Samoa bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Samoa bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Samoa
Kabul tarihi24 Şubat 1949
Oran1:2

Samoa bayrağı günümüzde kullanılan hâli ile 24 Şubat 1949 yılında göndere çekilmiştir.

Bayrak kırmızı bir zeminden oluşmaktadır ve bayrağın göndere çekilen tarafında sol üst köşesinde bayrağın dörtte bir oranını kaplayacak şekilde mavi dikdörtgen konumlandırılmıştır. Bu dikdörtgen içerisinde ise beyaz Crux takım yıldızı gözükmektedir.

Bayrakta bulunan renklerden kırmızı cesareti sembolize ederken, mavi renk özgürlüğü, beyaz renk ise ruhsal saflığı temsil etmektedir.

Bayrağın sol üst köşesinde bulunan Crux takımyıldızı, başta Avustralya ve Yeni Zelanda olmak üzere, bölgede bulunan ve bayrağında aynı şekilde takımyıldızını gösteren birçok ülkeye bağlılığı ifade etmektedir.

Bayrağın oluşturulduğu ilk dönemlerde Yeni Zelanda bayrağından esinlenerek dört yıldızdan oluşturulan sembol, daha sonra Avustralya bayrağı örneğinden yola çıkılarak beş yıldız ile oluşturulmuştur.

Bugün Samoa devletinin var olduğu bölgede 19. yüzyılda bölge halkının İslamiyet ile bir bağı, bağlantısı, irtibatı olmamasına rağmen kullanılmış ve bugünkü Türkiye Cumhuriyeti bayrağına benzeyen kırmızı zemin üzerine ay ve yıldız bayrak mevcuttu. Ay ve yıldızın o dönemler Polinezya sembollerinde olduğu düşünülmektedir.[1] Ayrıca Birleşik Krallık sömürgesi olduğu dönemlerde ülke, birlik bayrağını sol üst köşesinde bulunduran bir bayrağa sahipti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.crwflags.com/fotw/flags/ws_hist.html 9 Şubat 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Samoa tarihinde var olan bayraklar

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]