Kocahacılı, Polatlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kocahacılı
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Polatlı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 214
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06900
İnternet sitesi: [2]

Kocahacılı, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin halkı Türkmen olup; Orta Asya'dan göç edip Kars ve Erzurum'da bir süre konakladıktan sonra yüzyıllar önce mahallenin kurulduğu bölgeye yerleşmişlerdir. Mahallenin halkı Okkalılar ve Koca Mehmetler [Özcan Sülalesi]haneyler (ÜNAL Sülalesi), Doksanlar (KONUK Sülalesi), Hatçalar (ASLAN Sülalesi), Karahacılar(GÜLER Sülalesi) hatcanın ametler(UÇAR Sülalesi) Homburlar( EROĞLU Sülalesi), Küpeliler(ERDOĞAN Sülalesi) sarıcalar (sülalesi) ve Eşraflar, Kara Şahin Sülalesidir. Kara Şahin'in oğlu, mahallenin ileri gelenlerinden Kirli lakaplı, kaynak ustası Duran Kaya, köy halkı tarafından sevilip sayılmaktadır.

Mahallenin önceki yerleşim yeri şu anda Eskiköy adıyla anılmaktadır.Eski köy sakarya nehri ile etrafı çevrili bir ada şeklinde olup, seyyar bir köprü ile geçiş sağlandığından geceleri ve savaş zamanı köy halkının korunmasını sağlamıştır.Kurtuluş Savaşının Eski Köy olarak bilinen mevkide geçmesinden dolayı köy halkı güvenlik amaçlı olarak şu anki Bağ Yeri olarak Bilinen ve Aynı isimle anılan Bağ Tepesi yamacına yerleşmiştir. Kocahacılı Köy halkının nüfusu eğitim dolayısıyla yıldan yıla azalmış ve nüfus sayımlarında dalgalanma meydana gelmiştir...

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Mahallede tam bir Anadolu kültürü hakimdir. Düğünler genelde gelin almadan üç gün önce başlar erkek evinde eğlenceler düzenlenir.Kına hem kız evinde hem erkek evinde yapılır.kınanın ertesi günü sabahtan gelin almaya gidilir kız evince oyunlar oynanır erkek evine dönünce yemekler verilir ve düğün sona erer.Bayramlar çok renkli geçer.Cami önünde mahallenin en yaşlısı başa geçer yaş sıralamasına göre ondan bir küçüğü elini öper yanına geçer bu şekilde büyükten küçüğe herkes camide bayramlaşır.Hasta olup da gelemeyen olursa cemaat dağılmadan hastayı ziyaret eder.Bayramlaşmak için herkes yaş grubuna katılarak tüm mahallesi gezer.Genç erkekler mahallenin bekçisi veya bu görevi üzerine alan elinde sopası olan genelde Duran UÇAR amcamız bu görevi üslenir. Gidilen evde şakalar yapılır çok neşeli geçer.Her gelen misafire sofra açılır lokum, bisküvi, nefis ev baklavası,kabuklu yer fıstığı,kaba şeker gibi ikramlarda bulunulur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 109 km, Polatlı ilçesine 34 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 214
1997 216

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. SON YILLARDA KURU SOGAN-HAŞHAŞ-KAVUN EKİMİDE ÇOGALMIŞTIR.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]