İnce Memed IV

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İnce Memed IV
Ince memed 4.jpg
Yazar Yaşar Kemal
Kapak sanatçısı
Resim: Avni Arbaş
Tasarım: Yeşim Balaban
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Tür Roman
Yayım 1987
Yayımcı Toros Yayınları
Yapı Kredi Yayınları
Sayfa 639
ISBN 978-975-08-0699-5
OCLC 122087824
İnce Memed serisi
İnce Memed III
(3. kitap)
İnce Memed IV
(4. kitap)

İnce Memed IV, Yaşar Kemal'in yazdığı İnce Memed serisinin dördüncü ve son romanıdır. 1987 yılında Toros Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Seri bu romanın yayımlanmasıyla otuz iki yılda tamamlanmış oldu.[1][2] Yaşar Kemal tarafından "Anadolu'nun destanı" olması istendi.[3]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Jandarmalardan kaçan İnce Memed ile Müslüm, bir köye sığınır ve taktığı yüzük sayesinde tanınarak bir köylüye konuk olur. Murtaza Ağa'nın İnce Memed korkusuna bir de Topal Ali korkusu eklenmiştir ve Topal Ali'nin gönlünü alıp, onu yanına çekmeye çalışır. Köylünün gözünde efsane olmuş, kurşun değmeyen atın öldürülmesi istenir. Sebebi ise köylüye göre Memed'in canı bu atta olmasıdır. At için para ödülü konulur. Parayı gözüne kestiren köylüler yılkıya bırakılmış ne kadar at varsa yularından tuttuğu gibi kasabaya getirirler. Jandarma komutanlığının önünde sıraya geçerler. At daha da efsaneleşir. Memed ve Müslüm, Abdülselam Hoca'nın köyüne giderler. Portakal bahçesi ve ev alıp artık eşkıyalığı bırakmak isteyen Memed, Müslüm'ü Seyran ve Hürü Ana'yı getirmesi için gönderir. Eşyasının büyük bölümünü Zeynullah'ın dükkânından alır. Zeynullah'ın dükkânı aynı zamanda kasabada ve civarında yaşanan tüm olayların, dedikoduların yayıldığı bir mekandır. Memed sık sık bu mekâna da gider. İnce Memed çetesinin yaptıklarını da yine burada öğrenir.

Seyran ile Hürü Ana, Memed'in yanına köye gelirler. Ağalara, haksızlığa ateş püsküren aydın bir insan olan Öğretmen Zeki Nijad ile Memed çok iyi anlaşır. Öğretmen, köye çeltik eken Şakir Ağa yüzünden herkes sıtma olmuştur. Sıtmadan ötürü birçok kişi ölür. Memed, Nijad, yüzbaşı, albay, sağlık müdürü dahil birçok kişi Şakir Ağa'ya karşı birlik olur. Memed ve Nijad, Ankara'ya telgraf üstüne telgraf çekerler. Bunun sonucu öğretmen öldürülür. Müslüm, Şakir Ağa'yı öldürmek için İnce Memed'ten izin ister. Memed'in çetesine yeni kişiler katılır.

Kadınlar Memed'in atı hakkında türlü efsaneler söyler fakat kasabada at hakkında konuşmak yasaklanmıştır. Toros köylerindeki bütün çocuklar, herkes "Memed" adını almaktadır. Eşraf, ağalar sıkıntılıdır. Topal Ali, İnce Memed'in eşkıyalığı bıraktığını Hüsne Hatun ile Murtaza Ağa'ya söyler. Memed kimseyle konuşmaz, Seyran ve Hürü Ana, Memed'in haline üzülürler. Irgatlar paralarını alamayınca ayaklanır. Memed bu duruma sevinir. Kır bir arap atı alır, silahlarını kuşanır, sevdikleriyle vedalaşır, Zeynullah'ın dükkanına gelir, Şakir Ağa'yı öldürür, atını Hemite dağına sürer. Zülfü, Taşkın Bey, Muallim Rüstem, Molla Duran, Murtaza Ağa gizlice toplanırlar. Uzun Cabbar'ın yanına adam verirler, Arif Saim Bey'i soydururlar. Soygunu da İnce Memed üzerine yıkarlar. Fakat Arif Saim gerçeği bilmektedir. Eski eşkıya Bayramoğlu'nu kandırarak İnce Memed'in peşine düşürür. Fakat çıkan çatışmada öldürülür. Memed, Arif Saim'i; Topal Ali de Murtaza'yı öldürür. Köylü Dikenlidüzü'nü doldurur, çakırdikenleri, karaçalılar, devedikenleri toplanır, ateş yakılır, davullar çalınır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İnce Memed 4 Yayınlandı" (PDF). 27 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 13 Mayıs 2017. 
  2. ^ Kemal, Yaşar (2004). Zulmün Artsın. İstanbul: Yapı Kredi Yayınları. ISBN 9789750807497. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2017. 
  3. ^ "Toros Yayınları'nda Yeni Baskılar" (PDF). Cumhuriyet. 7 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 13 Mayıs 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]