Vikiproje:Tıp/Madde listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wiki Project Med Foundation logo colored.svg


Tıp Projesi

“Birlikten kuvvet doğar.”

Proje Tıp Projesi Portal Tıp Portali İlgili VikiProjeler İlgili VikiProjeler Ayın işbirliği İşbirliği Projesi Duyurular Duyurular CaféProje Café
Katılımcılar Katılımcılar Çalışılan maddeler Çalışılan maddeler Sınıflandırılmamış maddeler Sınıflandırılmamış maddeler Sınıflandırılmamış maddeler Kategoriler ve şablonlar Eş denetim Eş denetim

Burası Tıp Vikiprojesi için çalışma listesidir, sürmekte olan çalışmalara bir düzen sağlamaktadır. Bu çalışma listesinin istatistiklerindeki gelişme aylık olarak proje tartışma sayfası girilecektir.

Değerlendirme[kaynağı değiştir]

Her madde "önem" ve "tamamlanma" kıstaslarına göre değerlendirilip bir "not" alacaktır. Bu notların verilmesi, {{VikiProje Tıp}} şablonunun maddelerin tartışma sayfasına konması veya değiştirilmesi yoluyla gerşekleşmektedir. Eğer bir maddeyi kendiniz geliştirdiyseniz şablondaki notu kendiniz değiştirebilirsiniz, veya projenin tartışma sayfasında o maddenin geliştirilmiş olduğunu belirtebilirsiniz.

Tamamlanma[kaynağı değiştir]

Burada kullanılacak değerlendirme sistemi İngilizce Wikipedia'nın Wikipedia:Version 1.0 Editorial Team tarafından kullanılan sistemle uyumludur. Bu sistem maddenin tamamlanmış olmakta ne derece ilerlemiş olduğunu belirlemek için kullanılan harf esaslı bir değerlendirme sistemidir. Maddenin organizasyonu ve yazım kalitesi, bilge içeriği ile eşit ağırlığa sahiptir. Bir madde A-Sınıfı seviyesine ulaşınca onun artık "tamamlanmış" olduğu kabul edilir ama değişiklikler devam edebilir.


Maddenin tamamlanma derecesini ayarlamak tartışma sayfasındaki {{VikiProje Tıp}} şablonundaki sınıf özelliği değiştirilir. Bu özellik için geçerli olan değerler:

 • SM - Madde değerlendirmesi sonucu Seçkin Madde statüsünü almış maddeler için kullanılır ve güncel seçkinlik kıstasını hala koruyor olmalıdır.
 • SL - Madde değerlendirmesi sonucu Seçkin Liste statüsünü almış maddeler için kullanılır ve güncel seçkinlik kıstasını hala koruyor olmalıdır.
 • A - Konu için uygun uzunlukta olan, iyi yazılmış, kolay anlaşılan ve konuyu tam olarak tanımlayan maddelere verilir. SM olacak kadar iyi olan bir madde A sınıfındadır. A sınıfı maddeler için Madde eş denetimi sayfasında görüş birliğine varılması gerekmektedir.
 • KM - Madde değerlendirmesi sonucu Kaliteli Madde standartlarını karşılayarak KM statüsünü almış maddeler için kullanılır.
 • B - Bazı eksiklikleri kalmış veya kaynakçasının biraz daha geliştirilmesi gereken maddeler içindir. KM seviyesinde olan bir madde B sınıfındadır.
 • C - Tamamlanmış bir maddede bulunması gereken malzemenin çoğuna sahip olan ama gene de bazı boşlukları, eksik madde elemanları veya referansları kalmış olan maddeler içindir.
 • Başlangıç - Anlamlı miktarda iyi içeriğe sahip olan, ama çoğu alanda hala zayıf olan, belki standart bir Vikipedi:Bilgi Kutusu eksik olan maddeler.
 • Taslak - Ya çok kısa olan, ya da bilgi koleksiyonu şeklinde olup A sınıfına ulaşmak için epey bir çalışma gerektirecek maddeler.
 • Liste - Liste şeklindeki maddeler.
 • Gerekli - Henüz açılmamış ama gerekli olduğu düşünülen maddeler.

Önem[kaynağı değiştir]

Bu özellik maddeni bu Vikiproje için ne derece önemli olduğunu belirtmeye yarar. Toplumun bu konudan ne kadar haberdar olduğu ve dolayısıyla bu konu hakkında bilgilenmek için Vikipedi'ye danışma olasılığıyla ilişkilidir.

Maddenin önem derecesini ayarlamak tartışma sayfasındaki {{VikiProje Tıp}} şablonundaki önem özelliği değiştirilir. Bu özellik için geçerli olan değerler:

 • En önemli Lise veya altında bir öğrenci tarafından ilk incelenecek konular (Verem), veya toplumun az bilgiye sahip olup medya tarafından işlenen konular (Akciğer kanseri).
 • Çok önemli Üniversitenin ilk yıllarında öğrenilen veya lisede kısaca belirtilen konular (örnek madde).
 • Orta önemli Üniversitenin son yıllarında veya lisans üstü eğitimde ilk defa değinilen (örnek madde) veya ayrıntılı olarak okutulan konular (örnek madde).
 • Az önemli Bu alanda uzman kişilerin yalnızca bildiği konular (Hunter sendromu).

Ağırlıklı tamamlanma indeksi[kaynağı değiştir]

Bu indeks, maddelerin içerik ve önem sınıflamalarını göz önüne alarak maddelerin tamamlanma durumlarını yüzde hesabı olarak gösterir. Vikiprojenin nihai hedefi olan tüm maddeleri seçkinleştirmeye ne kadar kaldığını göstermesi açısından faydalıdır. Yani tüm maddelerin seçkin yapılması durumda indeks %100 olacaktır.

Puanlama;

 • Önem derecelerine göre; En=4, Çok=3, Orta=2, Az=1
 • Madde içeriğine göre; SM=7 A=6 KM=5 B=4 C=3 Başlangıç=2 Taslak=1 Gerekli=0;
 • Liste içeriğine göre; SL=2, liste=1, gerekli=0.

Buna göre çok önemli B sınıfı bir maddenin mevcut puanı 3x4=12 olacaktır. Bu şekilde tüm maddelerin puanları hesaplanır ve sonunda bu puanlar toplanır. Bunun yanında bu maddelerin SM yahut SL olmaları durumdaki puanları da hesaplanır. Çok önemli maddemiz SM olduğunda puanı 3x7=21 olacaktır.

Hesaplama; İndeks her bir kategori için ayrı ayrı hesaplanabileceği gibi tüm vikiproje kategorileri için de hesaplanabilir. Hesaplamada, her bir madde mevcut içerik ve önem derecesine bir puan alır, kategorideki tüm maddelerin puanları toplanır. Ayrıca SM olmaları durumundaki puanları da hesaplanır. Bu iki toplam puanın yüzdesi alındığında ağırlıklı tamamlanma indeksi bulunur.

Ağırlıklı tamamlanma indeksi=maddelerin mevcut puanları x 100 / Seçkin olmaları durumundaki puanları

Kategoriler[kaynağı değiştir]