Yağmurcuk Kuşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yağmurcuk Kuşu
Yağmurcuk Kuşu.jpg
Yazar Yaşar Kemal
Tür Roman
Yayım 1980
Yayımcı Toros Yayınları
ISBN 975-08-0730-8
Kimsecik serisi
Yağmurcuk Kuşu
(1. kitap)
Kale Kapısı
(2. kitap)

Yağmurcuk Kuşu, Yaşar Kemal'in kendi geçmişinden yola çıkarak kaleme aldığı Kimsecik üçlemesinin ilk kitabıdır. Kitap ilk kez 1980 yılında yayımlanmıştır. Kitapta, I. Dünya Savaşı sırasında Van'dan Adana'ya göçmek zorunda kalan bir ailenin serüveni anlatılır. Yaşar Kemal bu romanında sevgi, korku, kıskançlık gibi duyguların insanlar üzerindeki etkisini anlatır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı sırasında Van'dan göçmek zorunda kalan bir aile göç yolu boyunca sıkıntılarla ilerlerken yol üstünde ölmek üzere olan bir çocuk bulup onu da yanlarında götürürler. Sonunda Adana'ya yerleşmeye karar verirler. Şehir içinde kendilerine Ermeniler'in tehcir nedeniyle boşalttıkları konaklarından birine yerleşmeleri istenir, fakat, aile reisi İsmail buna razı olmayınca Adana'nın kurak Hemite Köyü'ne gönderilir. Buradaki çok zorlu çabalar sonrasında zenginleşirler.

Bu arada, ailenin reisi İsmail Ağa'nın yıllardır çocuğu olmamaktadır. Sonunda, İsmail Ağa'nın bir oğlu olur ve adını Mustafa koyar. İsmail Ağa'nın giderek gözden düşen büyük oğlu Salman, yaşadığı gelgitlerin içinde bir gün babası İsmail Ağa'yı öldürür. Salman babasının çok sevmesinden dolayı, gözden düşmesine neden olan Mustafa'ya büyük bir kin duyar. Zaten asıl amacı da Mustafa'yı öldürmektir. Fakat babasının başkaları tarafından öldürülmesi korkusuna dayanamayan Salman çareyi babasını kendi elleriyle öldürmekte bulur.