Çekirdeksiz, Polatlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Çekirdeksiz
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Polatlı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.092 m (3.583 ft)
Nüfus (2010)[1]
 - Toplam 197
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06900
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=236032

Çekirdeksiz, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı 1922 kuruluşlu bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1092 metre rakımlı Dua Tepe’nin kuzeybatı yamaç eteklerinde bulunan köy, ilçe merkezine 10 km uzaklıktadır. Beylikköprü, Yassıhöyük, Şabanözü, Basri, Çimencegiz, Beycegiz, Üçpınar ve İğciler köyleri ile komşudur.

Antik Gordion şehrine hakim yamaçta bulunan köy arazisinde, Eski Tunç ve Demir çağları ile Roma dönemine ait “Kocaöz” höyük bulunmaktadır.

Anadolu Selçukluları ve Osmanlı döneminde “mir-i arazi” statüsünde ve Sivrihisar kazasına bağlı olan bölgeye, 1914 yılında Balkanlardan gelen Ustrumcalı muhacirler ile Bulgaristan’dan gelen muhacir aileler yerleştirilir. Ustrumcalı muhacirlere bölgede “Pomak”lar denilir. Bu muhacir aileler daha sonra mahallesi terk eder. Bu gelişme üzerine 1915 yılında şu yazılı emir çıkartılır: “Ankara Vilayeti’nce geçen sene Çekirdeksiz mevkiine iskan ettirilen Ustrumcalı muhacirlerden yerlerini terk edenlerin başka yerlerde tekrar kendilerini muhacir gösterip yardım almamaları için bunların esami (isimleri) ve ihtiyar edilen masarıf-ı iskaniye miktarları (masraf cetveli ve ödenek miktarları) çıkarılarak irae edilmiştir.”

1922 yılında burayı terk eden muhacir aileler tespit edilir. “Ankara Çekirdeksiz mevkiinde iskan olunan muhacirlerden firar edenlerin isimleri ile her biri için ayrılan iskan masrafının miktarını gösterir liste” hazırlanarak, İzmir’e yerleşen bu aileler tespit edilir. Bulgaristan-Varna’dan gelen ilk 17 hane muhacir aile köye yerleşir ve burayı şenlendirir. Bu aileler aslında yüzyıllar önce, Fatih döneminde Balkanları şenlendirmeye giden “Evlad-ı Fatihan” olarak anılan Karaman Türkmen Yörükleridir. Daha sonraki yıllarda köye Mihalıccık kazasından aileler gelerek yerleşir.

Sakarya Savaşı yıllarında Yunan ordularınca işgal edilen köy, talan edilir, mallarına el konur. Mahallenin yaşlıları ve çocukları esir alınarak Sivrihisar’ın Hamamkarahisarı’na kadar götürülür. 13 gün bu bölgede kalan yunan askeri “Bahçehendeği” mevkiine seyyar hastane kurar. Sakarya Meydan Muharebesi’nde kanlı çatışmalara sahne olan bölge, Sakarya Zaferi’nden sonra yeniden şenlenir. 1926 yılında Polatlı ilçesinin kurulması üzerine Sivrihisar kazasına bağlı olan köy, idari yönden Polatlı’ya bağlanır. Bu yıllarda 242 nüfusu bulunmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi’nde, 7 Aralık 1926 tarihli “Çekirdeksiz Köyü Camii Vakfı” kaydı bulunmaktadır. Günümüzde mahallede,Tunalar, Çaylar, Gürgenler, Ataklar, Nasıfoğulları, Dikaliler, Hatıpaliler, Abdiler, Karadayılar, Mollalar, Alihocalar, Çolaklar ve Mustafamollalar sülalelerine mensup aileler bulunmaktadır.

Sülüklüöz Deresi ve Camibayırı tepesi, Duatepe, Kartal Tepe ve Yeşil tepe yükseltileri olan bölge genellikle düzlüktür. Eğitim düzeyi yüksek olan mahalleden birçok bürokrat, asker ve ilim adamı yetişir. Günümüzde eğitim taşımalı olarak Polatlı merkezde sürdürülmektedir. Tarım ve hayvancılık yapılan yörede buğday, arpa, ay çiçeği, pancar, kavun ve karpuz ekimi yapılır. Köy bahçelerinde ise kayısı, armut, vişne, erik, ceviz, kiraz, ayva, dut ve şeftali yetişir. Koyun, yerli sığır ve tavuk et besiciliği yapılır. İçme suyu şebekesi yetersiz olup, eski köy konağı vardır. Yeni yapılaşmanın olduğu mahallede, geleneksel yemek tarhana çorbasıdır. Günlük olarak bazlama ve fırın somunu yenir. 1975 yılında 488 nüfusa sahip olan yerleşme 2010 yılında 197 nüfusa düşmüştür .

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri mahallenin hamur pideleri, tavşan pideleri,gömme çörekleri,gözleme ve bazlamaları coğu kişi tarafından beğenilmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 89 km, Polatlı ilçesine 13 km uzaklıktadır.

Köy olmasına karşın Polatlı Belediyesi imarı alanındadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bölgede karasal iklim görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 197
2000 237
1997 290

Bu mahallede Hane sayısı 51'dir ayrıca geçici nüfus 178'i bulmaktadır

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ankaraya yakın oluşu ve polatlı sanayi tarım makinaları üretmekte ankaranın cok hızlı gelişen bir mahallesidir.1980 sonrası göçlerden etkilendiysede köy büyümekte ve gelişmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Tv yayını ve internet bulunmaktadır ayrıca telefon operatörleri buraya hizmet vermektedir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]