Vikipedi:Seçkin liste adayları/Bizim Hikaye bölümleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu, bir seçkin liste adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.
Bu maddenin "seçkin liste" statüsüne alınması konusunda, Vikipedi topluluğunca fikir birliğine varılamamıştır. --Khutuckmsj 20.25, 8 Nisan 2020 (UTC)

Bizim Hikaye bölümleri listesi[kaynağı değiştir]

Seçkin liste kriterlerini karşıladığını düşünerek listeyi aday gösteriyorum. Giriş bölümü kısa oldu ancak 2 sezon yayımlanan dizi hakkında ancak bu kadar yazılabiliyor. Hâlihazırda seçkin liste olan Aşk-ı Memnu bölümleri listesi ve Muhteşem Yüzyıl bölümleri listesi sayfalarına baktığımda dizinin özetlerine yer verildiğini gördüm. Giriş bölümünde buna yer vermeyi uygun görmedim çünkü alt başlıklarda bu bilgiler yer almıyordu. Dolayısıyla listenin bir özeti niteliğinde değillerdi. Bu nedenle yer vermedim. Çok düşündüm ama daha ne yazılabilir diye ama bulamadım. Çok çeşitli kaynaklardan yararlanarak yazdığım bu listeyi kullanıcıların değerlendirmelerine bırakıyorum. --Turgut46 08.33, 16 Ağustos 2019 (UTC)

  • Bizim Hikaye (1. sezon) ve Bizim Hikaye (2. sezon) maddelerine baktığımda her bölümle ilgili tek tek bilgi verildiğini görüyorum (41'den sonra verilmemiş gerçi) ama seçkin adayı olarak sunulan bölümler listesinde hiçbir bilgi yok. Örnek verilen Muhteşem Yüzyıl'da sezonlar özetlenmiş mesela. Kaldı ki bana göre o da yanlış. Sezon özeti sezon maddesini ilgilendiriyor, bölüm listesinde bölümler hakkında tek tek bilgi verilmeli. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 23.53, 18 Ağustos 2019 (UTC)
@𐰇𐱅𐰚𐰤 Gerek İngilizce gerek Türkçe sürümde bölüm listelerinde bölüm özetlerine yer verilmiyor. Diğer 2 seçkin listede de durum böyle. Ayrıca listeyi editlersen içeriğini sezon maddelerinden aldığını görebilirsin. Ancak bölüm özetleri otomatik olarak çıkmıyor. Şablonu bu şekilde ayarlamışlar. Sonuç olarak özetler sezon maddelerinde veriliyor sadece. --Turgut46 12.49, 19 Ağustos 2019 (UTC)
@Turgut46, benzer bir liste olan Jet Sosyete bölümleri listesinde ben bölüm özetlerine yer vermiştim ve şablon da buna müsaade etmişti. Belki incelemek istersiniz diye belirttim.--BSRF 💬 16.17, 19 Ağustos 2019 (UTC)
İngilizce Vikipedi'de bazı listelerde dediğim gibi her bölüm tek tek özetlenmiş, bazı listelerde ise özetlenmemiş. Bu onların sorunu. Bizde seçkin olup bunun yapılmadığı wwlistelerle ilgili görüşüm de belli zaten, biz bu maddeye bakalım. "Bölüm listelerinde bölüm özetlerine yer verilmiyor" denmiş ama yer verirsek verilmiş olur işte. Eskiden kaynaklar kaynak şablonuyla değil elle veriliyordu, daha sonra hepsi şablonlarla standart hâle geldi. Daha sonraları kaynaklardaki bağlantılar arşivlenmeye başladı ve bu yeni standardımız hâline geldi. Sürekli bir ilerleme var yani. Burada da eskiyi örnek almak yerine eskilerin üzerine daha da katarak çıtayı biraz daha yukarı koyabilir, "işte bu yeni standardımız" diyebiliriz. Zaten "seçkin liste ihracı" diye bir kavramın varoluşu da bu nedenle. Eskiden Muhteşem Yüzyıl bölümleri listesi SL seçilmiş olabilir fakat bugünkü gözle baktığımda SL olması için eksik görüyorum. Burayı geçeyim, daha uzatmayayım.
Bölüm tablosu, içeriğini başka yerden çektiği için eksik çıkıyorsa çekmesin. Ya da diğer madde buradan çeksin. Şu hâliyle seçkin olmaktan çok uzak durumda. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 13.13, 19 Ağustos 2019 (UTC)
Ekleme: Birçok kaynak var arşivlenmemiş, gözden kaçırmışım onu da ekleyeyim. Tek tek uğraşmak istenmezse Ybot bu işi hallediyordu bildiğim kadarıyla. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 15.55, 19 Ağustos 2019 (UTC)
Genel kanı bu şekilde olduğu için böyle oluşturdum. Devrim yapmamı beklemeyin benden. Arşiv engelli siteler var, ondan arşivlenmiyor. Arşivlenecekleri bot arşivliyor zaten. --Turgut46 22.26, 19 Ağustos 2019 (UTC)
Ayrıca, bence uzun süren dizilerde bu tür listeler sorunlara neden olabilir. Örneğin Arka Sokaklar gibi 521 bölümlük bir dizinin özetlerini bir maddeye sığdırmak gerekecek. --Turgut46 22.37, 19 Ağustos 2019 (UTC)
Arşivsiz bağlantılardan iki tane örnek alıp arşivledim.[1][2] Arşiv engelli olmamasına karşın botun gözden kaçırdıkları oluyor yani, elle yapıp şansa bırakmamak gerek. Hatta örnek ararken Akşam bağlantılarının öldüğünü gördüm. Onlardan da iki örnek vereyim: [3][4] Akşam'ı görünce diğerleri ne hâlde diye bakayım derken Medyatava'nın da 404 verdiğini gördüm: [5][6] Bunlar arşivsiz bağlantılardı. Bir de keşke Arka Sokaklar örneğinde belirtildiği gibi içerik bolluğuna dayalı sorunlarımız olsa. "Arka Sokaklar (1. sezon) bölümleri listesi" diye sezonlara bölerek işin içinden çıkardık. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 23.18, 19 Ağustos 2019 (UTC)
Ekleme: Ayrıca bence istersen devrim yaparsın, sonuçta Vikipedi süreçlerine yabancı değilsin. Kontrol ettim, dizi bölüm özetleri hâlen erişilebilir. Duygularını da tahmin edebiliyorum, "gele gele bana mı denk geldi" diyorsundur 😄 Tahmin edebiliyorum çünkü ben de diyordum ama eleştiri ve ekleme süreci sonlanıp listenin son hâline baktığında içerikten en çok sen memnun kalacaksın. Dizinin sezon maddesini de aday göstermişsin, bu kadar ilgiliyken ve kaynaklara kolay erişim hâlâ mümkünken biraz daha dişini sıkıp SL yap. İleride sezon listesi hazırlamak isteyen çıkarsa Muhteşem Yüzyıl listesini değil bu listeyi örnek alsın. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 23.43, 19 Ağustos 2019 (UTC)
Verdiğin Akşam bağlantıları bende açılıyor. :) Medyatava bağlantıları ise arşiv engelli. Ayırca Arka Sokaklar (1. sezon) bölümleri listesi'nin Arka Sokaklar (1. sezon) maddesinden farkı ne olacak? --Turgut46 07.41, 20 Ağustos 2019 (UTC)
Akşam'ın sitesinde anlık bir sorun vardı demek ki, arşivlemenin önemi işte. Medyatava TV reytinglerini kaldırmış sanırım toptan, bir şey bulamadım ama herhangi bir bağlantıyı denedim arşivleniyor: [7] Arka Sokaklar meselesini öyle bir şey olduğunda detaylıca tartışırız, şu durumda yukarıdaki görüşlerime ekleyecek bir şeyim bulunmuyor. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 10.05, 20 Ağustos 2019 (UTC)

Harikulade olmuş. Destek Destek. Bu arada ileride Arka Sokaklar icin seve seve destek veririm. Türk dizileri maddelerini son 2 aydir baya düzenleme yaptım. Çukur bölümlerini de buradan örnek alarak geliştirmeyi planlıyorum. Umarım güzel olur :) --Can benim? 14.30, 20 Ağustos 2019 (UTC)

  • Karşı Karşı Ellerinize sağlık, ancak bu adaylıkta da belirttiğim sebepten ötürü destek veremiyorum. Bence özetlerin bu kadar kapsamlı ve karışık olması listeyi çok sorunlu hale getiriyor. Ek olarak 2. sezonun bir noktasından sonra özetlerin hiç olmaması da listede bütünlüğü bozmuş ve de tamamlanmamış hissiyatı vermiş.----anerka'ya söyleyin 21.38, 22 Mart 2020 (UTC)
  • Karşı Karşı Anerka ile aynı fikirdeyim. Onun söylediklerine ek olarak giriş kısmını detaysız buldum. Bence sezonlarla ilgili de kısa da olsa bilgi verilebilir. Bu nedenle VP:SLN sayfasındaki kapsamlılık şartı ile ilgili çekincelerim var. --ravages | mesaj 09.29, 25 Mart 2020 (UTC)
Bu, bir seçkin liste adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.