Vikipedi:Seçkin liste adayları/Bizim Hikaye (1. sezon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu, bir seçkin liste adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.
Bu maddenin "seçkin liste" statüsüne alınması konusunda, Vikipedi topluluğunca fikir birliğine varılamamıştır. --Khutuckmsj 20.27, 8 Nisan 2020 (UTC)

Bizim Hikaye (1. sezon)[kaynağı değiştir]

Maddenin seçkin liste kriterlerini karşıladığını düşünerek aday gösteriyorum. Bir seçkin liste olan Aşk-ı Memnu (1. sezon)'dan fazlası olduğunu düşünüyorum. Yönetmen ve senaristlerin kayda değerliklerine ilişkin bir bilgiye rastlamadığım için maddelerini açamadım. Oyunculardan kayda değer olduğunu düşündüğüm Burak Deniz'in maddesini açtım sadece. Diğer oyuncuların silme kayıtları incelenirse hızlı silindikleri görülebilir. Özetlerde karakterin adını başta Savaş olarak yazmıştım, daha sonra kaynaklarda Barış olarak geçtiği için Barış'a çevirdim. 10. bölüm özeti incelenirse karakterin gerçek adının Savaş olduğu ortaya çıkmasına rağmen kaynaklarda Barış olarak yer almaya devam etti. Umarım seçkin liste seçilir. --Turgut46 08.27, 18 Ekim 2018 (UTC)

Merhaba @Turgut46, bu maddeyi bayağıdır geliştirmenizi de izliyordum zaten. Güzel gelişme sağlamış şu anki durumuna kadar. Bölümlerin isimleri yok mu, yoksa da bunları "Birinci bölüm, ikinci bölüm" şeklinde adlandırmak doğru olmaz mı? Zira şu anda o sütunun boş durması göze çarpıyor. Bir de, oyuncu kadrosu bölümünde oyuncuların kadroya nasıl dahil edildiklerine dair birkaç cümle kurulabilirdi diye düşünüyorum. Ben de biraz araştırma yapacağım. Eklenecek bir şeyler bulursam eklerim, ama şu anda da iyi görünüyor. Elinize sağlık. Şu anda biraz çekimserim açıkçası maddeye karşı. ~ Z (m) 17.49, 22 Ekim 2018 (UTC)
@HastaLaVi2 çoğu Türk dizisi gibi bunda da bölüm adları yok. Bölüm numaraları falan da yazmıyor. O boşluğu şablonda değişiklik yaparak silmek mümkünse öyle yapalım. Oyuncuların kadroya nasıl dâhil edildikleri Bizim Hikaye (dizi) maddedesinde yer alıyor. --Turgut46 19.20, 22 Ekim 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeğinize sağlık. Birkaç düzenlemeyle SL olabileceğini düşünüyorum.
 1. İlk olarak Oyuncu Kadrosu başlığı biraz daha akıcı yazılabilir, şu şunun tarafından, bu bunun tarafından gibi değil de karakterlerin hikaye içerisindeki konumlarıyla birlikte verilebilir. Mesela Filiz'in 5 kardeşi vardır, bunlar: ...'dır ve sırasıyla ... tarafından canlandırılmaktadır. gibi daha toparlayıcı cümlelerle belki.
 2. Yukarıda konuşulan başlık yerine "birinci bölüm, ikinci bölüm" yazmanın gerekli olmadığını düşünüyorum, zaten bölüm numaraları var, tekrarlamaya gerek yok. Kadronun nasıl oluşturulduğu bilgisi de sezon listesinde gerekli değil bence de.
 3. Bölüm özetlerini okumaya başladım, biraz sadeleştirilmeleri gerekebilir akıcılık açısından. Okurken düzeltmeye çalışırım.
 4. Sezon ile aday gösterildikleri ödüller varsa eklenebilir. Altın Kelebek adaylığı görmüştüm medyada. --Yelester (mesaj) 20.23, 28 Kasım 2018 (UTC)
Bölüm özetlerini okuyup kısaltmaya başladım ancak 22. bölüm ve sonrasında olayları takip edemedim. Bölümün adım adım anlatılması yerine genel olarak o bölüm ne işlendiği anlatılmalı. Bu şekilde karışık ve takip edilmesi zor oluyor diziyi izlememiş birisi için. "Onu aradı, aradı ama açmadı, odadan çıktı, ona bakış attı, kapısına gitti eli boş döndü vs" gibi gereksiz cümlelere gerek yok bunlar okumayı zorlaştırıyor. Bölümün genel konusunun verilmesinin yeterli olduğunu düşünüyorum. Şeyma tam olarak kim mesela Fikri'nin sevgilisi mi, kardeşi mi sonlara kadar ben bunu anlayamadım. Tufan'ı kim niye vurmuş? Tufan ve Tülay ne, eş mi, sevgili mi, kardeş mi, baba-kız mı? Yeliz karakteri çıkıyor bir anda, kimdir neden bunları yapıyor anlayamadım. Fikri'nin gerçekten kızı mı? Barış yoldan geçen rastgele biri miydi yoksa o mahallede tanınıyor muydu da bu kadar kolay benimsediler anlayamadım. Barış ve Filiz arasında tam olarak ne var anlayamadım, sevgililer mi, yoksa sadece hoşlanıyorlar mı? "Fikri'nin ameliyatından çıkan Barış, Filiz'e babasının durumuyla ilgili bilgi verir. Filiz, Barış'a neden böyle davrandığını sorar. Barış ise kendisinin Savaş Aktan olduğunu söyler." bunu okuduğumda Barış aslında doktorluk da mı yapıyormuş diye düşündüm :) Şu an gereksiz detaylarla boğulmuş, karışık, akıcı olmayan bir madde durumunda. --Yelester (mesaj) 20.53, 1 Aralık 2018 (UTC)
@Yelester 22. bölümde olay yok. Baştan sona diyalog, olaylar ya hastanede geçiyor ya evde. Siz okurken zorlanmışsınız, inanın, ben de yazarken zorlandım. Yazacak bir şeyler bulamadım, bakarakAltını çiziyorum. yazdım hatta. Ancak bunları yazabildim. Senaristlere ilham gelmemişse benim suçum ne? :) Tufan ve Tülay başta sevgiliydi, sonra karı-koca oldular. Her ayrıntıyı da yazamazdım. Barış'ın da başka bir evde yaşadığı 8. bölüm özetinde yer alıyor. Senaristler Barış'ı birden bire bir bölümde doktor yaptılar. Şaşırmanız gayet normal, o bölümden önce Barış doktorluk falan yapmıyordu çünkü. Senarist oyunu yine. Yeliz karakteri de pat diye diziye sokulmuş bir karakter. Senaristler konu bulmakta zorluk çekince ortaya böyle bir karakter attılar, etkisi 20 bölüm sürdü. Elbette ki özet okumak dizi izlemek gibi olamayacaktır, bu nedenle her detaya yer veremedim. Barış'ın gerçek adı aslında Savaş mesela. 2 ay sonra öğrendik biz de. :) Olay varsa bunları zaten belirttim, sıkıcı olmaması bir roman yazar gibi yazmaya çalıştım ama elimden de bu kadarı geldi. Eğer sıkıcı olmuşsa senaristlerin konu bulamamasındandır ki onlar da Yeliz gibi Ömer gibi karakterleri pat diye diziye sokarak kurtarmaya çalıştılar. :) --Turgut46 00.19, 10 Aralık 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Birkaç ufak düzenleme yaptım, yukarıda yazılanları da okudum. Bölüm konularını ise daha sonra okuyacağım. Dikkatimi çeken noktalar şunlar:
 1. Öncelikle tablodaki "bölüm adı" parametresi boş üstte de değinildiği gibi. Maddedeki şablonda bu parametreyi yazmazsak, maddede gözükmüyor. Yapacaktım ama tabloyu komple elden geçirmek gerektiği için @Turgut46'ya paslıyorum :)
 2. Tablodaki "serideki no." (bölüm numarası olabilir) kısmı çok motomot çeviri (madde yazarının hatası değil elbette). Keza "yazar" (senarist diyoruz biz), "sezondaki no." (sezondaki bölün numarası olabilir), "orijinal yayın tarihi" (yayın tarihinin orijinali sahtesi mi olur? ilk yayın tarihi ya da sadece yayın tarihi olsa yeterli zaten), "Türkiye izleyicisi" (Türkiye'deki izleyici olmalı ya da tamlama hatasının olmadığı başka bir şey), "sıralama" (neyin sıralaması?) da öyle. Aslında genel olarak tablonun yapısı hoşuma gitmedi, yönetmene göre falan sıralama yapılabilir olmasını yeğlerim, böyle olacaksa tablo olmasının bir esprisi olmuyor (çerçeveye alınmış metin oluyor sadece).
 3. Türkçede belirli gün ve ay adları büyük harfle başlar. "Her perşembe günü" derken özel isim değil, ancak "27 Haziran 1929 Perşembe günü" derken belirli bir tarih olduğundan özel isim olur. Düzeltmeleri yaptım ama not düşeyim dedim ilerisi için.
 4. Dizinin konusu giriş kısmında biraz alakasız, dan diye karşımıza çıkıyor. O kısmı ikinci bir paragraf olarak oluşturabilir ve genel olarak sezonu özetleyebilir. Dizinin giriş hikâyesi gibi olmuş, tek bir cümle var yalnızca.
 5. Oyuncu kadrosu kısmı, Lost (2. sezon) maddesindeki gibi biraz daha dinamik olabilir, çok tekdüze.--RapsarEfendim? 05.57, 29 Ağustos 2019 (UTC)
@Rapsar 1. Türk dizilerinin kaçında bölüm adlarına rastladın acaba? Kaç tane kayda değer Türk dizisi bölümümüzün maddesi var? O boşlukları ben istemedim. Kutuları kaldırınca şablon hata veriyor. Şablonla alakalı bir sorun, maddeyle değil. 2. Bu da şablonla alakalı bir sorun. Belli ki İngilizce Wikipedia'dan çevrilmiş. O yüzden bölüm adları zorunlu. İngilizce Wikipedia'dakilerin Türk dizilerinin istisna olduğunu bilmedikleri anlaşılıyor. :) 3. Gözden kaçmış ufak bir detay. Ya da sonradan başkası değiştirilmiş de olabilir. 4. İleride ekleme yapabilirim. Hatırlattığın için sağ ol. 5. Bunu da değerlendirip gerekli düzenlemeyi yapmaya çalışacağım. --Turgut46 21.23, 29 Ağustos 2019 (UTC)
 1. Yanlış anladın sanırım. Zaten kullanılmıyor, o kısmı kaldırmak da mümkün dedim :)
 2. Şablonla alakalı ama maddeyi etkiliyor, maddenin içeriği düzgün olmuyor. Amacımız bu maddeyi en iyi şekilde yazmak. Dediğim gibi bu tablo/listeyi daha verimli bir şekilde yapmamız lazım genel olarak. İngilizce Vikipedi bir halt yemiş (belki ileride değiştirirler), biz de yemeyelim.
 3. Düzelttim zaten bunu, problem değil ama ilerisi için aklının bir köşesinde bulunsun :)
 4. Tamamdır.
 5. Bu da tamamdır.--RapsarEfendim? 04.58, 30 Ağustos 2019 (UTC)
@Rapsar Anlatamadım galiba. Başlık kısmını kaldırınca şablon hata veriyor. Eğer dediğin gibi mümkünse neden kaldırmayı denemiyorsun? --Turgut46 14.22, 30 Ağustos 2019 (UTC)
Kaldırdım, hata vermiyor ama alt bölümde bir sütun fazla varmış gibi gözüküyor. Ancak zaten dediğim gibi bu tablonun sisteminin değişmesi lazım.--RapsarEfendim? 02.46, 31 Ağustos 2019 (UTC)
 • @Nanahuatl Tablo düzenlendi, dizinin konusuna ikinci paragrafta yer verildi, oyuncu kadrosu daha dinamik hâle getirildi. Any problem? --Turgut46 08.51, 20 Aralık 2019 (UTC)
 • Destek Destek Tablo yapısını halâ doğru bulmasam da (üstte dedim gerekçelerini) bu madde özelinde bir konu değil. Son bir kez daha okudum, bir iki ufak dokunuş yaptım. Kriterleri karşılıyor diye düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 20.44, 26 Aralık 2019 (UTC)
 • Destek Destek Her açıdan kriterleri karşılıyor.--Śαвяí¢αи76ileti 06.25, 18 Şubat 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum Tabloda bölüm özetleri gözükmüyor şu an, şablonda bir problem var sanırım? --Yelester (mesaj) 14.20, 18 Şubat 2020 (UTC)
@Yelester tablo özetleri şu an düzeldi, bakabilirsiniz.----anerka'ya söyleyin 11.09, 21 Mart 2020 (UTC)
 • Karşı Karşı Ellerinize sağlık. Maddeyi bölüm özetleriyle beraber değerlendirmek gerekliydi, görünür hâle getirdim ancak özetleri görebildiğimde fikrim maalesef aksi yöne kaydı. Özetler çok uzun ve ayrıntılı, tüm bölüm olaylarını kapsıyor. Yazımları da elinizden geleni yapmış olsanız dahi maddeyi çok karıştırıyor. Tek tek saymadım ama 200 kelimeyi geçenlerin de olduğunu sanıyorum.----anerka'ya söyleyin 07.40, 22 Mart 2020 (UTC)
 • Destek Destek Emeğinize sağlık. Kriterler açısından herhangi bir engel görmüyorum, fakat burada da Anerka ile hemfikir olduğum gibi, bölüm özetlerini fazla detaylı buldum, belki bunlarda bir kırpma düşünülebilir. Fakat olmasa da, maddenin kalan kısmı da sezonu detaylıca anlattığı kanaatinde olduğumdan SL olmasının önünde bir engel görmüyorum. --ravages | mesaj 09.36, 25 Mart 2020 (UTC)
 • Karşı Karşı Emeklerinize sağlık. Bölümler listesiyle aynı fikirde değilim çünkü girişi aşırı uzun bu bilgilerin çoğu dizinin ana maddedesinde yer alıyor. Ayrıca girişte bir dizinin sezonu ile ilgili bu kadar bilgiye gerek yok. Aşağı gidip bakmaya gerek kalmıyor boşa gidiyor diğerleri. Oyuncular ile ilgili de aynı şekilde. Bölüm özetleri de fazla uzun. Zaten aynı bilgiler bölümleri listesinde mevcut burada gerek bu maddede. 1 paragraflık kısa bir özet ya da kaynak ile özet yönlendirmesi olabilirdi. Bu sebeplerden ötürü görüşüm bu şekilde.--Nystaléos benim? 15.13, 29 Mart 2020 (UTC)
Bu, bir seçkin liste adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.