Beylikköprü, Polatlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Beylikköprü
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Polatlı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.550
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06900
İnternet sitesi: [2]

Beylikköprü, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ilk adı Bebil’dir. Bu köy Yassıhöyük Köyü’nün karşısında idi. Aslında o bölgedeki arazi, Bebil isminde bir Rum’un çiftliği imiş, bu şahsın ismine atfen Bebil Çiftliği denirmiş.

Bu Rum Bebil çiftliğini, Beypazarı’ndan Çayırlı Oğullarına satarak İstanbul’a göç etmiş. Çayırlı Oğulları buraya hiç gelmemişlerdir.

Çiftlik Çayırlı Oğulları tarafından, Muzaffer Bıyıkoğlu’nun babası Mehmet Bıyıkoğlu’nun dedesi olan Hacı Mehmet Bıyıkoğlu’na satılmıştır. Bu zat bu köye yerleştikten sonra (ilk gelenler) Köy çiftlik hüviyetinden Osmanlı İmparatorluğu döneminde Mahalleye dönüştürülmüş ve L harfi kaldırılarak adı Bebi Köyü olmuştur.

1867 yılında Hacı Mehmet Bıyıkoğlu ve çocukları (Muzaffer Bıyıkoğlu’nun dedesi Hacı Ömer Bıyıkoğlu ve kardeşleri) ilk köye gelen kişilerdir. Bu kişiler Eskişehir’deki Sivrihisar’ın Dutlu Köyü'nden buraya gelmişlerdir.

Bebi Köyü Yunan Harbinde (Sakarya Meydan Muharebesi) Yunanlar tarafından tamamen yakılmış olup, Hacı Mehmet Bıyıkoğlu’nun torunları Mehmet ve Yusuf Bıyıkoğlu tarafından, ulaşım bakımından yerleşime daha uygun olması sebebiyle, şimdiki mahallenin (tren istasyonunun bugünkü yerine) olduğu yere yerleşmişlerdir. Sakarya vadisinde o dönemde hayvancılık yapılıyordu ve en hızlı ulaşım aracı trendi.

Bebi 1948 senesine kadar Sivrihisar’a bağlı idi. 1943 yılında Sivrihisar Kaza İdare Heyeti’nin aldığı bir kararla mahallenin adı değiştirildi. Mahallenin güneyinde ve köye 1 km uzaklıkta olan, Sakarya Nehri üzerinde bulunan, şimdiki demiryolu köprüsünün 500 m batısındaki (şimdi yıkılmış olan) ahşap köprünün adı Beyliğe yani Devlete ait olması sebebi ile Bebi Köyü'ne verilmiş ve mahallenin adı Beylikköprü olarak değiştirilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Mahallenin özgün, düğün ve tören adetleri vardır. Okur yazarlık oranı ve üniversite mezunu sayısı bakımından da son derece ileridir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 95 km, Polatlı ilçesine 21 km uzaklıktadır. Rakımı 692 m'dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 1550
1997 1124

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son yıllarda hayvancılık güç kaybetmiştir. Yanıbaşından akmakta olan Sakarya nehri sayesinde sulu tarım gittiçe önem kazanmıştır. Tarımsal alanda ileri teknolojilerin kullanıldığı bir mahalledir. Mahallenin tarımsal alanda ağırlığını buğday ziraatı oluşturmaktadır. Buğday ziraatinden sonraki en güçlü ürün Şeker pancarı üretimidir. Bunu sırası ile kuru soğan ve kavun karpuz ziratı takip eder. Ayrıca bir kısım ufak arazilerde yaş sebze (özellikle sivri biber ve sofralık domates) yetiştiriciliğide yapılmaktadır. Mahallede hayvancılık olarak en başta süt inekciliği gelmektedir. Süt inekciliğini damızlık koyun izlemektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu (MEB-Beylikköprü Şht. Yzb. Nazmi Elmas İlköğretim Okulu) vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. PTT acentesi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köy içi yollar kumdur. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Ankara-Eskişehir hızlı tren yolu için yapılan viyadük köy arazisinden geçmektedir. Mahalleden geçen tren yolu üzerinde TCDD'nin tarihi tren istasyonu ve TMO silo tesisleri bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]