevizi ağacı gösterilmiştir.

Fiji'de son yıllarda kullanımda olan bayrağın değiştirilerek, yerel ve adaya özgü motiflerin ön plana çıkarıldığı bir bayrağın kullanılması yönünde tartışmalar mevcuttur.[1] Bu tartışmalar dönemin Fiji başbakanı Frank Bainimarama'nın Şubat 2015 tarihinde yaptığı açıklamada Fiji bayrağın yerel motifler taşıyan ve Fiji'yi bağımsız bir ülke olarak dünyadaki yerini alabileceği bir bayrak ile kesin olarak değiştirileceğini, yeni bayrağında halk oylamasına sunulmasının ardından 45. bağımsızlık yıl dönümünün kutlanacağı 10 Ekim 2015 tarihinde göndere çekileceğini açıklamıştır.[2][3] Bainimarama, 2016'da yaptığı açıklamada ise bayrağın yakın süreçte değiştirilmeyeceğini ifade ederek, bayrak değiştirme teklifinin Ağustos 2016'da reddedildiğini ifade etmiştir.[4] Fiji'nin özellikle 2016 Yaz Olimpiyatları'nda yedili ragbide altın madalya kazanması ve Fiji bayrağını göndere çekmesinin ardından yeni bir bayrak konusunda önemli bir karşıtlık oluştuğu ifade edildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Fiji Times, 23. Oktober 2008". 19 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2013. 
  2. ^ "Fiji bayrağını değiştiriyor". 5 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2015. 
  3. ^ "Fiji bayrağını değiştiriyor-2". 5 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2015. 
  4. ^ "Fiji bayrağının değiştirilmesi kabul edilmedi". 6 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2023.