İçeriğe atla

Akut

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tıp bilimlerinde akut terimi ya “hızlı başlayan” ya da “kısa süreli” hastalıkları, bazen de her iki durumu birden tanımlamak için kullanır. Bu sıfat pek çok hastalığın tanımının bir parçasıdır ve bu yüzden bu hastalıkların isimlerinde yer alır. Örneğin akut lösemi ya da akut Akut Romatizmal Ateş gibi. Akut, kronik teriminin tam karşıt anlamındadır.[1]

Akut terimi halk arasında sıklıkla “şiddetli” ya da “ciddi” terimleri ile karıştırılmaktadır. Akut terimi tamamen farklı bir anlam ifade eder ve bir hastalık akut olabilir ama şiddetli olması gerekmez.

Subakut terimi ise “akut ve kronik arasında” anlamına gelmektedir. Subakut ateş belirtileri ya da subakut endokardit örnek olarak verilebilir. Örneğin, Subakut sklerozan panensefalit zeka geriliği ve sinir sistemi fonksiyonunun kaybolması sonucu çeşitli hareket bozuklukları ile karakterize nadir görülen bir beyin hastalığıdır.

Kronik ise akut teriminin tam karşıtıdır ve uzun süre devam eden durumları tanımlamak için kullanılır. Örnek olarak kronik bronşit verilebilir. Kronik terimi de tıpkı akut için olduğu gibi halk arasında genellikle “şiddetli” ile karıştırılmaktadır. Yinelemek gerekirse, kronik tıbbi anlamda tamamen farklı bir anlama sahiptir ve bir hastalık kronik olabilir ama şiddetli olması gerekmez.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Haber365. "Covid-19 Akut Mu Kronik mi?". Haber365. 2 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2021.