Vikipedi tartışma:Biçem el kitabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Arşivler

Yerlesim isimlerine dair güncelleme talebi[kaynağı değiştir]

Verilen Münih misali her zaman her vaka icin referans alinabilecek kadar kapsamli olmadigindan misallerin artirimi ve köy hatta mahallelere kadar mümkün ise bir mevzuat yazimi gerekmekte. Halihazirda, Türkiye Cumhuriyeti sinirlari icinde binlerce yer isminin degistirildigi söylenmekte ve yazilmakta. Bu hakikatten hareketle, fiiliyatta halen halk tarafindan kadim zamanlardan beri kullanilan ve resmi olmiyan ismin ansiklopedide yerinin nasil olacagi, kullanimdan kalkmis sahih manada eski ismi diyebilecegimiz isimlerin yerinin ne olacagina dair mevziatin Münih, Aydinlar, Masukiye gibi maddelerin incelenerek el kitabindan bir mevzuat güncellemesine gitmesi gerektigi kanaatindeyim. Tesekkürler Anton.aldemir (mesaj) 11:04, 1 Ağustos 2015 (UTC)

Tırnak kuralları[kaynağı değiştir]

Merhaba, bu şekliyle tırnak kuralları eksisk kaldığından aşağıdaki metnin eklenmesi gerektiğini düşünüyorum:

Tırnağı cümle içinde bir aktarılan sözde kullanırken, tırnak içindeki bölümden önce virgül ve aralık eklenir. Aktarılan söz ile cümle bitiyorsa, nokta ile tamamlanır. Ancak aktarılan sözden sonra cümle devam ediyorsa, aktarılan sözü nokta ile değil, virgül ile bitirip noktayı cümlenin sonuna eklemeniz gerekmektedir. Çünkü aktarılan söz bitmiş olmasına rağmen cümle devam etmektedir.

Misal:

Mehmet dedi ki, "Bu kitap harika bir eser."
Mehmet kitabı göstererek, "Bunu mutlaka okumalısın," dedi.

Saygılarımla, -Yozer1 (mesaj) 07:54, 7 Mayıs 2016 (UTC)

Saat yazılış hatası[kaynağı değiştir]

TDK'nın burada noktanın kullanımı bölümünün 7. maddesinde saatlerin yazılışında saat ve dakika arasına nokta kullanılması gerektiği açıkça belirtiliyor. Lakin sıkça yapılan bir hata olarak biz saatle dakika arasına iki nokta (:) koymaktayız. Ben bu hatanın giderilmesini ve BEK'e bir alt başlık veya cümle olarak eklenmesini teklif ediyorum. chanseyMesajYaz 09:35, 23 Ağustos 2017 (UTC)

@Chansey, burada verilen örnek aslında bu yönde ama kullanımla alakalı bir ifade yer almıyor. Bu sayfayı komple yenileyip bir oneri olarak subarsan çabucak kabul ederiz.--RapsarEfendim? 20:00, 24 Ağustos 2017 (UTC)
Orayı bende gördüm ama sanırım biraz atıl kalıyor @Rapsar. Teklifi oluşturacağım, sadece şu ara müsait değilim pek. İlgileneceğim.chanseyMesajYaz 06:12, 25 Ağustos 2017 (UTC)