Gedikli, Polatlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gedikli
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Polatlı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 60
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06900
İnternet sitesi: [2]

Gedikli, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını, köye ilk yerleşen ve mahallenin kurucusu olarak kabul edilen kişinin soyadından almıştır. Köy insanının soyadlarında da "Gedikli" ismi görülmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Yemekleri:

Mahallenin en çok sevilerek yapılan ve yenen yemeği "Tirit"tir.

Hamur işi olarak çörek en çok yapılan yiyecektir. Çeşitli gözleme türlerinin yapıldığı nadir yerleşim birimlerindendir. Köy halkı, ister mahallede olsun ister şehirde, genelde "bazlama" yapar ve ekmek ihtiyacını kendi karşılar. (Tabii ki yeni nesil artık böyle değil.)

Gelenek ve görenekleri:

Eskiden düğünler mahallede yapılırdı. Günümüzde genelde kına geceleri ve sabah verilecek bir yemek mahallede düzenleniyor. Düğünlerde erkek tarafının kız tarafına süslenmiş koç hediye etmesi bir adettir. Adetlerden biri de bisküvi arası lokum dağıtılmasıdır. Gelin çeyizi sermek ve onu misafirlere sergilemek de adetlerdendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 53 km, Polatlı ilçesine 21 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

İklime bağlı olarak: Köy çevresinde tek tük kavak ağaçlarından başka fazla ağaç görülemez. Bazı köy halkının bahçesinde meyve ağaçlarına da rastlanmaktadır. Köy bahçelerinde soğan, sivri biber, barbunya, domates, patlıcan, kiraz, dolmalık biber, kuru fasulye, tere, maydanoz, marul yetiştiriciliği yaygındır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 27
2000 60
1997 76

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ankara ilinin bütün köylerinde olduğu gibi gedikli mahallesindede hayvancılık bitmek üzere olup mahallede yaşayan halkın büyük bir kısmı şehirde, sosyal güvenliği olan bir işle meşguldür ve aynı zamanda çiftçiliği de ek iş olarak yapmaktadır. İlçeye yakınlığı ulaşımı kolay kılmakta, o yüzden köy halkı eğitim ve başka nedenlerle mahallede uzun süreli oturmamaktadır. Köy arazisi tarıma elverişli toprağıyla ve yeraltı suyu ile ürünlerinin verimini artırmaya çalışmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim 1. kademe okul binası mevcuttur. Fakat mahallede çocuk bulunmadığı için kullanılmamaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]