Müslüm, Polatlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Müslüm
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Polatlı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 244
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06900
İnternet sitesi: [2]

Müslüm, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Müslüm mahallesi; tarihi oluşum içerisinde kuruluş tarihi kesin bilinmemekle beraber,Frigyalılara kadar uzandığı zaman içerisinde Anadolu'nun ilk Türkleşmesine kadar uzanan bir yerleşkedir.

Mahallenin batısında yer alan ve tarihi geçmişi bilinmeyen çamaşırhane ve merkezdeki su pınarının Anadolu Selçuklu Devleti döneminden kaldığı rivayet edilmektedir. Mahallede ayrıca Urartular'dan kaldığı tahmin edilen bir de höyük bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çile Dağı'nın eteklerinde kurulmuş mahallenin kuzeyinde Oğuzlar güneyinde Şabanözüdoğusunda Avşar mahallesi ve batısında Karacaahmet mahallesi bulunmaktadır. Ankara il merkezine 103 km, Polatlı ilçesine 27 km, Ayaş ilçesine 35 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel olarak karasal iklimin hüküm sürdüğü mahallede, kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kuraktır. Yağışlar en çok ilkbahar mevsimindedir. Karın yerde kalma süresi ortalama 62 gündür. Gece ile gündüz, yaz ile kış mevsimi arasında önemli sıcaklık farkları bulunur. En sıcak aylar Temmuz (ortalama 23,4 °C) ve Ağustos (ortalama 23,9 °C), en soğuk aylar ise Ocak (ortalama 0,6 °C) ve Şubat (ortalama 1 °C) olarak belirlenmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin En meşhur yemekleri kuru fasulye, pirinçli yoğurtlu patates, patlıcan ve taze fasulye yemeğidir. En meşhur tatlısı ise höşmerim tatlısıdır. Bazlama ekmeği meşhur olup, köy meydanında bulunan tatlı su çeşmesinden akan suyun yumuşaklığı ve lezzetinin ünü bölge dışına çıkmıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 244
2000 364
1997 390

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım(Buğday, Arpa, Yulaf, Pancar, Soğan, Ayçekirdeği, Mercimek vb.) vehayvancılığa dayalıdır.

Tarım mahallenin başlıca gelir kaynaklarından olup geçmişte köy halkı kendi mahsulünü eker ve biçer, ihtiyacı olan çiftçilere ile imece usulü yardım yapılırdı. Günümüzde ise nüfusun azalması, yeni neslin çiftçilik ile ilgilenmemesi, tarım ürünlerinin gelir seviyesinin düşüklüğü gibi nedenler ortaya çıkmış bu nedenle de az sayıda kalan çiftçi ancak taşıma işçi ile işlerini görmeye başlamıştır. Bu durum sonucunda zayıf olan çiftçi daha önce kendi işçiliği ile ürettiği üründen kazandığı paranın şu anda sadece %25'ini kazanabilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]