Bir Ada Hikâyesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Ada Hikâyesi
Yazar Yaşar Kemal
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Tür Roman
Yayımcı Adam Yayınları
Yapı Kredi Yayınları
Yayım tarihi 1997-2012
Kitap sayısı 4

Bir Ada Hikâyesi, Yaşar Kemal'in 1997-2012 yıllarında yazdığı dört romandan oluşan serisidir. Seri, Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana (1997), Karıncanın Su İçtiği (2002), Tanyeri Horozları (2002) ile Çıplak Deniz Çıplak Ada (2012) romanlarından oluşmaktadır. İlk üçü Adam Yayınları'ndan çıkarken sonuncusu ise Yapı Kredi Yayınları tarafından basılmıştır. Seride mübadele ve göç olgusu ele alımaktadır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk roman olan Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana'da Ege'de mübadele hükümleri gereğince Yunanistan'a göç ettirilen Rumların boşalttığı bir ada ekseninde Balkan Savaşı'ndan Sarıkamış'a değin yakın tarihte yaşanan acıları dile getirimektedir. Serinin ikinci romanı olan Karıncanın Su İçtiği'nde Karadeniz ve diğer Anadolu bölgelerinde yaşayan insanların I. Dünya Savaşı ve sonrasındaki dönemlerde yapmış oldukları göçler konu edilmektedir. Üçüncü roman Tanyeri Horozları'nda Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemindeki savaşları olan Sarıkamış, Çanakkale ve bağımsızlık savaşları konu edilmektedir. Serinin son romanı Çıplak Deniz Çıplak Ada'da yerlerinden edilen insanların Ege'de bir adada yeni bir yaşam kurma mücadelesi anlatılmaktadır.

Temalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Seride göç ve mübadele olgusu işlenmiştir. Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana adlı romanında 30 Ocak 1923'te imzalanan Lozan barışı neticesinde Türkiye'deki Rum mübadillerin Yunanistan'a, Yunanistan'daki Türk mübadillerin de Türkiye'ye getirilmesi; Karıncanın Su İçtiği'nde savaş sebebiyle asker kaçaklarını terk edilen şehirleri sahipsiz, kimsesiz çocukları, yaşlıları, kadınları; Tanyeri Horozları'nda asker kaçaklarının yakalanmamak için yurtlarını terk etmesi, yeni hayatlarını doğdukları topraklardan uzak, denizin ortasında kurmaya çalışan insanları, yaşamış oldukları işlenmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Andaç, Feridun (2003). Yaşar Kemal’in Sözlerinde Yaşamak. İstanbul: Dünya Yayıncılık.