Hepatosellüler karsinom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hepatosellüler karsinom
Hepatit C pozitif olan erişkin birinde hepatosellüler karsinom. Otopsi materyali.
UzmanlıkPatoloji, onkoloji, iç hastalıkları
Risk faktörüHBV enfeksiyonu, siroz, karsinojenler (aflatoksin), kronik karaciğer hastalığı

Hepatosellüler karsinom (HCC) karaciğerin primer kanseri. Karaciğer tümörleri ile karıştırılmamalıdır.

Genelde sirotik karaciğer zemininde gelişen, nodüler lezyonlarla karakterize, karaciğerin malign (kötücül) neoplazisidir. HCC, dünyada en çok görülen kanser türleri arasında 5. sıklıkta, mortalitesi ise 3. sıklıkta yer almaktadır. En sık 50 ila 70 yaşlarında görülür. Hepatit C enfeksiyonları, hepatit B enfeksiyonları, siroz başta olmak üzere; alkolik karaciğer hastalığı, tirozinemi, hemokromatozis de HCC gelişimi için risk faktörleridir. HCC'nin başlangıcı genelde sinsi bir süreçtir ve 3 yıldan uzun bir süre tanı almayabilir. Tanı alan hastaların ise ortalama yaşam süreleri 5 yıldır[1].

HCC lezyonlarında patolojik farklılaşma, hastaların prognozunun belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır[2]. HCC patolojik olarak; iyi farklılaşmış, orta derecede farklılaşmış, kötü farklılaşmış ve farklılaşmamış HCC olarak evrelendirilmektedir[3].

Öncü olan displastik lezyonları bulunmaktadır ve bunlar doğrudan doğruya premaligndir.

  • Büyük hücreli değişiklik
  • Küçük hücreli değişiklik


HCC,

  • Unifokal masif tümör olarak,
  • Multifokal nodüller olarak,
  • Difuz infiltratif kanser olarak izlenebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bhosale P, Szklaruk J, Silverman PM. Current staging of hepatocellular carcinoma: imaging implications. Cancer Imaging. 2006 Jul 4;6:83-94. PMID 16829469 10 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Kim CK, Lim JH, Park CK, Choi D, Lim HK, Lee WJ. Neoangiogenesis and sinusoidal capillarization in hepatocellular carcinoma: correlation between dynamic CT and density of tumor microvessels. Radiology. 2005 Nov;237(2):529-34. PMID 16244261 10 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. ^ WHO (2000) Pathology and Genetics, Tumors of the digestive system.
Sınıflandırma
Dış kaynaklar