Oğuzlar, Polatlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Oğuzlar
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Polatlı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 86
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06900
İnternet sitesi: [2]

Oğuzlar, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının Oğuzlar'ın Bozoklar'ın Ayhan'ın oğlu Yazır (-Yağır-Yağız-Yazgur-Yazğır) adından geldiği düşünülmektedir.

1530 yılında Bacı kazası'na bağlı Ulu Yağır (Büyük Yağır) ve Kiçi Yağır (Küçük Yağır) köyleri bulunmaktadır. Büyük ve Küçük Yağır köyleri toplam 34 hane, 10 bekar erkek ve 2 imamı ile 182 nüfuslu, yıllık 2400 akçe vergi veren, Türkmen-Yörük ailelerin yaşadığı yerleşmelerdir. 1530 yılında Büyük ve Küçük Yağır köyleri'nde bulunan imamların maaşları için kurulmuş iki ayrı vakıf kaydı bulunmaktadır. 1940 yılında yapılmış kare planlı, ahşap tavanlı bir camii bulunmaktadır. Mahallede 1871 yılında yapılmış bir çeşme bulunmaktadır. Çeşme yanında yapım tarihi bilinmeyen ılıca olarak tanımlanan bir çamaşırhane bulunmaktadır.

Yağır mahallesi, Osmanlı döneminde, Ankara sancağında, 1463-1809 tarihleri arasında Bacı kazasına bağlanmıştır. Zamanla nahiye (bucak) ve karye (köy) konumuna kadar gerileyen Bacı kazası ve bağlı bulunan köyleri, 1809-1926 tarihleri arasında Zir (İstanos, Yenikent) kazasına bağlanmıştır. Cumhuriyet döneminde, 1926 yılında Polatlı'nın kaza (ilçe) olmasıyla Polatlı ilçesine bağlanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 102 km,Polatlı ilçesine 28 km, Ayaş-Polatlı karayoluna 4 km. uzaklıktadır. Polatlı'nın kuzeybatısında, 840 m. rakım ile Çile Dağı’nın kuzeybatı yamaç eteklerindedir. Karaahmet, Avşar, Sarıoba ve Müslim köyleri ile komşudur. Çile Dağı, az da olsa meşe ağaçlarının bulunduğu orman arazisidir. Dağın zirvesi 1420 m.'dir. İçinde, Ova Çayı'nı barındırır. Çay üzerinde, küçük bir sulama barajı bulunmaktadır. Ova Çayı, Ankara Çayı ile birleşerek Sakarya Nehri'ne karışır. Mahallenin içme ve kullanma suyu, dağ eteklerinden çıkan artezyen suları ile sağlanmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Yaz mevsimi sıcak ve kurak; kış mevsimi soğuk ve kar yağışlıdır. Dört mevsim görülür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 66
2007 23
2000 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda; Ankara çayı çevresinde sulu tarım yapılırken, sulama olanağı olmayan yerlerde kıraç tarım yapılmaktadır. Soğan, pancar, buğday, arpa, ayçiçeği, nohut, mercimek, kimyon, kavun, karpuz, kabak yetiştirilmektedir. Hayvancılıkta; büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yanı sıra kümes hayvancılığı da yapılmaktadır. Koyun, keçi, inek, tavuk, hindi yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlköğretim okulu yoktur. İçme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Yolu asfalttır. elektrik vardır. Sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


KAYNAK:

1. ERCİLASUN A.B. Oğuz boy adlarının etimolojisi. Dil araştırmaları dergisi. Ankara 2008

2. SÜMER F. Oğuzlar (Türkmenler) tarihleri, boy teşkilatı, destanları. Türk dünyası araştırmaları vakfı. İstanbul 1999.

3. VARDAR L.E, VARDAR N.A. Galatia bölgesi kaleleri/yerleşmeleri yüzey araştırması:Ankara ili,1997. TC Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü yayınları. 16. Araştırma sonuçları. Tarsus, 1998.

4. AKYOL A.A, DEMİRCİ Ş, TÜRKMENOĞLU A, VARDAR N.A. Galatia yüzey araştırması malzemeleri arkeometrik çalışmaları.TC Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü yayınları. 17. Arkeometri sonuçları. Ankara, 2001.

5. ERDOĞAN A. Tarih içinde Polatlı. 2007.

6. YILDIRIM B.E, ELİBÜYÜK M. Ankara Sancağı'nın tarihi coğrafya bakımından yerleşme ve nüfusu (1871-1907). TC Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitisü Coğrafya (Türkiye Coğrafyası) Anabilim Dalı. Ankara 2006.