Kimsecik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kimsecik
Yazar Yaşar Kemal
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Tür Roman
Yayımcı Toros Yayınları
Yayım tarihi 1980-1991
Kitap sayısı 3
Önceki Akçasazın Ağaları
Sonraki Bir Ada Hikâyesi

Kimsecik, Yaşar Kemal'in Yağmurcuk Kuşu (1980), Kale Kapısı (1985) ile Kanın Sesi (1991) kitaplarından oluşan üçlemesidir.

Serinin üç kitabı da Toros Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Yayımlanmadan önce, ilkin bir gazetede tefrikası sonra da kitap planlanmıştır.[1] Üçleme, Yaşar Kemal'in öz yaşam öyküsü diye nitelendirilir.[2] Yağmurcuk Kuşu İsmail Ağa'nın üvey oğlu tarafından öldürülmesiyle sona erer. Kale Kapısı'nda İsmail Ağa'nın öz oğlu Mustafa'nın üvey oğlan Salman'dan duyduğu korku işlenir. Mustafa'yla birlikte köyün diğer çocukları ve çevredekilerin de Salman'dan korktukları görülür. Kanın Sesi'nde bütün korkuların üzerine gidilir ve en çok korkulan nesnelerin üstüne gidilerek bu korkuyu yenmeye çalışılır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kitapta, I. Dünya Savaşı sırasında Van'dan göçmek zorunda kalan bir aile göç yolu boyunca sıkıntılarla ilerlerken yol üstünde ölmek üzere olan bir çocuk bulup onu da yanlarında götürürler. Sonunda Adana'ya yerleşmeye karar verirler. Şehir içinde kendilerine Ermenilerin soykırım nedeniyle boşalttıkları konaklarından birine yerleşmeleri istenir fakat aile reisi İsmail buna razı olmayınca Adana'nın kurak Hemite Köyü'ne gönderirilir. Buradaki çok zorlu çabalar sonrasında zenginleşirler. Çocuğu olmayan İsmail'in Mustafa adını vereceği çocuğu olur fakat gözden düşen büyük oğlu Salman, babasını öldürür. İkinci kitapta, tüm köy babasını öldüren Salman'ı arar. Salman daha sonra Müslüm Ağa'yı da öldürüp çiftliğin kapısına cesedi asar. Köylüler Salman'ın korkusuyla yaşar. Bir gün köyde kesilmiş üç çocuk başı bulunur. Herkes Salman'dan şüphelenmektedir. Mustafa iyiden iyiye korkmaktadır. Her yerde Salman'ın hayalini görür. Korkudan deliye dönmek üzeredir. Salman'ın kendisini saçlarından tutup kellesini keseceğini düşündüğü için berbere gidip saçını kazıttırır. Salman korkusu o kadar artar ki bir gece Mustafa evden kaçar. Son kitapta bütün korkuların üzerine gidilir ve en çok korkulan nesnelerin üstüne gidilerek bu korkuyu yenmeye çalışılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yaşar Kemal, yeni romanı Kimsecik'i Paris'te yazıyor" (PDF). 27 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 29 Mayıs 2017. 
  2. ^ Yalçınkaya, Servet (Şubat 2016). "Yaşar Kemal'in Hikâye ve Romanlarında Çocuklar Üzerine İnceleme" (PDF). s. 27. 7 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2017.