Vikipedi:Seçkin liste adayları/Bizim Hikaye (1. sezon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bizim Hikaye (1. sezon)[kaynağı değiştir]

Maddenin seçkin liste kriterlerini karşıladığını düşünerek aday gösteriyorum. Bir seçkin liste olan Aşk-ı Memnu (1. sezon)'dan fazlası olduğunu düşünüyorum. Yönetmen ve senaristlerin kayda değerliklerine ilişkin bir bilgiye rastlamadığım için maddelerini açamadım. Oyunculardan kayda değer olduğunu düşündüğüm Burak Deniz'in maddesini açtım sadece. Diğer oyuncuların silme kayıtları incelenirse hızlı silindikleri görülebilir. Özetlerde karakterin adını başta Savaş olarak yazmıştım, daha sonra kaynaklarda Barış olarak geçtiği için Barış'a çevirdim. 10. bölüm özeti incelenirse karakterin gerçek adının Savaş olduğu ortaya çıkmasına rağmen kaynaklarda Barış olarak yer almaya devam etti. Umarım seçkin liste seçilir. --Turgut46 08.27, 18 Ekim 2018 (UTC)

Merhaba @Turgut46, bu maddeyi bayağıdır geliştirmenizi de izliyordum zaten. Güzel gelişme sağlamış şu anki durumuna kadar. Bölümlerin isimleri yok mu, yoksa da bunları "Birinci bölüm, ikinci bölüm" şeklinde adlandırmak doğru olmaz mı? Zira şu anda o sütunun boş durması göze çarpıyor. Bir de, oyuncu kadrosu bölümünde oyuncuların kadroya nasıl dahil edildiklerine dair birkaç cümle kurulabilirdi diye düşünüyorum. Ben de biraz araştırma yapacağım. Eklenecek bir şeyler bulursam eklerim, ama şu anda da iyi görünüyor. Elinize sağlık. Şu anda biraz çekimserim açıkçası maddeye karşı. ~ Z (m) 17.49, 22 Ekim 2018 (UTC)
@HastaLaVi2 çoğu Türk dizisi gibi bunda da bölüm adları yok. Bölüm numaraları falan da yazmıyor. O boşluğu şablonda değişiklik yaparak silmek mümkünse öyle yapalım. Oyuncuların kadroya nasıl dâhil edildikleri Bizim Hikaye (dizi) maddedesinde yer alıyor. --Turgut46 19.20, 22 Ekim 2018 (UTC)
  • Yorum Yorum Emeğinize sağlık. Birkaç düzenlemeyle SL olabileceğini düşünüyorum.
  1. İlk olarak Oyuncu Kadrosu başlığı biraz daha akıcı yazılabilir, şu şunun tarafından, bu bunun tarafından gibi değil de karakterlerin hikaye içerisindeki konumlarıyla birlikte verilebilir. Mesela Filiz'in 5 kardeşi vardır, bunlar: ...'dır ve sırasıyla ... tarafından canlandırılmaktadır. gibi daha toparlayıcı cümlelerle belki.
  2. Yukarıda konuşulan başlık yerine "birinci bölüm, ikinci bölüm" yazmanın gerekli olmadığını düşünüyorum, zaten bölüm numaraları var, tekrarlamaya gerek yok. Kadronun nasıl oluşturulduğu bilgisi de sezon listesinde gerekli değil bence de.
  3. Bölüm özetlerini okumaya başladım, biraz sadeleştirilmeleri gerekebilir akıcılık açısından. Okurken düzeltmeye çalışırım.
  4. Sezon ile aday gösterildikleri ödüller varsa eklenebilir. Altın Kelebek adaylığı görmüştüm medyada. --Yelester (mesaj) 20.23, 28 Kasım 2018 (UTC)
Bölüm özetlerini okuyup kısaltmaya başladım ancak 22. bölüm ve sonrasında olayları takip edemedim. Bölümün adım adım anlatılması yerine genel olarak o bölüm ne işlendiği anlatılmalı. Bu şekilde karışık ve takip edilmesi zor oluyor diziyi izlememiş birisi için. "Onu aradı, aradı ama açmadı, odadan çıktı, ona bakış attı, kapısına gitti eli boş döndü vs" gibi gereksiz cümlelere gerek yok bunlar okumayı zorlaştırıyor. Bölümün genel konusunun verilmesinin yeterli olduğunu düşünüyorum. Şeyma tam olarak kim mesela Fikri'nin sevgilisi mi, kardeşi mi sonlara kadar ben bunu anlayamadım. Tufan'ı kim niye vurmuş? Tufan ve Tülay ne, eş mi, sevgili mi, kardeş mi, baba-kız mı? Yeliz karakteri çıkıyor bir anda, kimdir neden bunları yapıyor anlayamadım. Fikri'nin gerçekten kızı mı? Barış yoldan geçen rastgele biri miydi yoksa o mahallede tanınıyor muydu da bu kadar kolay benimsediler anlayamadım. Barış ve Filiz arasında tam olarak ne var anlayamadım, sevgililer mi, yoksa sadece hoşlanıyorlar mı? "Fikri'nin ameliyatından çıkan Barış, Filiz'e babasının durumuyla ilgili bilgi verir. Filiz, Barış'a neden böyle davrandığını sorar. Barış ise kendisinin Savaş Aktan olduğunu söyler." bunu okuduğumda Barış aslında doktorluk da mı yapıyormuş diye düşündüm :) Şu an gereksiz detaylarla boğulmuş, karışık, akıcı olmayan bir madde durumunda. --Yelester (mesaj) 20.53, 1 Aralık 2018 (UTC)
@Yelester 22. bölümde olay yok. Baştan sona diyalog, olaylar ya hastanede geçiyor ya evde. Siz okurken zorlanmışsınız, inanın, ben de yazarken zorlandım. Yazacak bir şeyler bulamadım, bakarakAltını çiziyorum. yazdım hatta. Ancak bunları yazabildim. Senaristlere ilham gelmemişse benim suçum ne? :) Tufan ve Tülay başta sevgiliydi, sonra karı-koca oldular. Her ayrıntıyı da yazamazdım. Barış'ın da başka bir evde yaşadığı 8. bölüm özetinde yer alıyor. Senaristler Barış'ı birden bire bir bölümde doktor yaptılar. Şaşırmanız gayet normal, o bölümden önce Barış doktorluk falan yapmıyordu çünkü. Senarist oyunu yine. Yeliz karakteri de pat diye diziye sokulmuş bir karakter. Senaristler konu bulmakta zorluk çekince ortaya böyle bir karakter attılar, etkisi 20 bölüm sürdü. Elbette ki özet okumak dizi izlemek gibi olamayacaktır, bu nedenle her detaya yer veremedim. Barış'ın gerçek adı aslında Savaş mesela. 2 ay sonra öğrendik biz de. :) Olay varsa bunları zaten belirttim, sıkıcı olmaması bir roman yazar gibi yazmaya çalıştım ama elimden de bu kadarı geldi. Eğer sıkıcı olmuşsa senaristlerin konu bulamamasındandır ki onlar da Yeliz gibi Ömer gibi karakterleri pat diye diziye sokarak kurtarmaya çalıştılar. :) --Turgut46 00.19, 10 Aralık 2018 (UTC)