Şabanözü, Polatlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Şabanözü, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir rivayete göre mahallenin kurucusu Şaban dede adında ermiş olduğu eskilerce rivayet edilen birisidir.Kendisinin ve eşinin mezarı halen akpınar olarak bilinen mevkide tel çitle çevrili halde bulunmaktadır. Şaban dede mahallede çok susuzluk olduğundan yakınıp bastonunu yere vurmuş ve bastonunu yere vurmakla birlikte şu anda asıl adı Akpınar olan yerde sular fışkırmış ve mahallede bu nedenle burdan ismini almaktadır. Akpınar deresi,günümüzde,bilinçsiz sondaj yapılması neticesinde kaynağı besleyen ana damarlardan su gelmemesi neticesinde kurumuş ve bilinçsiz bir şekilde köy muhtarının yaptığı çalışma sonucunda tarihi güzeliğini ve dokusunu kaybederek beton yığını haline gelmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Bazlama yağlama, baklava , dolma , arab aşı , höşmerim ,, mahallenin bilinen en çok tüketilen yemekleridir.Şimdiki adıyla fasulye pazarlarda genellikle şabanözü fasulyesi olarak da bilinir.sabanözunun en bilindik tatlısı ise aglayan kektir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 96 km, Polatlı ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Kışları çok soğuktur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyü 50-60 lı yıllarda tamamen terkeden bugün ankara-istanbul gibi büyük şehirlerde ve yurtdışında yaşayan aileler vardır.Çoğu polatlıya ve ankaraya yerleşmiş nüfus köye uğramakta lakin sayımlarda gözükmemektedir.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2009 600
2007 593
2000 1012
1997 2226

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köylü genelde gelir düzeyi düşüktür bunda toprakların verimsizliği su kaynaklarının yetersizliği de etken olmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Sağlık ocağı 2007 yılı itibarıyla faaliyete geçmiştir. çok güzel bir yatılı ilköğretim okuluna(Hikmet Uluğbay) sahiptir. Çok eski tarihlerde Ptt şubesine ve düğün sarayına sahiptir.(şu an faal değil.)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]