Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Oylamalar sayfasından yönlendirildi)

Hizmetlilik başvuruları, Vikipedi topluluğunun kişilerin hizmetli (ki hizmetliler ek bazı teknik özelliklerle düzenin korunmasına yardımcı olan kişilerdir) olmasına karar verme işlemine verilen addır. Kişiler kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik[kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verir ve bu sebeple adayların, diğer kullanıcıların (adaylar) hakkında (adayların) güvenilir olup olmadıklarına karar verebilecekleri kadar uzun bir süre Vikipedi'de bulunmuş olmaları gerekir. Hizmetlilerden yüksek standartlarda davranış ve rehberlik yeteneği beklenir zira diğer Vikipedistler yardım ve öğüt almak için sıklıkla hizmetlilerin kapısını çalarlar.

Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidir. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan rahatsız olacaksanız şimdiden vazgeçmeniz en doğrusudur.

Adaylık standartları[kaynağı değiştir]

En az 1.000 değişiklik yapmış olmak ön şarttır (esas alınacak olan, kullanıcının tercihlerim sekmesinde göreceği sayı değil; bu sayaçtaki sayıdır). Bunun dışında somut standartlar yerine kişinin Vikipedi yapısına dair bilgisi ve davranışları ön planda tutulur. Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir. Topluluk, adaylarda pek çok farklı şey arar ve herkesin bu konuda kendine ait fikirleri vardır; topluluğun sıklıkla nelere baktığı, neler aradığı ve bir adaydan neler beklediğine dair daha iyi bilgi sahibi olmak için arşivlenmiş eski başvurulara göz atabilirsiniz.

Karar aşaması[kaynağı değiştir]

Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Eski başvurulara bakarak topluluğun hangi beklentilerde olduğuna dair fikir sahibi olabilir ve böylece sizin başvurunuza nasıl bir tepki geleceğini anlamaya çalışabilirsiniz. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren iki hafta (14 gün) boyunca sayfada aktif olarak kalır ve bu süre zarfında kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda bir bürokrat ilgili başvuruyu değerlendirerek hizmetlilik için bir fikir birliğinin sağlanıp sağlanamadığına bakar. Bunun belirlenmesi bazen güçleşmektedir ve sayısal bir ölçüm söz konusu değildir; ancak genellikle %80 düzeyinin üzeri başarılı, %70 düzeyinin altı da başarısız olmaktadır. Aradaki alan, bürokrat takdirine tabidir.
Ayrıca bürokratlar, eğer olası bir hizmetli yetkisi mümkün gözükmüyorsa veya başvurunun açık kalmasında herhangi bir yarar bulunmuyorsa, kendi sağduyularını kullanarak adaylıkları erkenden kapatmaya gidebilirler. Sadece bürokratlar bir başvuruyu belirli ve kesin olarak sonuçlandırıp, kapatabilirler, fakat iyi durumdaki diğer kullanıcılar da geçme şansının hiç bulunmadığı durumlarda başvuruyu kapatabilirler; lütfen içinde yer aldığınız hiçbir başvuruyu kapatmayınız. Vandalizm, uygunsuz düzenleme, reddedilmiş veya geri çekilmiş başvuru durumlarında bürokrat olmayan kişiler de başvuruyu listeden çıkarabilirler fakat adaya bir not bırakmaları şarttır ve eğer gerekirse ilgili başvuruyu arşivdeki uygun kısma başarısız (veya geçersiz) olarak taşıyabilirler.
İstisnai durumlarda, fikir birliğini netleştirmek için bürokratlar hizmetlilik başvuru süresini 14 günün (2 hafta) ötesine uzatabilir veya adaylığı yeniden başlatabilirler. Eğer adaylığınız başarısız olursa lütfen kendinizi yeniden aday göstermeden veya (başkasının yaptığı) bir adaylık başvurusunu kabul etmeden önce makul bir süre bekleyiniz.

Fikir belirtmek[kaynağı değiştir]

Kullanıcı hesabı olan her Vikipedist Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde yorum yapabilir. Aday da kişilerin yorumlarına yanıt verebilir. Hile şüpheleri barındıran bazı yorumlar dikkate alınmayabilir; bunlar çok yeni yazarların, çorap kuklaların ve canlı kuklaların katılımları olabilir. Lütfen fikrinizi muhakemenize dair ufak bir açıklama yazarak açıklayınız. Yorumunuz eğer uygun ve destekleyici kanıtlar taşıyorsa daha büyük önem arz edecektir.
Ek yorumlar için Yorumlar başlığını kullanabilirsiniz. Giriş yapmamış (anonimler) veya hesabı olmayanlar dahil her Vikipedist yorumlar bölümünde yorum yapabilir ve sorular sorabilir. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nazik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için

Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

sayfasındaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına (bk. İngilizce Vikipedide ilgili yönerge) hoş bakılmaz. Bunun yerine hizmetli adayları kullanıcı sayfalarına {{HB-ilan}} şablonunu koyabilirler.

Bürokratlık[kaynağı değiştir]

Bürokratlar, topluluğun burada vardığı kararları temel alarak, diğer kullanıcıları hizmetli veya bürokrat yapma ek özelliğine sahip olan kullanıcılardır.

Bürokrat başvurularında izlenen yol, hizmetli seçimlerindekine benzer olmakla birlikte, bürokratlığa yükseltilmek için gereken beklentiler, hizmetlilik için olandan önemli ölçüde daha yüksek olup genellikle daha açık ve net bir fikir birliğinin oluşmuş olmasını gerektirir. Genel olarak fikir birliği eşiği %85 civarındadır. Bürokratlardan, içinden çıkılması güç durumlarda, fikir birliğinin oluşup oluşmadığına karar vermeleri ve bu kararlarını açıklamaya hazır olmaları beklenir.

Bürokrat adaylıkları da hizmetlilik adaylıklarının konduğu sayfa yardımıyla ortaya konur; sadece Hizmetlilik ibaresini Bürokratlık olarak değiştirmek gerekir. Aksi takdirde kişi bürokratlığa değil de hizmetliliğe aday olmuş olacaktır. Eski bürokratlık başvuruları da eski hizmetlilik başvurularıyla birlikte aynı yerde muhafaza edilir; bu sayfa yardımıyla arşivlerden geçmiş bürokratlık başvurusu sonuçlarına bakabilirsiniz.

Yukarıda hizmetlilik başvuruları için geçen Karar ve Fikir belirtme süreçleri ve içerikleri bürokrat başvuruları için de geçerlidir.

Aday olmadan önce en azından Vikipedi:Bürokratlar ve Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu sayfaları, bu sayfaların tartışmaları ve yakın dönem arşivlerindeki nispeten yeni bürokratlık başvurularını okumanız, incelemeniz ve öğrenmeniz gereken kısımları öğrenmeniz beklenmektedir.

Destek toplamak amacıyla kişilere mesaj atmak (bir nevi kamuoyu yoklaması veya başvuru propagandası/reklamı yapmak) hoş karşılanmasa da (ki örneğin İngilizce Vikipedi'de bunu yapan bazı bürokrat adaylarının başvuruları başarısız olmuştur) bazı kullanıcılar {{BB-ilan}} şablonunu, kendi kullanıcı sayfalarına koymayı faydalı bulmuşlardır. Bu tip beyanlara izin verilir.

Bürokratlığa aday olmak veya aday göstermek için de hizmetlilik adaylığı ile aynı yönergeleri takip edebilirsiniz; sadece Hizmetli ibaresini Bürokrat olarak değiştirin.

Oylamalar hakkında[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de hizmetli, bürokrat, gözetmen ve denetçi görevlerine seçimin yanı sıra, çeşitli topluluk kararlarının alınması için oylamalar yapılabilir. Karar alımı oylamaları başlatılmadan önce konunun yeterince tartışılmış ve olağan tartışmalar sonucunda fikir birliği sağlanamamış olduğundan emin olunması gerekir. Vikipedi'nin çoğunluk demokrasisi olmadığı ve Vikipedi politika ve yönergelerine aykırı kararların oylamayla meşru kılınamayacağı unutulmamalıdır.

Türkçe Vikipedi'de genel olarak verilen bir oyun geçerli olması için iki koşul vardır:

 1. Bir kişi yalnızca bir kez oy kullanabilir. Aynı hesaptan ya da farklı hesaplardan birden fazla oy kullanan kişinin tüm oyları iptal edilir.
 2. Verilen oyun geçerli olması için oy sahibinin oylama başlangıç tarihi itibarıyla hem en az 60 gündür Türkçe Vikipedi üyesi olması hem de en az 150 değişiklik yapmış olması zorunludur.

Geçmişte yapılan başvuruların tam listesi Arşiv sayfasından görülebilir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Bürokratlık başvuruları[kaynağı değiştir]

Denetçilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Gözetmenlik başvuruları[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız.

Sonuç: Başarılı. Anerka'nın hizmetli olması yönünde görüş birliğine varılmıştır. --Superyetkinileti 19.49, 31 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 33
 Destek: 32
 Karşı: 0
 Tarafsız: 1
 Oran: %100

anerka[kaynağı değiştir]

Oy verin! (32/0/1) Oylama bitiş tarihi 19:26, 31 Ağustos 2022 (UTC)

anerka (MesajKatkılarİstatistikler)
Vikipedi'ye topluca selamlar :)
Geçen sene aşağı yukarı bu zamanlarda hizmetliliğe aday gösterilmiş ve kabul etmemiştim. Bugün bu sorumluluğa kendim başvuruyorum.
Vikipedi'de madde alanı dışında da gezen, yorum yapan, katkı yapan hemen herkesle bir şekilde karşılaşmışızdır elbet, çünkü aralıklarla farklı alanlara yoğunlaştım, bir orada bir burada görülmüşlüğüm vardır :) Yinede bilmeyenler için kısaca bugüne kadar yaptıklarımdan bahsedeyim.
Bu sayfalarda 16 yılı devirdim, arada uzun boşluklarım mevcut ama uğrayıp neler oluyor diye bakan kullanıcılardandım hep, 2020 başından beri kesintisiz katkı veriyorum. Macerama maddelerde küçük değişikliklerle başlamıştım, çeviriler, araştırmalar ardından geldi, genel tavır olarak nitelikli bilgiyi kaybetmemeye odaklı olduğumu söyleyebilirim. Aralıklarla son değişiklikler devriyeliği yaptığım, SAS'lara ya da seçkin ve kaliteli içerik adaylıklarına odaklandığım dönemler oldu. Geçmişte kaliteli içerik sorumluluğu yaptım, halen İBP sorumluluğu yapıyorum. Vikipedide günlük olarak değişen anasayfayı sürdürmek konusunda da ihtiyaç olduğunda, geçtiğimiz yıldan bu yıla uzunca bir süre elimi taşın altına koydum.
Hali hazırda üstlendiğim İBP sorumluluğu dışında kardeş proje olan Vikigezginde kuluçkadan çıktığından beri hizmetliyim, bu yaklaşık bir buçuk yıllık döneme tekabül ediyor. Yine bir yıl gibi bir süredir de Vikigezginde arayüz yöneticiliği yapıyorum. Birkaç hafta önce aday gösterilip topluluk uygun gördüğünde Vikipedi'de teknisyenlik yapmaya da başladım. Bunlar dışında yaklaşık 7 aydır da OTRS gönüllüsüyüm.
Genelde sorumluluğunu aldığım şeyleri sürdürmeye meyilli bir yapım var. Konuşmaya, fikir alışverişiyle ilerlemeye açık, serinkanlı bir insan olduğuma inanıyorum, ama tabii bu sayfalarda nasıl olduğumun takdiri sizlerin. Başvurduğum işin teknik tarafına Vikigezginden zaten hakimim. Yıllardır katkı vermenin dışında, tartışma sayfalarını da takip etmiş, yeri geldiğinde görüş bildirmiş olmak, Gezgin'de karar alırken, metanın ve Vikipedi'nin politikalarına tekrar tekrar bakmış olmak, ana politikalarının yazım sürecinde de politikalara daha önce olduğumdan daha fazla odaklanmak bana birkaç yıl öncesine göre farklı bir bakış açısı da kazandırdı.
Vikipedi'nin ideallerini ve insanları bilgiye yönlendirmesini seviyorum. Sevdiğim, inandığım işler için zamanımı ayırmak benim için hep zevkli oldu. Bu bağlamda projenin devamlılığı için uygun görüleceğim ek sorumlulukları alıp beraber oluşturduğumuz şeye elimden gelen her alanda katkı verdiğimi hissetmek istiyorum.
Türkçe projeler arasında en yüksek trafiğe sahip proje olan Vikipedi'de sürdürülmesi zaruri arkaplanda, derlemeye, toparlamaya, temizlemeye, ortamı çalışmaya uygun hale getirmeye yardımcı olmak için gönüllüyüm, takdir topluluğun. ----anerka'ya söyleyin 19.26, 17 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

 1. Vikigezgin'de beraber çalışmaktan zevk aldığım Anerka'nın Türkçe Vikipedi'de de hizmetli seçilmesini destekliyorum. Geçen sene ben aday göstermiştim, menfi cevap vermişti. 3 butona her zaman önem veren, kişisel bilgileri kat'i suretle paylaşmayan, kriz anlarında dahi kibarlığı elden bırakmayan nitelikli ve değerli kullanıcılarımızdan birisidir Anerka. Seçilmesi durumunda kazanan Vikipedi olacaktır. Başarılar dilerim.--Kadı Mesaj 19.33, 17 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 2. Yetkin bir kullanıcı, topluluğun son dönemde ihtiyacı olan iş yükünü hafifletecektir. --Assyrtiko (mesaj) 19.35, 17 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 3. Bu gönüllü görevi başarıyla yapacağını düşündüğüm bir kullanıcı. Hs, sas, ket gibi işlemleri rahatlikla yapacaktir. Başarılar diliyorum.CanQui es-tu? 19.37, 17 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 4. Uzun süredir burada katkı vermiş ve projenin ileri taşınmasında gerekli olan süreçlere aktif katılım sağlamış bir kullanıcı, nüanslı bir politika bilgisine sahip olduğu gibi politika ve yönergelerin oluşturulmasında da sık sık varlığını göstermekte, topluluk ile olan etkileşiminde çok başarılı, kendisi ile zaten İBP kapsamında ortak bir sorumluluğu paylaştığımız için diğer kullanıcılar ve yeni gelenlerle olan iletişimindeki naifliği her zaman dikkatimi çekmiştir. Ek olarak soğukkanlı ve tarafsız. Anerka'nın silme-koruma-engelleme yetkisi almasını destekliyorum.
  𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 20.04, 17 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 5. Yukarıdaki görüşlere katılıyorum. LisafBia6531 msj 20.11, 17 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 6. Hs, sas, ket üzerinde katkıları olacağına inandığım güvenilir bir kullanıcı olan adayı destekliyorum.-çavdartarlasındakiçocuk 20.29, 17 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 7. güvenilir, deneyimli, hevesli, özverili. kendisini hizmetli olarak görmekten mutluluk duyarım --zemheri'ye yaz 22.21, 17 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 8. Görev için uygun bir kullanıcı, destekliyorum. LuCKY 💬 ✒️ 22.27, 17 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 9. Bilgili, yardımsever, güvenilir ve görev bilinci oturmuş bir kullanıcı. Halihazırda elinde bulunan sorumlulukların üstesinden gelebildiğine şahit oluyoruz. Hizmetliliğin de üstesinden geleceğine ve diğer hizmetli arkadaşların yükünü azaltacağına inancım tam. Başarılar. Wooze 00.35, 18 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 10. Bu görev için son derece uygun, güvenilir, özverili bir kullanıcı, %100 destekliyorum. Hizmetliliğe aday göstersem diye düşünüyordum hatta. --LostMyMind (mesaj) 10.53, 18 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 11. Nazik ve deneyimli bir kullanıcı. Hizmetliliğe uygun.--Axis (mesaj) 11.26, 18 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 12. Madde alanındaki katkılardan ziyade Vikipedi alan adında gerçekleşen katkıları oldukça dikkat çekici. Aranan hizmetli profiline uygun olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.--Śαвяí¢αи76ileti 18.20, 18 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 13. Politikalara olan hakimiyeti, kullanıcılarla kurduğu iletişim ve genel viki tecrübesi ile Vikigezgin'deki hizmetlilik deneyimini birlikte değerlendirdiğimde, hizmetlilik yetkilerini layıkıyla yerine getirebileceğine olan kuvvetli inancım nedeniyle kendisini destekliyorum. Adaylığında başarılar dilerim. --justinianus | mesaj 13.33, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 14. ToprakM  21.15, 20 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 15. Samizambak (mesaj) 05.47, 22 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 16. Kısa dönemde geçici olarak gerçekleştirdiğim İBP sorumluluğunda aday kullanıcının diğer sorumlularla ve katılımcılarla olan koordinasyon ve yönlendirmesini, gerektiği yerde özür dileme veya yardım isteyebilme yetisini birinci elden gözlemleme şansım oldu. Bunları bir kenara koyalım.
  Aday kullanıcımız bir eğitmen. Mesaj sayfası geçmişinden anlaşılabileceği üzere yeni kullanıcılara gerçekten faydalı işler yapıyor. Ayrıca ben bu yardımları politikalarımıza olan hakimiyetine de yoruyorum. Zaten VikiGezgin’de 30 Ocak 2021’den günümüze hizmetli olarak katkıda bulunuyor yani teknik olarak hizmetliliğe aşina. Dolayısıyla ek olarak tanımlanacak sunulacak silme, koruma ve engelleme işlevlerinde topluluk olarak bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum.
  Son olarak şahsen ben bir hizmetliden soğukkanlı olmasını beklerim. Vikipedi içinde zaman zaman yerli veya yersiz ortamın gerilmesinden ötürü etkilenmemesi şart. Benim de kaçınamadığım şekilde taraf olduğum bu tartışmadaki davranışını ve sorumluluk almasını bu soğukkanlılığa kanıt olarak görüyorum. Ayrıca şuradaki ve devamında şuradaki müdehalelerindeki değişiklik özetleri de bu hususta dikkat çekici.
  Kısacası Anerka’nın bir hizmetli olarak Vikipedi’ye faydalı olacağı kanaatiyle olumlu oy kullanıyorum. Sonucun topluluğumuza hayırlı olmasını temenni ederim. Vincent Vega mesaj? 09.37, 22 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 17. anerka, geçmişten bugüne, temel vikipedi felsefesine doğal olarak uyumlu ve güvenilir bir kullanıcı olageldi. uzun aralara rağmen bunu hiç kaybetmemiş olması, bu felsefenin, kuralların satır aralarında değil çok temel ve basit prensiplerde saklı olduğunun da kanıtı. yukarıdaki olumlu sözlere de katılıyorum. hizmetli olmak istemesi vikipedi için kazançtır. --kibele 19.27, 22 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 18. Yukarıdaki olumlu örnekleri de dikkate alarak olumlu görüş bildiriyorum. Hayırlı olması temennisiyle...--Hiroşi 20.11, 22 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 19. Vikipedi’ye faydalı olacağı kanaatiyle olumlu oy kullanıyorum Composermen21.25, 22 Ağustos 2022 (UTC)ComposermenYanıtla[yanıtla]
 20. Destekliyorum. Vikipedi'nin kurallarına ve işleyişine yeteri kadar hakim olduğunu düşünüyorum. Ayrıca politikalardan farklı etkinliklere kadar her alanda katkısı var.--Alperen (mesaj) 21.28, 22 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 21. İBP'nde gösterdiği nezaket, yardımseverlik ve özveri nedeniyle kullanıcının alacağı bu sorumluluğun Vikipedi'ye katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ucacaksincap Ʋ 19.25, 23 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 22. Faydalı olacağını düşünüp destekliyorum. --ÖterbülbülBuyrun? 14.19, 25 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 23. Vikipedi'de hatrı sayılır bir zaman geçirmiş ve bu zamanını Vikipedi'nin gelişmesi için olumlu yönde harcamış biri olan anerka'nın adaylığını destekliyorum. Bol şanslar. --Mehmet İlkman (m) 00.27, 27 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 24. Fazla uzatmadan söyleyeyim bugüne kadar vikipediye fazla katkı sağladı devriyeliği layıkıyla yaptıği gibi bu görevide layıkıyla yapabilir aktif hizmetlilere ihtiyacımız var yeni görevinizde başarılar dilerim. DelbatrosMesaj 10.01, 27 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 25. Yukarıda yazılan görüşlere katılıyorum. Ayrıca Vikipedi ve Vikipedist mantığına hakim ve bu misyonun düşüncelerine sahip olan kullanıcılardan biri olduğunu da gözlemlediğimi eklemek istiyorum. Üstesinden gelebileceğin konusunda kararlı olduğundan, hizmetli işlemlerine yardımcı olma isteğini destekliyorum. Madem gönüllülük işlerine bir yenisini daha eklemek istiyorsun o zaman bana da kendin kaşınıyorsun demek düşer :) İyi çalışmalar. ᕓikiolog ♥෴ 10.33, 27 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 26. Bir türlü fırsat bulup da görüşümü yazamamıştım, sonunda bulabildim. İlk olarak sonucun, Vikipedi açısından hayırlı olmasını dileyerek başlayayım. Ben kendisini aramızda görmekten keyif alan bir kullanıcı olarak, an itibarıyla hizmetli olması gerektiğini düşündüğüm 2-3 kullanıcıdan biri olarak, biraz uzun yazma niyetindeyim. Destekler pek uzun yazılmaz aslında ama olsun, içimden geliyor :)
  Daha birkaç ay önce şu başvuruda, "Hizmetlilikten alma sürecimiz olmadığı müddetçe, hizmetli işlemlerinde bir hata yapıldığında bunun bir yaptırımı, uyarısı olmadığı müddetçe (ancak ve ancak çok bariz hakaretlerde yaptırım/uyarı gördüm) bir hizmetlilik başvurusunda şahsen destek vermem zor gözüküyor" diyerek tarafsız kalmıştım (sonrasında karşıya dönüşse de görüşüm). Orada bilinçli bir şekilde "zor gözüküyor" demiştim, zira böyle bir süreç olmasa dahi bazı kullanıcıların hizmetli olmaya uygun olacağını düşünüyorum (o süreç olursa bu kullanıcılar elbette daha da yükselecektir).
  Anerka'nın tartışma ve görüş paylaşma üslubunu benimkine oldukça fazla benzetiyorum. Nezaketsizlik değil, aşırıya kaçan nezakete girmeme durumu var. Benim için nezaket, oldukça tolere edilebilir bir konu, rahatsız edici olmadığı sürece ben bunları anlayışla karşılayabilen bir yapıdayım. Dolayısıyla Anerka'nın bu direkt üslubu, hizmetlilik için bir sorun teşkil etmiyor benim açımdan, hatta bu üslubu daha faydalı buluyorum.
  Yine benim düşünceme göre "özgün ve ayrıntılı fikir duyma" konusu, Vikipedilerde hep bir problem olmuştur. "Destek" ya da "karşı" deyip geçmek, bir konu üzerinde yeterince durmamak oldukça kolay. En nihayetinde bizim buradan aldığımız keyfi öyle çok da baltalamayan şeyler. Anerka ise, hizmetlilerde benim şahsen görmek istediğim şekilde, fikir ve düşüncelerini paylaşmaktan çekinmeyen bir kullanıcı. Ben kendisine işbu adaylıkta destek veriyorum diye bana ya da diğer kullanıcılara iltimas geçmeyecek, akış nereye giderse ben de oraya gidiyorum demeyecek biri gibi gözüküyor. Bunu başka kullanıcıları eleştirme amacıyla falan söylemiyorum, tüm yazdıklarımı, Anerka'yı Vikipedi'deki tek kullanıcı gibi farz ederek yazıyorum :) Konumuz Anerka ve benim onun hizmetli olmasına karşı bakış açım.
  Bir üst paragrafta bahsettiğim konu, aslında politika ve yönergelere hakim olunmasının bir sonucu. Oturaklı bir düşünce yapısı, Vikipedi'ye bakış açısı ve felsefesi olduğunu görebiliyorum. Benimle aynı düşünmek zorunda değil, öyle bir beklentim de zaten hiçbir zaman hiçkimseden olmadı. Benim aradığım şey, mantıklı bir zeminde uygun bir şekilde tartışmak. Üstte altını çizdiğim netlik ve direkt olma konuları, ileride kendisiyle ilgili nezaketsizlik tepkilerine yol açabilir ama dediğim gibi nezaketsiz, kaba, hakaret eden biri olmakla anlatımı süslemeden, fikirlerini direkt bir şekilde ifade edebilmek arasında fark var ve ben kendisini bu konuda şahsen takdir ediyorum.
  Benim en çok dikkatimi çeken noktalardan biri, kendisinin sorumluluk alabileceğini göstermiş olması. Hizmetli olduktan sonra kendisine muhtemelen onlarca bildirim, mesaj, hatta e-posta gelecektir. Bunların çoğuna bir tepki verebileceğini, yanıtsız bırakmayacağını ya da bırakacaklarının az olacağını öngörüyorum.
  Hızlı sille işaretlenen maddeleri silme, sayfa koruma/taşıma talepleriyle ilgilenme gibi işlemleri zaten çok kullanıcı gerçekleştirebilir. Mühim olan kritik tartışma ve anlaşmazlıklarda, fikirlerini makul bir şekilde belirtebilmesi bana kalırsa, o olgunluğa sahip olması. Dediğim gibi farklı taraflarda olsak dahi o olgunluğa sahip olduğunu düşündüğüm için, her ne kadar sonuca herhangi bir etkisi olmasa da benden de bir destek geliyor. Umarım sonuç, Vikipedi için hayırlı olur.--Nanahuatl? 04.10, 29 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 27. Aktif hizmetli bulmanın zorlaştığı şu günlerde ilaç gibi geleceğine inanıyorum. “Bir kullanıcıya yetki verdik mi bitmiştir o iş. Geri alamıyoruz“ durumunu gerektirecek hataları kesinlikle yapmayacağını, o minvalde büyük bir hata yapması halinde bile yetkisi hakkında tepkilere yol açmadan görevini bırakacak olgunlukta bir kullanıcı. Hayırlısı olsun. ᵇᵉʸᵒᵍˡᵒᵘ (wha?) 07.24, 29 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 28. Vikipedi'ye büyük katkıları olan deneyimli bir kullanıcı. Destekliyorum ~stdoggo 17.44, 29 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 29. Deneyimli, etkin ve nazik bir kullanıcı. Ayrıca Vikipedi politika ile yönergelerine hâkim. Hizmetli olarak görev verilmesi, Vikipedi'ye katkı sağlayacaktır. --Sezgin İbiş (mesaj) 10.46, 30 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 30. Olumlu görüşlerin hepsine katılıyorum. Laz mesaj 13.23, 30 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 31. Esasen katkılarıma bir süreliğine ara vermiştim ancak bu adaylık buna istisna yapmamı gerektiren bir durum. Anerka’nın neden hizmetliliğe uygun olduğu yukarıda defaatle açıklandığından yeni bir gerekçeyle katkıda bulunabileceğimi düşünmüyorum. Yalnızca politikalara ve daha da önemlisi sağlıklı bir tartışma kültürüne hakimiyeti apaçık olan kullanıcının yıllardır “hizmetli adayı” olarak aklımda olduğunu ve aday olma kararına gerçekten sevindiğimi belirtmek isterim. Hizmetli olarak katkılarının artarak devam etmesi dileğiyle… —Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15.23, 30 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 32. Anerka'nın hizmetli sorumluluğunu alabilmek için gerekli tüm kıstasları sağladığını düşünüyorum ve adaylığını destekliyorum. --Mskyrider ileti 13.56, 31 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

 1. Başarılar..

Mkacao(mesaj) 18.45, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

 1. Hizmetlilik görevini en iyi şekilide yerine getirebilecek bir kullanıcı. Hiçbir şekilde vandalizme bulaşmamış ve Vikipedi'nin gelişmesi için çok büyük katkılarda bulunmuş bir kullanıcı. Çok kibar,nazik,yardımsever, iyi kalpli ve özverili bir kullanıcı.--VikiOKO(mesaj) 15.53, 18 Ağustos 2022 (UTC) Verilen oyun geçerli olması için oy sahibinin oylama başlangıç tarihi itibarıyla hem en az 60 gündür Türkçe Vikipedi üyesi olması hem de en az 150 değişiklik yapmış olması zorunludur.Yanıtla[yanıtla]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

@AxisAce09, ToprakM, LisafBia6531, LuCKY, Can, merhaba, Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler gereğince görüşlerimizi uygun bir şekilde gerekçelendirelim lütfen.--Nanahuatl? 01.22, 21 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

@Nanahuatl Uygun bir gerekçe ile gerekçelendirdim. Axis (mesaj) 08.06, 21 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

başarılar Laylaylom23 (mesaj) 04.44, 27 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik başvurusu, hizmetli olarak görev alarak Vikipedi'ye katkıda bulunmak istediğin için teşekkürler. Görüş bildirecek kullanıcılara kılavuzluk etmesi için aşağıdaki sorulara yanıt vermeni rica ediyoruz.

1. Hizmetlilik görevlerinden hangilerine daha yoğun, hangilerine ise daha sınırlı katkıda bulunabileceğini öngörüyorsun? Şu anda yaptığın katkılarla hizmetlilik görevleri arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C: Hizmetlilik görevlerine karşıma çıktıkları sürece eşit olarak destek verebilirim. Gözlemlerim hemen her hizmetli için silme (ve tabii bu bağlamda hakaret gibi durumlar için sürüm gizleme) işlevinin daha büyük ağırlıkta olduğu yönünde çünkü bu daha sık ihtiyaç duyulan işlev. Ancak koruma/silme/engel arasında özellikle aktif olacağım ve diğerlerini göz ardı edeceğim bir durum söz konusu değil. Hemen her gün Vikipedi'ye girip hali hazırdaki sorumluluklarımı kontrol ediyor, elimdeki süreye göre yerine getirebildiklerimi yerine getiriyor, tartışılan konuları ve topluluğun yönelimlerini okuyorum. Katkılarım uzun süredir madde yazma alanında değil, düzeltmeler ve zaman zaman yeni maddelerim yine olacaktır ancak hizmetlilikle ilişkili işlemlerin de her gün kontrol edilerek eritilecek diğer işlemlerimden bir farkı yok, kısaca ekleyip katkılarımı onlar arasında da dağıtacağım.
2. Bugüne kadar yaptığın katkılar arasında en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C: En çok hoşnut olduğum katkı henüz bitirmediğim katkı :) KMA ya da SMA göstermek için hazırladığım (evet hangisi olduğuna henüz karar veremedim) ve halen fiziksel olarak kütüphaneden edinebileceğim bilgiler olup olmadığını kontrol edemediğim (ve tabii son dönem ölüm bilgisini de girmedim henüz) şu çalışmam şimdiye kadar ki en güzel katkım olacak çünkü kapsamlı bir taramanın ürünü. Ardından konuyla ilgili kişilerin ya da tiyatro, tulûat ve Kavuklu üzerinden gidip uzun vadede bunu seçkin ya da kaliteli konu yapmak istiyorum, olursa tadından yenmez!
3. Bugüne kadar başka kullanıcılarla etkileşiminde herhangi bir sorun yaşadın mı ve bununla ilgili bir özeleştirin var mı? Yaşadığın sorunlar seni nasıl etkiledi? Gelecekteki benzer durumlarda nasıl hareket edersin?
C: Açıkçası iletişimde yaşadığım, iletişim bazlı bir sorun hatırlamıyorum. Tartışmalarda insanlarla kafa kafaya gelmişliğimiz, farklı şeyleri savunduğumuz olmuştur ancak soruna yol açacak seviyeye gelmediler. Yazıp söylemeden önce birkaç defa düşünüp sinirlendiğimi hissettiğim anlarda cevap vermeden önce kendime süre veriyorum. Hatta yeterince önemli bir mesele değilse ve söylemek istediğimi zaten ifade ettiysem, orada bırakıp daha fazla büyütmüyorum çünkü her şeyin en iyisini doğrusunu bilmiyorum, biliyor olduklarım varsa da topluluktaki fikir birliğiyle uyuşmuyorsa ben anlattıysam eğrisiyle doğrusuyla ve karşımdakileri ikna edemediysem, ısrarcı olmanın anlamı yok, zaman evrilip doğruyu bulmak için en değerli varlığımız, hani su akar yolunu bulur ya, öyle hem dedim ya benim çok doğru olduğunu düşündüklerimde de hata payı olabilir, zaman gösterir. Dolayısıyla kimseyi söylediklerim ya da patavatsız bir cümlemle kırdığımı ya da rencide ettiğimi sanmıyorum. En büyük anlaşmazlıklarım hem İBP'de puanlamalarla ilgili olageldi. Çeviri konusu hassas olabiliyor, şu değişikliğimde de söylediğim gibi, çevirilerin normal ya da kötü oluşunu çok değerlendirmek zorunda kaldım. Özellikle çok sınırda olanlar için süreç zorlu, uzun süre makine çevirisine maruz kalındığında konuyla ilgili tolerans da azalabiliyor ve de bu sınırı aşağı çekebiliyor. Ancak şu güne kadar karar almam gereken her yerde itirazların hepsini dinleyip değerlendirdim. Çeviri için kendimi kalifiye ilan etmesem dahi günün sonunda bir şeyin sorumluluğunu alınca bir karar vermek zorunda kalıyorsunuz, ben bu kararları elimden geldiğince objektif vermeye çalıştım, ancak anlaşmazlık yaşadığımız kullanıcılar tabii ki oldu. Her zaman bana açıklananların bana yeterli gelmesi beklenemez, her seferinde ikna edilemem de... Dolayısıyla anlaşamadığımız konusunda anlaştığımız ve karar verici pozisyonunda bulunduğum durumlarda tepki çektiğim oldu, yarın öbür gün yine olacaktır. Anlaşmazlık yaşamayı sevmesem dahi bu durumun kararımın objektifliğini etkilememesi ve geçmişte yaşanan özellikle olumsuz olayların bugünün kararlarında olması gerekenden daha büyük ağırlık taşımaması için çaba gösteriyorum, objektif olmaya ve mantığımla hareket etmeye de özen gösteriyorum, zaten birinden en fazla bunu bekleyebiliriz.
4. Trollük ve süresiz engelleme konularında ne düşünüyorsun? Trollüğü nasıl belirlersin? Trollük veya politikalarda değinilmiş başka bir ağır ihlal durumunda süresiz engelleme verir misin, yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C: Trollüğün bir ansiklopedi oluşturma ve bunu ciddiye alma kavramlarına karşı bir tepki olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda aralıklarla yoklasa da ısrarcı da olsa trol, yapılanların ciddiyetini hafife alan, harcanan zamanı kendi zamanından vererek çeşitli şekillerde baltalayan ve bana enteresan gelen şekilde o harcadığı zamana acımayan bir tipleme. Günün sonunda eğlenmek ya da tabiri caizse çomak sokmak için harcadıkları vakte şahsen acıyorum açıkçası :) Tespit edilmelerinde bir sorun yok, herkesin algılayabileceği şekillerde hareket ediyorlar zaten. Soru süresiz engel vermekten korkup korkmadığımsa, korkmuyorum. :) Ancak ilk tercihim ya da ilk uygulamam süresiz olmaz. Zaten ilk uygulamanın süresiz olması anlamlı da olmaz. Hep "süresiz engel sonsuz engel değildir" deniyor ya, süresiz engel yerine "süresi belirsiz engel" demek biraz daha anlaşılabilir kılıyor kafamda bu konuyu. Engelin amacının Vikipedi'yi korumak ve de karşıdakine düşünme süresi vermek olduğuna inanıyorum, benim kendime sinirlendiğimde oto kontrolle verdiğim süreyi örneğin kendine veremeyenler için ya da o an yaptığı şeye çok yakından baktığından geniş çaplı bakamayanlar için, bir adım uzaklaşmaları için yani. O nedenle her kışkırtıcı faaliyete tepkisel engeller verip çığ gibi büyümeye ve nur topu gibi vandallar yaratmaya niyetim yok. Ama kullanıcıların yol gösterdiği yardımcı olduğu (tabii ki bizlerin de tonu tavrı önemli) kişiler katkı sağlayanların çalışma ortamına rahatsızlık vermeye devam ediyorsa politikaları uygulamaktan imtina etmeye de gerek yok. Kullanıcı kazanmak isterim, ama ortamın barınılabilecek şekilde kalmasını da istiyorum. Eski kullanıcılardan biraz daha sabır beklemek alışılageldik bir uygulama, insan burada yolunu bulmaya çalışırken çabuk kaybolabiliyor, hata yapabiliyor ancak sabrın tükenmemesi için karşıdakinin de olumlu davranmasında fayda var.
Vikiolog

Öncelikle çoğu konuda hizmetliliği yerine getirebileceğini düşündüğüm kullanıcılardan birisin. Bir çok şeyin üstesinden kolaylıkla geliyorsun. Buna karşın bir kaç konuda şekillendiremediğim veya şekillendirmeni istediğim durumlar var mümkünse:

 1. VikiGezgin seninle ilerliyor, İBP, Anasayfa, Danışma masası derken bir çok vakit alan işle zaten uğraşıyorsun. Hizmetli olursan bunların hepsinin altından kalkmak için bin parçaya bölünmen gerekecek. Bir kısmı da stresli şeyler. Bu kadar işle, stres yönetimi ve zaman açısından iş bölümü olarak nasıl başa çıkmayı planlıyorsun. İşlemlerde aksamalar, geri planda kalacak şeyler veya önceliğin neler olacak?ᕓikiolog ♥෴ 18.25, 18 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  C: Zaten her gün hem vikiyi hem gezgini kontrol ediyorum, pencereleri açık oluyor ekranda ya da arkaplanda. İşlerimi var olan vaktime göre sıralayıp bitirilecek iş seçip bitiriyorum. Hizmetlilik işlemleri de eklenince her zamankinden çok da farklı olmayacak durum, ziyaret ettiğim sayfalarda ek olarak temizlik yapıyor olacağım sadece. Hali hazırda KET'de SAS'larda izleme listemde örneğin yani öyle ya da böyle göz gezdiriyorum, fikrim oluyor, SAS kapatacak olsam mesela yorum yapmak için yaptığım araştırmayı yapıp topluluğun argümanlarına bakıp kapatacağım. Yorum yaptığım her yerde zaten sadece yorumu yapılacak şeyi değil (politika teklifi olsun SAS olsun ŞT olsun..) diğerlerinin benden önceki tespitlerini de okuduğum değerlendirmelerini dikkate aldığım için süreç benim açımdan neredeyse aynı olacak, sadece bu defa sırf kendi fikrimi ortaya koymayacağım, fikir birliğinin ve eğilimin yönüne bakacağım. Her işlemi ben yapmak zorunda değilim, hiçbirimizin olmadığı gibi. Eksik neyse ihtiyaç o an neredeyse oraya yoğunlaşırım, hangisi acilse ona odaklanırım.----anerka'ya söyleyin 18.15, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 2. Bahsettiğim üzere bir sürü şeyle uğraşıyorsun ve üzerine bir sürü şey daha eklenecek. Bunları yapmak zamanla enerjine, isteğine veya ılımlılığına negatif olarak yansımaya başladığında nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsun ᕓikiolog ♥෴ 18.25, 18 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  C: Yukarıda bir soruda da bahsettim, sinirlendiğimde nefes alıp sakinleşip sonra o konuya geri dönenlerdenim, istek ve enerjimin olmadığı yerde ise ipleri eline sorumluluk duygum alıyor, yoksa her gün yarın anasayfaya girdiklerinde boş görmemeleri lazım, ben yapmazsam bunu kimse de yapmayacak deyip bulunduğum yere/duruma bakmadan ertesi günü hazırlamazdım. Öte yandan negatif bir yansıma olacağına da inanmıyorum, her bir sorumluluk yeni bir heves. Kapasitem dahilinde katkıda bulunmaya devam edeceğim.----anerka'ya söyleyin 18.15, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 3. Kolay kolay tartışmalara katılmayan bir kullanıcı olduğun için sert geçen veya taraf tutulan tartışmalara katılım miktarının veya bakış açının, hizmetli olduğunda nasıl olacağını kestirmek zor. Bu konulardaki fikrini öğrenmek isterim, hizmetli olduğunda katılım durumunda değişim olacak mı?ᕓikiolog ♥෴ 18.25, 18 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  C: Tartışmalara katılmıyor değilim ki, fikir belirtmek istediğim her yerde fikir belirtiyorum. Gerektiği yer ve zamanda tabii ki katılmaya devam edeceğim, ama açıkçası ben hizmetli şapkası ve kullanıcı şapkası arasında bu anlamda bir fark görmüyorum. Okumak ve fikir beyan etmekse her iki durumda da yapabilirim, işlem gerektiren bir durumda zaten bir parçası olmamış olmak daha doğru, sakinleştirmek ara bulmaksa yine bunun da yetkiyle ilişikli olduğunu düşünmüyorum. Yani aslında benim ideal durumum ve algım şu; beni bir yere bu hizmetli diye çağırmayın yetki verirseniz, bu anerka ondan da fikir alalım diye çağırın :) hizmetlilik kullanıcının elinin altına üç tane buton veriyor sadece, kişi yine aynı kişi.----anerka'ya söyleyin 18.15, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 4. Diğer hizmetlilerde gördüğün ve sana uymayan veya ben olsaydım kesinlikle şunu yapmazdım diye düşündüğün konu(lar) var mı? ᕓikiolog ♥෴ 18.25, 18 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  C: Herkes şahsına münhasır, her yiğidin yoğurt yiyişi başka. Benimki de başkasınınkine değil kendime benzeyecek. Bu noktada senin olumsuz gördüğün net bir şey varsa onu doğrudan sorarsan bak bunu yapar mısın diye, yaparım ya da yapmam sebebimde şu şu diye anlatırım, ama başkalarının hal/hareket ve nedenlerinden yola çıkarak bir yargı iletmek bana düşmez. Bu hareketler konusundaki içsel değerlendirmelerimi burada ifade edersem o katılımcıların üzerine de konuşmuş olacağım oysa bu başvurunun öznesi onlar değil.----anerka'ya söyleyin 18.15, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Nanahuatl

İlk olarak sonucun Vikipedi için hayırlısı olması dileğiyle başlayayım. Adaylık metnini, şu ana kadar gelen görüşleri, yukarıdaki jenerik sorulara (en sevdiğin katkı sorusu ile hizmetlilik arasında ne alaka olduğunu hâlâ anlayamamakla birlikte) ve yukarıda Vikiolog'un sorduğu soruları okudum. Kendisine de teşekkür ediyorum, adayın hem Vikipedi'ye hem de hizmetliliğe bakış açısını anlayabilmemiz için yerinde sorular olmuş. Benim de yine benzer şekilde sorularım olacak, bunlar elbette ilerisi için referans olarak kalması açısından da faydalıdır:

 1. Vikiolog'un ikinci sorusuna ilaveten, bir hizmetliden Vikipedi'de nasıl bir etkinlik bekliyorsun? Mevcut hizmetlilerimizin çoğunluğu örneğin aylardır etkin olmuyor ve bu ayların ardından bir müddet uğradıktan sonra yine aylarca süren etkin olmama süreci başlıyor. Onlara yönelik bir soru sormuyorum, konumuz o değil, senin bu duruma bakış açını merak ediyorum. Sen böyle bir pozisyonda olsan örneğin ne yapardın? Bu durum atıyorum 3 yıl boyunca bu şeklide devam etti (2 ay sıfır değişiklik, 2 günlük etkinlik, 4 aylık sessizlik, 4 gün etkin olma, 1 ay yine sessizlik gibi). Bu durum sence normal midir? Yoksa "hizmetli" olarak yetkilerinden feragat etmeyi düşünür müsün? Ya da öyle mi olmalı?--Nanahuatl? 00.16, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  C: Hizmetli değilken ne kadar etkinlik bekliyorsam o kadar esasen, yani hayatının el verdiği kadar. Ama verdiğin örnek üzerinden konuşursam şahsi düşüncem şöyle; 3 yıl boyunca toplamda 15-20 gün etkin oluyorsam zaten hizmetli olmamın burası için bir anlamı, buraya katma değeri yoktur. Bir minimum işlem kısıtı var ya hizmetlilik yetkisinin kullanıcıda kalması için, şunu açıkça söyleyebilirim ki benim etkinliğim şu yukarıdaki seviyelerdeyse minimum etkinliği sağlamak için gelip de işlem yapmam, hizmetliliği bende kalmasının bana bir faydası yok, şu başvurumun da bana bir faydası yok çünkü bir statü olarak algılamıyorum, hiçbir zaman da öyle algılamadım. Hizmetliysem bunun buradaki amaca bir faydası olması lazım.----anerka'ya söyleyin 13.01, 20 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 2. Sence hizmetlilere bizde olması gerektiğinden fazla mı anlam yükleniyor? Sen hizmetli olursan "hizmetlilerin yapmakla yükümlü olmadığı, ama öyle bir algının var olduğu" konularla ilgili ne yaparsın? Örneğin tartışma sonlandırma konusu, hizmetlilerin yetkileri arasında değil ama nedense bir hizmetli kapasın diye bakıyoruz çoğu zaman.--Nanahuatl? 00.16, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  C: Sorunun ilk kısmına ilk sorunda cevap verdim zaten. İkinci kısmına gelecek olursam yükümlü olmadığım ama yapınca yarar sağlayacak diğer her şeyde olduğu gibi, gerektiğinde onlara da el atarım.----anerka'ya söyleyin 13.01, 20 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 3. Kısa vadede Vikipedi'de eksikliğini hissettiğimiz ya da yenilenmesi gereken politika ve yönergeler var mıdır sence?--Nanahuatl? 00.16, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  C: Cevaplarımı yazarken en sona bunu bıraktım. Çünkü konu derin ve uzun esasen ve maalesef ben kısa vade insanı değilim, dolayısıyla daha genel bir açıklama olacak kusura bakmayasın. Biçimsel politikalarımız çok eksik Vikipedi'de, yardım sayfalarımız eski ve eksik bir şeyin nasıl yapılacağını ya diğerlerinden taklit ederek yapıyor ya eski kullanıcıların viki hafızasına dayandırıyoruz ya da varsa Türkçe dışında bildiğimiz dil gidip başka sürümlerine bakıyoruz vikinin... Davranışsal politikalar biraz daha iyi vaziyette ama daha iyi açıklanabilecekler mevcut. Keza orada burada enwiki de böyle ama şeklinde ibarelere ya da enwiki yönerge/politika/denemelerine atıflar görüyoruz. Bir şeyi ifade etmek için illa ki yönerge gerekmiyor bir şekilde anlatıyoruz bu nedenle kısa vadede en önemli olanlar yardım sayfaları gibi geliyor bana... Sadece madde alanında katkı veren bir sürü kullanıcı var, hiç tartışmaya girmeyen, buralarda sesini çıkartmayan belki haberdar bile olmayan... Onların yollarını her zaman bulabilmelerini garantilesek en büyük işi o zaman yapmış olurduk. Belki bu yardım sayfaları için küçük videolar kullansak daha bile iyi olur. Uzun değil ama reels/shorts tarzı.----anerka'ya söyleyin 22.23, 20 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 4. Benim şu aşamada en kritik gördüğüm hizmetli yetkilerinin başında engel geliyor. An itibarıyla Vikipedi:İşleyişi aksatıcı değişiklik diye direkt bununla alakalı bir politika teklifi var, görüş bekliyor. Elbette görüş belirtmek zorunda değilsin, zaten tek hizmetli görüş belirtti şimdiye dek. "Sence hizmetliler bu tip politikalarla ilgili görüş belirtmeliler mi?" diye ara bir soru sorayım. Esas sorum ise, engel verirken temel prensibinin ne olacağı yönünde. Klasik "önce uyarırım, baktım uymadı engel veririm" gibi cevabından öte bir yanıt bekliyorum :P--Nanahuatl? 00.16, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  C: Önce uyarırım, baktım uymadı engel veririm :P Bu bir yana, görüş belirtmeyi planladığımı o teklifin altına da yazmıştım, hala planlıyorum ama böyle şeyleri aceleye getirmiyorum. Okuyup biraz üzerine düşünmek lazım, özellikle de teklif biçimsel değil davranışsal bir teklifse, kullanıcıların buradaki etkinliklerini topyekün etkileyecekse… Sürekli aynı şeyi ifade ediyorum ama hizmetliler ve diğerleri diye ayırmıyorum ve ayıran insanları da gerçekten anlamıyorum, fikrini beyan etmek isteyen her kullanıcı görüş belirtmeli, herhangi bir tipteki politika teklifi için geçerli bu. Engel verirken temel prensibim o engelden değer yaratmak olacak, çünkü çocuk oyuncağı değil bu. Politikaları takip edeceğim doğal olarak. Mümkün olan her noktada öznel yargılarımdan ziyade bizler ya da öncüllerimiz tarafından kabul görmüş genel yargıları takip ediyorum.----anerka'ya söyleyin 22.23, 20 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 5. Yukarıdaki destek oylarının birçoğu yüzeysel, "katılıyorum, bence tamam" şeklinde. Bu oylar Vikipedi geçmişimizin her döneminde vardı, benim adaylıklarımda da vardı. Benim gözlemime göre bu tip adaylıklarda, tekliflerde, başvurularda, direkt "olsun/olmasın" demek yerine detaylıca görüş belirten bir yapın var ve bu benim için oldukça önemli bir husus. Sence bu tip görüşler/oylar, adaya ve Vikipedi'ye bir katkı sağlıyor mu? Yoksa sadece sayıyı mı arttırıyor? "Bence uygun aday" deniliyorsa "bence uygun değil" denilerek de olumsuz görüş pekâlâ belirtilebilir, altına da "katılıyorum" diye diğer görüşler de gelebilir, bu açıdan bakarsak.--Nanahuatl? 00.16, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  C: Bir şeyin karşısında olmak her zaman onun hakkında daha fazla açıklama yapmayı gerektirir, neticede diğerlerini olumsuz yana çekmek ikna süreciyle olur. Bunun yanı sıra (bu genel bir ifade psikolojiden) insanlar negatif duygulara daha büyük tepkiler veriyor, daha çok üzerinde duruyor, uzun vadede daha çok hatırlıyor vb. . Yani bir şeyin karşısındaysan onu istemiyorsan, negatif yanlarını görüyorsan detaylıca ifade ediyorsun ki net olarak ortaya konsun, başkaları da görüp istemesin. Öte yandan destek verenlerin bu denli kuvvetli duygu ve düşünceleri olmayabiliyor, uygunluk veriyorlar sadece. Başka uygun kişiler de olabilir, başka uygun ifadeler de olabilir, diğerleriyle şimdiki aday arasında bir fark gözetmiyor olabilirler… Gider böyle. Bu “şu özellikleri var, yapabileceğine inanıyorum” ya da “lazımdı destekliyorum” gibi şekillerde basitçe ifade edilebilecek bir yargı, başkalarını ikna çabası olmayan. Adayın o iş için gerçekten biçilmiş kaftan olduğuna inanmıyorsa mesela ya da ondan başkası bunu yapamaz diye düşünmüyorsa insan sadece düşüncesini iletip çekilebilir. Ben hem kendimi ifade etmeyi seven hem de geribildirim almayı seven biriyim. Bu adaylıkta da olsa başka bir konuda meselede de olsa “olsun/olmasın, destek/karşı” ifadelerinden ziyade bana bir şeyler katacak ve tabii ki yapıcı olan tüm eleştirileri su gibi içiyorum desem yeri :) beyin fırtınası severim mesela, gelişmenin yoludur ve bu ancak düşüncelerin geniş çaplı ifadesiyle mümkün. Toparlayacak olursam, insanların kendini ifade ediş biçimlerine karışamam ama gerekçeli ifadelerin gerekçesiz olanlara göre daha çok done sağladığı aşikar, daha fazla kullanıcının ifadelerinde bir miktar daha bilgi/iç görü sunmasının ve diğerlerinin sunduklarını dinlemesinin topluluğu ileri götüreceğine inanıyorum.----anerka'ya söyleyin 22.23, 20 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 6. Yukarıda troller için "Tespit edilmelerinde bir sorun yok, herkesin algılayabileceği şekillerde hareket ediyorlar zaten" demişsin. Gerçekten böyle mi durum? Basit troller var, bu konuda zaten çoğu kullanıcı hemfikir olabiliyor. Ancak bir de kendisini gizleyen troller var. Üstte bağlantısını verdiğim Vikipedi:İşleyişi aksatıcı değişiklik işte bunun için çok önemli. "Tespit edilmekten kaçınma girişimleri" bölümüne bakarsan mesela, burada 5 madde listelenmiş ve bunlar çok basit gözüken ancak ciddi anlamda çok yerinde tespitler, sence de öyle değiller mi? Bu politikanın kabul edildiğini varsayarak, atıyorum, özellikle bu kısma göre X kullanıcısının böyle olduğunu öne sürüyorum ("tespit ettim" demiyorum, zira bakış açısına göre değişiklik gösterebiliyor). Bunu değerlendirirken "cesur" olabilir misin? Yoksa, kaçamak mı davranırsın -ki hizmetlilerin her konu hakkında görüş belirtme zorunluluğu olmadığının altını çizerim, ama bir şekilde bazılarının görüş belirtmesi lazım ki karar alınsın. İlintili olarak, her hizmetli illa görüş belirtsin diye bir konu uzadıkça uzamalı mı yoksa "gelen bu kadar, artık bu şekilde karar alınabilir" mi diyorsun?--Nanahuatl? 00.25, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  C: Henüz kabul edilmemiş bir politika teklifine ve de kendi tartışmasında yorum yapmak varken burada yerinde tespitler/değil kısmına hiç girmeyeyim, bu kısım biraz sohbet gibi çünkü. Fikir teatisini olması gereken tarafa bırakırsam, yukarıda sabit hizmetlilik başvurusu sorularının 4.sünde verdiğim cevap geçerlidir. Argümanları okudum, ortamdan ne kadar ateş tutulmuş altına tutuşanın ona da baktım, olaya da baktım, sonunda burada engel gerektiren bir şey görüyorsam, ikna olduysam, karşılığı varsa bunun artık cesaretle ilgisi yok. Bu demek değil ki her çağırıldığım yerde engel gerektiren şeye ikna olacağım ya da hepsi doğru tespitler olacaklar. Eminim ki sen ya da bir başkasıyla bir davranışın engel gerektirip gerekmediği konusunda ters düşeceğiz. Çünkü nüanslar değişik yorumlamalar getirebilir. Ama mümkün olduğunca objektif baktığımda varsa bir şey, politikada da karşılığı varsa, vardır; yoksa yoktur. Bir kararın alınmasında bekleme miktarım kararın etkileriyle orantılı olur, herkes sürekli aktif olmak zorunda değil bu de facto kabulümüz zaten, optimum bir şey bulunur, oldu bittiye getirmenin de anlamı yok çünkü.----anerka'ya söyleyin 22.23, 20 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
AxisAce09
 1. Hizmetli olursan hangi sayfaya daha çok bakmayı düşünüyorsun. Örnek olarak SKT, SGT, KET.--Axis (mesaj) 08.10, 21 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  C: 1. soruda buna cevap vermeye çalışmıştım aslında, genel olarak o anda izleme listemde hangisinde yeni bir değişiklik varsa ya da yoğunluk varsa oraya bakacağım. Eklenebilecek tüm sayfalar izleme listemde oldukça uzun süredir duruyor. Hepsine eşit derecede yakınım, bu anlamda özel bir ilgi alanım yok. Ama genelde SGT ve KET korumaya göre daha yoğun oluyor, gözlemlerim o yönde.----anerka'ya söyleyin 23.00, 21 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.