Kıranharmanı, Polatlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kıranharmanı
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Polatlı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 262
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06900

Kıranharmanı, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Frig Kralı Midas'ın harman yeri bu alanda olduğu için, yani Kral harmanı, mahallenin ismi oradan gelmektedir. Mahallenin kurulusu 1929 yılına dayanmaktadır.

Köy halkının tamamına yakını Bulgaristan Türklerinden oluşmaktadır. (Osmanlı İmparatorluğu Genişleme döneminde Anadolu'dan (Karamanoğulları) Balkanlara seçkin insanları götürmüştür medeniyetini yaygınlaştırmak için. Muhacir olarak tanımladığımız insanlar onlardır.) Göç'ün Sebebi; 93 Harbi, Osmanlı Devleti'nin dağılma sürecini başlatan ilk önemli olaylardan biri sayılır. Anadolu'ya gelen 1 milyonu aşkın göçmenin yol açtığı toplumsal ve ekonomik bunalım diğer önemli sonuçlarıdır.

Mahallenin yerleşim planı modern bir köy yerleşim planı uygulamasıdır. Köy bir ana cadde üzerine iki sıra halinde sıralanmış ara sokakları, evlere kadar uzanan kanalizasyonuyla, içme suyu şebekesi ile modern bir mahalledir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan Türkleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 98 km, Polatlı ilçesine 24 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 262
1997 260

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünleri çeşitli olup, şeker pancarı, kuru soğan, kavun, karpuz, buğday, slajlık mısır ekimi, fiğ, yonca bunlardan bazılarıdır. Hayvancılık olarak büyükbaş hayvancılığı yapılmaktadır. Ayrıca mahallede süt toplama merkezi bulunmaktadır.

Altyapı bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ve faal değildir, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]