Vikipedi tartışma:Biçem el kitabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yerlesim isimlerine dair güncelleme talebi[kaynağı değiştir]

Verilen Münih misali her zaman her vaka icin referans alinabilecek kadar kapsamli olmadigindan misallerin artirimi ve köy hatta mahallelere kadar mümkün ise bir mevzuat yazimi gerekmekte. Halihazirda, Türkiye Cumhuriyeti sinirlari icinde binlerce yer isminin degistirildigi söylenmekte ve yazilmakta. Bu hakikatten hareketle, fiiliyatta halen halk tarafindan kadim zamanlardan beri kullanilan ve resmi olmiyan ismin ansiklopedide yerinin nasil olacagi, kullanimdan kalkmis sahih manada eski ismi diyebilecegimiz isimlerin yerinin ne olacagina dair mevziatin Münih, Aydinlar, Masukiye gibi maddelerin incelenerek el kitabindan bir mevzuat güncellemesine gitmesi gerektigi kanaatindeyim. Tesekkürler Anton.aldemir (mesaj) 11:04, 1 Ağustos 2015 (UTC)

Tırnak kuralları[kaynağı değiştir]

Merhaba, bu şekliyle tırnak kuralları eksik kaldığından aşağıdaki metnin eklenmesi gerektiğini düşünüyorum:

Tırnağı cümle içinde bir aktarılan sözde kullanırken, tırnak içindeki bölümden önce virgül ve aralık eklenir. Aktarılan söz ile cümle bitiyorsa, nokta ile tamamlanır. Ancak aktarılan sözden sonra cümle devam ediyorsa, aktarılan sözü nokta ile değil, virgül ile bitirip noktayı cümlenin sonuna eklemeniz gerekmektedir. Çünkü aktarılan söz bitmiş olmasına rağmen cümle devam etmektedir.

Misal:

Mehmet dedi ki, "Bu kitap harika bir eser."
Mehmet kitabı göstererek, "Bunu mutlaka okumalısın," dedi.

Saygılarımla, -Yozer1 (mesaj) 07:54, 7 Mayıs 2016 (UTC)

Saat yazılış hatası[kaynağı değiştir]

TDK'nın burada noktanın kullanımı bölümünün 7. maddesinde saatlerin yazılışında saat ve dakika arasına nokta kullanılması gerektiği açıkça belirtiliyor. Lakin sıkça yapılan bir hata olarak biz saatle dakika arasına iki nokta (:) koymaktayız. Ben bu hatanın giderilmesini ve BEK'e bir alt başlık veya cümle olarak eklenmesini teklif ediyorum. chanseyMesajYaz 09:35, 23 Ağustos 2017 (UTC)

@Chansey, burada verilen örnek aslında bu yönde ama kullanımla alakalı bir ifade yer almıyor. Bu sayfayı komple yenileyip bir oneri olarak subarsan çabucak kabul ederiz.--RapsarEfendim? 20:00, 24 Ağustos 2017 (UTC)
Orayı bende gördüm ama sanırım biraz atıl kalıyor @Rapsar. Teklifi oluşturacağım, sadece şu ara müsait değilim pek. İlgileneceğim.chanseyMesajYaz 06:12, 25 Ağustos 2017 (UTC)

İlk cümle formatı[kaynağı değiştir]

Merhaba, Vikipedi'de biliyorsunuz ki bazı maddelerin ilk cümlesinin sonunda -dır, -dir eki varken bazılarında yok. Örneğin, "roman, bir yazı türü." ya da "roman, bir yazı türüdür." gibi. İkisine de çokça rastlanıyor maddelerde. Bu konuda bir standart oluşturuldu mu? Oluşturulduysa bu da bir yönerge olarak eklenmeli bence. --Sogenius (mesaj) 12.27, 16 Nisan 2020 (UTC)

Further reading[kaynağı değiştir]

en:Wikipedia:Manual of Style#Further_reading bu altbaşlığın bize uyarlanması iyi olacak, çok fazla maddede farklı farklı isimlerle kullanılmış.Şu ana kadar ek okuma olarak kullandım ama "daha fazla okuma" daha isabetli bir seçim olabilir. Başka kullanıcıların da benzer nezaketsizliklere maruz kalmaması için netleştirilmesini rica ediyorum.Esmer Günler (mesaj) 08.43, 17 Haziran 2020 (UTC)

Standartı "Konuyla ilgili yayınlar". Ayrıca değişiklik özeti VP:N açısından sorunlu görünüyor.--Dijkstra·ileti 10.34, 17 Haziran 2020 (UTC)

Orta çizgi[kaynağı değiştir]

Yönergede yer alan orta çizgi kullanımı Türkçede mevcut olmayan bir kullanım.[1] Zamanında İngilizce Vikipedi'den çeviri yapılırken hatalı bir şekilde aktarılmış olmalı. İlgili alt başlıktaki "orta çizgi" ifadelerinin "kısa çizgi" ifadesiyle değiştirilmesini öneriyorum.--BSRF 💬 09.21, 12 Temmuz 2020 (UTC)

Kaçınılmaz. Türkçede en dash kullanımı yok gibi görünüyor.
Vito Genovese 09.25, 12 Temmuz 2020 (UTC)
Makul bir öneri, destekliyorum. --ToprakM 10.04, 12 Temmuz 2020 (UTC)
Benden de bir destek--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 10.05, 12 Temmuz 2020 (UTC)
"Orta çizgi (–)" görsel olarak maddenin daha rahat okunabilmesini sağladığı için sürekli kullandığım bir işaret olsa da Türkçe dil bilgisi kuralları gereği yanlış bir kullanımsa tabii ki de değiştirilmeli. - bluetime93 (mesaj) 10.07, 12 Temmuz 2020 (UTC)
Estetik açıdan yerine göre daha uygun duruyor, ya da bana öyle geliyor. Ayrıca @BSRF’nin verdiği linkte kısa çizginin anlatıldığı bazı yerlerde orta çizgi kullanımı da ilginç. İsteyen bu şekilde kullanmaya devam etsin ve gereksiz bir bölüm olduğunu düşünüyorsak kaldıralım.Dijkstra·ileti 13.23, 12 Temmuz 2020 (UTC)

Taksobitki şablonu[kaynağı değiştir]

Taksobitki şablonu oluşturmada herhangi bir standardımız söz konusu mu acaba? Genellikle Latince taksonomik isimler yerine İngilizce olanların kullanıldığını görüyorum. Ayrıca bir Taksobitki kutusunda hangi takson basamakları yer almalı? Benim önerim Üst Alem- Alem- Bölüm- Alt Bölüm- Sınıf- Alt Sınıf- Takım- Familya- Alt Familya- Cins- Tür- şeklinde olması yönünde. BySterio (mesaj) 19.44, 23 Ekim 2020 (UTC) @Nanahuatl, @Vito Genovese

Bizde olanı pek takip edemedim ilgi alanım dışında bir konu olduğu için ama en:Wikipedia:WikiProject Tree of Life/Taxon template sayfasını uyarlanabilir bir sayfa olarak bırakayım. Vito Genovese 19.48, 23 Ekim 2020 (UTC)

Ödüllerin yazımı[kaynağı değiştir]

Mesela Yılın Oyuncusu Ödülü veya Sinema Kısa Film yarışması birincisi nasıl yazılır Türkçizer 37 (mesaj) 14.34, 11 Mart 2021 (UTC)