Karakuyu, Polatlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karakuyu
—  Köy  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Ankara
İlçe Polatlı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 63
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06900
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Karakuyu, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir köydür. Bölgede köylülerce yeşil alan çalışması yapılmış ve çam ağacı yetiştirilmiştir. Ayrıca, köy kabristanında çevre düzenlemesi ve yeşil alan çalışması yapılmıştır. Bahçelerde ve koruluklarda kavak, söğüt, selvi, ceviz, kayısı ve çam ağacı görülür. Kayaboyu ve Yatır tepesi bulunur. Yatır tepesinde kimliği bilinmeyen 5-6 mezar vardır. Köylüler dua ve adak için buraya gider. Düzenli sokak ve yerleşmesi ile örnek olan köyde evlerin tamamı avluludur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı Mamure olan köy, ilçenin güneydogusunda, kapaklı dağ düzlüğünde ve ilçe merkezine 22 km uzaklığındadır. Sarıhalil, Gündoğan, Türkkarsak, Yenimehmetli, Toydemir ve Karabenli köyleri ile komşudur. 1893-1895 yıllarında Romanya'dan gelen göçmen Kırım Tatarlarıının iskanı ile kurulan köylerdendir. Bu ailelerden bir kısmı da eski adı "Bünyad-ı Hamidi" olan Ahırlıkuyu köyüne yerleşir. Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivinde, Karakuyu diğer adı "Mamure" olan köyde bulunan cami için Selahattin oğlu İsmail Efendi para vakfeder. Sakarya Meydan Muhaberesinde köy Yunan işgaline uğrar. Gençleri camiye hapsedilir ve hayvanlarına el konur. İstihkam mevkiine Yunan askeri yerleşir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tatar Türkleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Tatar Türkleri geleneği hakim olan köyde Tatar Türkleri yemekleri yapılır.Bunlardan şırborek,cantık,(ele fitnatın kıyık cantıgı), kobete,katmerli kobete,şıgaraklı kobete,ogüzborek,kaşıkborek,kalakay,keşmeşe,ulkum,şırlama en aruv bolganlarıdır..

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 100 km, Polatlı ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Haymana'ya bağlı olan köy 1926 yılında Polatlı'ya bağlanır. Bu yıllarda 65 hane 230 nüfuslu olan köy, 1975 yılında PTT Acentası olan ve 224 nüfuslu iken 2000 yılında 45 haneli ve 65 nüfuslu köy durumuna gelir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 63
1997 100

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.223 no.lu Tarım Kredi Kooperatifi olup, 14 köy üyedir. Buğday, arpa, yulaf, ayçiçeği ve kavun karpuz ekimi yapılır. Küçük ve büyük baş hayvan besiciliği yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Mazot istasyonu da mevuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]