Karayavşan, Polatlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karayavşan
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Polatlı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 83
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06900

Karayavşan, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı Tatar mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karayavşan mahallesi, Tavşantepe'nin güney yamacına kurulmuştur. Mahallenin güneyinde Çaldağı'na doğru uzanan arazi oldukça verimlidir ve yavşan otuyla beslenen hayvanlarının sütü, yağı kendine özgü hoş bir kokuya sahiptir. Kırım asıllı göçmenlerden teşekkül eden köy halkından Taymazlar (Kurtiy, Boramet, Sapay, Niyaz), Ablâz Hacılar, Nasıbullah Ağalar Kırım'dan, Durasıllar Şongarlar, Umaylar Romanya'dan göç etmişlerdir. Köy, Kırım'dan 1890 (Hicri 1311) yıllarında göçüp gelen ve bugünkü Taymazların dedesi Kurtiy,Sapay Böramet ve Akıy Niyaz; Umayların dedesi Şoray Akay ve Kırım'ın Şongar bölgesinden Sarı Memet,Şabadıy Akay(Abadan) tarafından kurulmuş olup, adını da o çevrede bolca yetişen, güzel ve hoş kokulu YAVŞAN otundan almıştır.Bu otla beslenen hayvanların etleri çok lezzetli olmaktadır. 1955 yılında köy 90 hane idi ve 460 nüfusa sahipti.Aynı yıl köy ilk mektebindeki talebe sayısının 80 civarında, öğretmen sayısınında 3 olduğu belirtilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tatar Türkleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Karayavşan bütün mânâda hakiki bir Tatar Türkleri mahallesidir. "Kentleşme"nin tesiriyle çeşitli değişikliklere uğramakla birlikte, Tatar örf-adetleri zaman zaman yine de bütün canlılığıyla yaşatılmaktadır.

Genç nüfusun tamamı Polatlı veya Ankara'da yaşamaktadır. Sadece yaşlıların sürekli yaşadığı mahallede, ekim-biçim dönemlerinde nüfus biraz artmakta, seçim günlerinde ise en çok sayıya ulaşmaktadır. (Mahallenin en yaşlısı Sıddık Yetkin'dir)

Tatar mutfağının bellibaşlı yemeklerinden sayılan "şırbörek(çiğbörek), köbete, cantık, kalakay, tabakbörek, kaşıkbörek, sarburma, ulkum/kıygaşa; omaş ve kalce çorbaları" köy halkının mahallesinden uzakta da olsa yapmaya devam ettiği yemek çeşitleridir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara'ya 96 km, Polatlı'ya ise 22 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 76
2000 83
1997 121

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur, fakat taşımalı eğitimden yararlanmak mümkündür. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi veya acentesi, Sağlık ocağı veya sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]