Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kendinizi veya başka bir kullanıcıyı hizmetli olmaya aday gösterebilmek için, ilk olarak bir hizmetli başvurusu alt sayfası hazırlamalısınız. Söz konusu sayfayı aşağıdaki yönergeleri izleyerek yaratabilirsiniz. Adaylık butonuna tıkladığınız zaman otomatik olarak ilgili sayfaya gideceksiniz.

Hizmetli başvurusu alt sayfası yaratıldıktan sonra, adayın bu alt sayfada neden iyi bir hizmetli olacağını açıklaması gereklidir. Alt sayfanın ana hizmetli başvurusu sayfasına eklenebilmesi için, mutlaka adayın alt sayfada adaylığı kabul etmiş olması gereklidir. Bu, diğer kullanıcıların adaya herhangi bir açıklama girmediği için otomatik olarak olumsuz oy atmasının da önüne geçecektir.

Not: Adaylık alt sayfasını yaratmadan önce söz konusu adaya danışmak yararlı olabilir. Eğer aday beklemek istiyorsa veya hizmetli olmak istemiyorsa, boşu boşuna emek sarfedilmiş olacaktır. O yüzden aday göstereceğiniz kişiye önceden danışmakta her zaman yarar vardır.

Son olarak, aday sayfası hazır hâle geldikten sonra hizmetli başvurusu ana sayfasına eklenmeli ve adaylığın kabul ediliş tarihinden itibaren 14 gün boyunca devam etmelidir. Hizmetli ana sayfasına başvuruyu eklemek için sayfanın üstündeki üçüncü sekme olan "değiştir"'e tıklanmalı ve bu sayfanın altındaki şablon ilgili kısma konulmalıdır (KULLANICI ADI yerine adayın adının yazdığından emin olunmalıdır). Başvuru sayfası hazır hale geldiğinde, eklemeyi adayın yapması tercih edilir.

Hizmetli adaylığı alt sayfası ana sayfaya eklenmeden, herhangi bir oylama veya yorum yapmaktan kaçınılmalıdır.

Aşağıdaki formların, kullanıcıların ilk defa aday oluşuna yönelik tasarlandığını unutmayınız. Eğer kullanıcı daha önce aday olmuş veya gösterilmişse, aşağıdaki formlar sizi kullanıcının daha önceki adaylık sayfasına götürecektir. Yeni bir adaylık sayfası yaratmak için, kullanıcının adının sonuna bir boşluk bırakarak "2" (veya duruma göre "3") eklemeniz yeterlidir.

Hizmetliliğe aday olun[kaynağı değiştir]

 1. Aşağıdaki kutudaki KULLANICI ADI yerine kendi kullanıcı adınızı yazın ve butona tıklayın.
 2. Karşınıza çıkan sayfayı düzenleyin, adaylık açıklamanızı ekleyin ve imzanızı atarak sayfayı kaydedin.
 3. Tekrar "değiştir" e basarak oylamanın başlangıç ve bitiş tarihlerini ekleyin. Oylamanız ilk imzanızı atışınızdan 14 gün sonra sonuçlanacaktır. Saat ve dakika bilgilerini de girmeyi unutmayın. Tekrar sayfayı kaydedin.
 4. Bu sayfaya, adaylık başvurusu alt sayfanızı (en alta gelecek şekilde) ekleyin. (KULLANICI ADI kısmına kendi kullanıcı adınızı yazın):
  {{Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/KULLANICI ADI}}
  ----


Başka bir kullanıcıyı aday gösterin![kaynağı değiştir]

 1. Aşağıdaki kutudaki KULLANICI ADI yerine, aday göstermek istediğiniz kullanıcının adını yazın ve butona tıklayın.
 2. Karşınıza çıkan sayfayı düzenleyin, kullanıcıyı aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve sayfayı kaydedin.
 3. Aday gösterdiğiniz kullanıcının mesaj sayfasına haber bırakarak durumdan haberdar olmasını sağlayın. Yarattığınız alt sayfanın bağlantısını eklemeyi unutmayın (Örn: Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Renegade). İsterseniz çok daha pratik olan adaylık şablonunu mesaj sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu şablon otomatik olarak adaylık sayfasına bağlantıyı da içerecektir:
  {{subst:Hizmetli-aday|SİZİN KULLANICI ADINIZ}}
Alt sayfayı hemen "Vikipedi:Hizmetlilik başvuruları" sayfasına eklemeyiniz. Bunu, aday gösterdiğiniz kullanıcı yapmalıdır.


Aday gösterildiyseniz ne yapmalısınız?[kaynağı değiştir]

 1. Hizmetli başvurusu alt sayfanızı gidin ve adaylığı kabul veya reddedin. Reddetmeniz durumunda aday gösteren kullanıcıyı haberdar etmeyi unutmayın.
 2. İmzanızı da ekleyip sayfayı kaydettikten sonra tekrar "değiştir" sekmesine tıklayın ve ilk imzanızdaki tarih ve saat bilgilerine göre oylama başlangıç ve bitiş tarihlerini ekleyin. Oylama, adaylığı kabul ediş anınızdan itibaren 14 gün boyunca devam edecektir.
 3. Bu sayfaya adaylık başvurusu alt sayfanızı (en alta gelecek şekilde) ekleyin. (KULLANICI ADI kısmına kendi kullanıcı adınızı yazın):
  {{Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/KULLANICI ADI}}
  ----