Yağmurbaba, Polatlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yağmurbaba
—  Köy  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Ankara
İlçe Polatlı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 60
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06900
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Yağmurbaba, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

“Yağmur Baba”nın kolonizatör Türkmen “gazi-derviş”lerinden olduğu kesindir. Çünkü Anadolu’nun Türkleşmesi ve Oğuz boylarının iskanı bu dervişler önderliğinde olmuştur. Kanaatimizce Şeyh Yağmur Baba, Osmanlı’nın ilk kuruluş yıllarında yaşamıştır. Çünkü torunu Şeyh Cüneyt’in 1368 tarihli vakfiyesi bulunmaktadır. 1530 yılı Bacı kazası vakıfları arasında “Yağmur Baba Zaviyesi Vakfı” kaydı bulunmaktadır. 1530 yılı Bacı kazası vakıfları arasında “Yağmur Baba Zaviyesi Vakfı” kaydı bulunmaktadır. Yağmur Baba Köyü; 12 hane, 6 bekar erkek, 1 imam (67 nüfuslu) ve yıllık 2478 akçe geliri vardır. Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi’nde 1887 tarihli “Yağmur Baba Mezrası Vakfı” kaydı bulunmaktadır. Yağmur Baba Köyü’nün ilk kuruluş yeri Güngörmez mevkiidir. Yağmur Baba Zaviyesi’nin yeri ise köyün güneyinde bulunan Türbe mevkiidir. Günümüzde Türbe mevkiinde, takriben 4x6 m alanında bir yapı kalıntısı bulunmaktadır. 40-50 yıl önce bu mekanda kubbeli bir türbe ve kapı üstünde kitabesi bulunuyormuş ve halk tarafından ziyaret ediliyormuştu. Türbenin etrafında mezarlar bulunmaktadır. Türbede bulunan mermer şahide taşı köye nakledilmiştir. Ayrıca Çallı Baba tepesinde ziyaret yeri bulunmaktadır. Yağmur Baba Çiftliği Vecihi Paşa’nın mülkü iken, Ayaşlı Mehmed Paşazadelere geçer. Daha sonra Polatlılı Salih Şükrü Efendi’den Şıh Ali satın alır. Günümüzde köyde Şıhlar (yerlisi), Kamburlar, Çerkezler, Yağırlığiller, Tertipliler ve Cırıklar sülalelerine mensup aileler yaşamaktadır. Yörede kuru tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Zir nahiyesine bağlı olan köy, 1926 yılında Polatlı’ya bağlanır. 15 hane ve 105 nüfusulu, 1975 yılında 120 nüfuslu, 2000 yılında ise 20 haneli ve 60 nüfusludur. 

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde bozkır kültürü egemendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çile Dağı yamaç eteklerinde, ilçenin kuzeyinde bulunan köy, ilçe merkezine 18 km uzaklıktadır. Hacıtuğrul, Beyceğiz, Çimenceğiz ve Şabanözü köyleri ile komşudur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 59
2000 60
1975 120

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Şehir yasası ile birlikte köyümüz köy tüzel kişiliğinden çıkmış mahalle olmuştur.

Son muhtar: Hüseyin IRAK ( 05386117492 )

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Köyde çöpler çöp tenekelerine atılmakta belediye ise haftada iki sefer çöpleri toplamaktadır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, internet bağlantısı ve sabit telefon vardır. Köyde tüm cep telefonu hatları çekmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]