Niue bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Niue bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Niue
Kabul tarihi1975
Oran1:2

Niue bayrağı resmî olarak 1975 yılında göndere çekilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Bayrak, güncel olarak sol üst köşede Birleşik Krallık bayrağını taşıyan ama zemini sarı olan tek ülke bayrağıdır. Sarı zemin üzerine oluşturulan bayrağın sol üst köşesinde bulunan Birleşik Krallık bayrağının içerisinde de olağan görüntünün dışında yıldızlar mevcuttur.

Sarı zemin ada ülkesinin üzerinde parlayan güneşi ve serbest iş birliği içerisinde bulunduğu Yeni Zelanda ülkesine ve halkına karşı hissedilen içten duyguları sembolize etmektedir.

Bayrağın sol üst köşesinde bulunan Birleşik Krallık bayrağı, Britanya'nın ada ülkesinin bir dönem üstlendiği koruyuculuğunu ifade etmektedir. Bu bayrağın içerisinde kırmızı şeritler üzerinde bulunan dört küçük sarı yıldız Crux takım yıldızını, 1901 yılında bu güne yönetimi altında olduğu Yeni Zelanda'yı ve bu ülke ile olan iyi ilişkileri temsil etmektedir. Birleşik Krallık bayrağının ortasında ülkenin konumu itibarıyla derin denizleri temsil eden mavi renkte bir daire içerisinde bulunan büyük beş köşeli sarı yıldız ise adanın kendi kendini yönetebilmesini ifade etmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]