Tonga bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tonga bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Tonga
Kabul tarihi4 Kasım 1875
Oran1:2

Tonga bayrağı resmî olarak 4 Kasım 1875 tarihinde kabul edilerek ülkenin bayrağı olmuştur.

Bayrak kırmızı zemin üzerine oluşmakta olup, göndere çekilen tarafta sol üst bölümde içerisinde kızıl haç bulunan beyaz dikdörtgen konumlandırılmıştır.

Ülkenin ulusal bayrağı ilk dönemlerde beyaz zemin üzerine, bayrağın tam ortasına gelecek şekilde konumlandırılmış kızıl haçtan oluşmaktaydı. Bu bayrağın bu hali ile Kızılhaç örgütünün bayrağı ile bire bir örtüşmesinden dolayı, 1866 yılında bayrağın bu hâli, yeni oluşturulan kırmızı zemin bayrakta Britanya sömürge bayraklarından da esinlenerek sol üst köşeye alınarak yapılmıştır. Bu bayrağın yeni halinin oluşumunda o dönemki kral I.George Tupou 'nun 1862 yılında ülkenin ilk meclisi önünde yaptığı konuşma etkili olmuştur. Kral konuşmasında meclise hitaben yaptığı konuşmasında şu sözleri söylemiştir:

İsteğim odur ki bayrağımız İsa'nın çarmıhını içersin çünkü İsa kendini kurban ederek bizleri kurtarmıştır. Her bir Tongalı bu çarmıhı hatırlasın ve bayrağımız çarmıhta bizim kurtuluşumuz için akan kanı temsilen kırmızı zeminden oluşsun.[1]

1875 tarihinde anayasal düzenlemesi yapılarak bayrağın kesin olarak görünüşü belirlenmiştir. Tonga'nın bayrağı, Kral I. George Tupou'nun bayrağı hiçbir zaman değiştirilemez maddesi ile düzenlenen yasa bayrağın günümüzde kadar o günkü hâli ile gelmesini sağlamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2013.