Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(VP:SAS sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve görüş bildirdikleri sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde tartışılarak karara bağlanır. Kullanıcıların hızlı silme ya da hızlı kalma yönünde çok miktarda görüş bildirmesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin tartışma sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Tartışma sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • İsmi değiştirilir.

İçindekiler

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Görüş bildirirken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgilere göre görüş bildirmeyin. Sayfanın durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, zira tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve görüşünüzü değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski görüşünüzü vurguladığınız yerin üstünü çizip yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eski görüş</s> yeni görüş; Silinsin Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin görüşlerinin bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. İfade edilen görüş yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir kanaat içermelidir.
 • Tartışmaya herkes katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeler, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her tartışma için görüş belirtmek zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup tartışmaya katılmayabilirsiniz:
  • Tartışma sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda fikir birliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{yk:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{yk:sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|"x"}} (ikinci "x" kısmına sayfanın kaçıncı kez aday gösterildiği yazılmalıdır) şablonunu {{yk:sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın tartışma sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı tartışmanın gerçekleşeceği sayfaya verilmiş bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında '''silinsin''' ibaresini ekleyebilirsiniz. Bu, tartışmada sizin görüşünüz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "silinmesi yönünde ilk görüş" yazmanız yerinde olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas tartışmalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS tartışması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS tartışması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak tartışmalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak tartışma sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve tartışma sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan · Mayıs · Haziran · Temmuz ·


Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Şablon:Osmanlı padişah eşleri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Osmanlı padişah eşleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Aslında Şablon:Osmanlı padişah kızları ile birlikte Şablon:Osmanlı Hanedanı ile birleştirilmişti ancak bir kullanıcının sürekli rollback yapması ve niye bilmem ama birleştirme işleminin SAS'a taşınması talebi nedeniyle buraya taşıyorum. Dolaşım şablonları gezintiyi kolaylaştırmak amaçlı olduğundan hanedan mensuplarını hanedan şablonunda birleştirdim. Padişah eşlerinin hanedan mensubu olmadığı ve ayrı olması gerektiği tek itiraz konusu ancak şablonu görsel açıdan karmaşık kılmadığından ve yine gezintiyi kolaylaştırdığından dolayı onun da hanedan şablonunda yer olması gerekir diye düşünüyorum. SAS göstermek zorunda kalsam da ortada bir silinme adaylığı yok, birleştirilme adaylığı var, buyrun. --Cobija (mesaj) 21:57, 23 Nisan 2017 (UTC)

Eklemeyi unutmuşum. Dört şablonun birleştirilmesiyle ortaya çıkan ve rollback yapılan sürüm şu: 18474791 --Cobija (mesaj) 22:11, 23 Nisan 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Padişah eşleri, padişah kızları ve şehzadeler hepsi ayrı bir kategoridir. Bu sebepten ötürü ayrı ayrı kategorileri oluşturulmuştur: Kategori:Osmanlı padişah eşleri, Kategori:Osmanlı padişah kızları vb. Ayrı kategorileri olan farklı unvanlara sahip kişilere niçin şablon oluşturulmasın? Vikipedinin kotası mı yetmiyor. Gezinti kendi alanıyla ilgili kolaylık sağlar. Şeyhülislam şablonunda kimse kaptanıderyayı aramaz. Şablon büyütülerek alan genişlediğinden karışıklık artıyor. Her şablon kronolojik sıraya göre unvanlara ve nesle göre düzenlenmiştir. Bir düzensizlik söz konusu değildir.
şablon bağlantıları

düzeltildi108.31.73.21 21:41, 28 Nisan 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Şehzadelerin de eklenmesi lazım hanedan şablonuna, gözümden kaçmış. Öyle devasa göründüğüne bakmayın, uygun şekilde düzenlendiğinde padişah kızları örneğinde olduğu gibi gayet düzgün oluyor. Ayrıca Şablon:Türkiye'deki barajlar "çorba" olmadığına göre daha az içerikli olan bu şablon hiç olmaz. Olsa bile farklı farklı dolaşım şablon biçimlerimiz var, en uygun şekilde hepsi bir araya toplanabilir. --Cobija (mesaj) 22:38, 23 Nisan 2017 (UTC)

Konunun bir karara bağlanması önemli olduğu için bu tartışmayı fikir birliği sağlanana ya da sağlanamayacağı kesinleşene dek kapatmayacağım. Diğer hizmetli arkadaşlarıma da aynısını öneririm.

Vito Genovese 21:56, 25 Nisan 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın bununla ilgili Padişah soyağacı ve eşlerini Commons'ta kategorize etme çabamız var. Kategorize ederken dikkat ettiğimiz durum ise Padişah eşlerinin de şair, bilgin, İslami değerlerde evliya veya İslam bilgini olanları var. Dolaylı olarak meslek sahibi olmaları Padişah eşlerinin de KD. olduğuna bir işaret olabilir. Mesele {{Türkiye cumhurbaşkanları eşleri}} şablonu buna bir delil. Pivox (mesaj) 07:01, 26 Nisan 2017 (UTC)
 • Aslında bu tamamen editöryel bir seçim meselesi; pek de önemli değil ne olacağı. Ancak Türkiye'deki barajlar şablonunda olan yapının kullanılması aklıma yattı. Düşündüğümüzde, gelen okurun aynı nesilden şehzadeler ve padişah kızlarıyla ilgilenmesi gayet olası mesela, nesillere göre bir düzenleme yapılırsa gayet uygun olur. Bunun yanı sıra İngilizcede olan örneklere baktım ve şu gibi örnekler pek uygun geldi. Türk okuyucu konuya aşina olduğundan padişah eşleri için mesela ayrı bir şablon olması pek fark yaratmayabilir; ama evrensel yaklaştığımızda hanedanın (ve padişah eşlerinin) tamamının aynı şablonda olması hiç alakası olmayan okuyucuya daha çok yardımcı olur gibime geldi. Özellikle farklı devletlerin birbirine geçtiği ve torunların da yansıtılmasının önemli olduğu Avrupa hanedanlarının şablonları da zaten böyle uyarlanmalı kanımca, "Bourbon krallarının torunları", "Plantagenet krallarının çocukları" diye şablonlar biraz absürt geldi mesela düşününce. Bu nedenle birleştirilsin. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:40, 28 Nisan 2017 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş yorumunuzdan şablonları incelemediğinizi anladım. Padişah kızları ve şehzadeleri şablonları zaten kronolojik sıraya göre nesiller kategorisi şeklinde düzenlenmiştir. Ayrıca eşler hanedandan değildir. Şablonlar dolaşımı kolaylaştırır ancak her türlü kategoriyi bir şablonda birleştirirsek şablon çorbaya döner. Ben geniş şablonlara bakmayı sevmem misal, kafa karıştırıcı gelir. Farklı kategorileri bulunan farklı unvanlara sahip kişileri tek şablonda birleştirmek Osmanlı bürokrasisini tek şablonda birleştirmek gibidir. Konumuzun "Plantagenet krallarının çocukları" ile bir alakası yok. Türkçe vikide 600 yıllık bir Türk İmparatorluğu'nun üyelerinin sayfalarının çokça var olması ve her geçen gün açılmasından ötürü padişah kızları veya şehzadelerinin olması gayet tabiidir. Şablonları birleştireceksek kategorileri de birleştirelim bu mantığa göre o zaman.--Nushirevan11 ☾★ 14:51, 29 Nisan 2017 (UTC)
@Nushirevan11, kusuruma bakmayın, kendimi yeterince iyi ifade edememişim. Benim dediğim mevcut nesil yapılanmasının birleştirilmiş şablona yansıtılmasının aynı nesildeki hanedan üyelerini araştırmak isteyecek kullanıcılara yararlı olması. Plantagenet hanedanı vs. ilgilidir; çünkü sizin ve benim kültürel arka planımda Osmanlı hanedanı şablonunun unvanlara göre ayrılması mantıklı olabilir; ama bu bizim "sistemik yanlılığımız" dolayısıyla olabilir, burası evrensel bir Vikipedi ve bunun Türk İmparatorluğu olmasının hiçbir önemi yok. Mesela Vietnamlı olsak padişah kızları için ayrı şablon olmasını ister miydik özellikle? Bunu anlamanın tek yolu diğer hanedanlara bunun emsal teşkil ettiğini düşünmek, ki bu durumda ortaya çıkacak sonuç bana absürt geliyor. Bu da demektir ki tek bir hanedan şablonuna sahip olmak evrensel açıdan bakıldığında daha mantıklı gelecek. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15:20, 29 Nisan 2017 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş Konunun evrensellikle alakası olduğunu düşünmüyorum. Mesele maddelerin olup olmamasıdır. Maddeler çokça olduğundan ayrı şablona gerek vardır. Vietnam İmparatorluğu'nun üyelerinin de çokça maddesi olursa pekala ayrı şablon oluşturulur. İngilizce vikide bile şehzade ve kızlar şablonu varken Türkçe vikide olmaması bana absürt geliyor. İşte bu yüzden Türk İmparatorluğu'nu vurguladım. Bizim tarihimiz olduğu için her daim geliştiriyoruz ve büyüyor bu sebepten ötürü ayrı şablonların olması doğaldır. Dolaşıma kolaylık sağlayacağı ise sadece bir iddia. Zaten maddede anne adı baba adı yazıyor. Şablonda bir kadınefendiyi mi arayacak gözler! Şeyhülislam şablonunda kaptanıderya aramak gibi bir şey. Böyle bir arama olacağını de hiç zannetmiyorum.--Nushirevan11 ☾★ 15:26, 29 Nisan 2017 (UTC)
 • Bütün hanedanın tek bir çatı altında birleştirilmesi fikri bana da mantıklı geliyor. Örnek şablonlara göz attım. Birleştirilmiş örnek, mevcut örnekten çok daha kaliteli bir gezinme deneyimi sunacaktır.--thecatcherintheryemesaj 19:12, 28 Nisan 2017 (UTC)

Ali Rıza Babaoğlan[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: "Ali Rıza Babaoğlan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler
Daha önce de 2 kere ada gösterilmiş. Hala KD olduğunu düşünmüyorum. --Mavrikantmsj 03:44, 26 Nisan 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Ansiklopedik temizlik yapılmalı, maddedeki taraflı ve reklamlı kısımlar da temizlenmeli. Ancak kendisini konu alan bağımsız ve güvenilir kaynaklar var gözüküyor, kayda değer olduğunu düşünüyorum yönergelerimize göre.--RapsarEfendim? 00:02, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • 2009 yılında, dünyanın en seçkin on gencinden biri seçilmiş. 2008'de de IBM tarafından Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'daki en iyi 75 öğrenciden biri seçilmiş. Bana kalırsa, maddenin taraflı yazılmış olması dışında bir sorun yok. Düzenlenmeli. Madde kalmalı.--thecatcherintheryemesaj 19:06, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin IBM tarafından şu bu seçilmesi maddesi olmasına sebep değildir. Ansiklopedik bir kişi hiç değil. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 19:24, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Katıldığını konferanslar, davet edildiği yerler vb. KD değil. Makale yazdığından bahsedilmiş, ancak bu yazılar bir blog yazısından farklı değil. – Amillians (mesaj) 03.54, 9 Ocak 2017
 • Silinsin Silinsin KD değil --Pragdonmesaj 16:00, 14 Haziran 2017 (UTC)

Şablon:LGBT kuruluşları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "LGBT kuruluşları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu tip şablonların ucu çok açık. Dini kuruluşlar, gıda şirketleri, vakıflar gibi sonu gelmeyen şablonlar oluşturulabilir (daha da genişletirsek bilim adamları, sanatçılar, müzeler vs). Dolaşım şablonlarının amacı belli konudaki maddeler arasında bağlantı kurarak kullanıcıların işini kolaylaştırmak. Burada böyle bir durum söz konusu değil.--RapsarEfendim? 14:49, 28 Nisan 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 14:49, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Kalsın. İki ana argümanım olacak:
  • "Ucu çok açık" öznel yorum. Bence ucu çok açık değil. Tartışma sayfasında belirttiğim üzere, dünyada kaç KD LGBT organizasyonu vardır? 800? 1200? On kullanıcı bir yıl çalışır üstünde, hepsi açılır, şablon "ucu çok açık" olmaz bu defa. "Ucu açıklık" sınırını nerede çizeceğiz? Kaç potansiyel maddeden itibaren ucu açık olur bir şablon? Şablon:Kas sistemi mesela ucu açık bir şablon mu olur vücudun tüm kasları için kullanmak istersek? Biraz arttıralım çıtayı, Şablon:Türkiye'deki göller? Kaç KD maddeyi bu şablona yerleştireceğimizi bilmiyoruz, doğrudur; ancak bence bu şablonun değil, bizim sorunumuz, bizim bilgi, araştırma, vakit eksikliğimiz kaynaklı. Bunların hepsi okuyucu için yararlı şablonlar, öznel yorumlar silinmeleri için yeterli gerekçe olamaz. Evet, şablon eksiktir, doğrudur; ama eksiklik silinme gerekçesi olamaz.
  • Kaldı ki "ucu açık" (ki belirttiğim üzere çok sorunlu bir tabir bu) şablon silinecek diye bir durum yok. "Dolaşım şablonlarının amacı belli konudaki maddeler arasında bağlantı kurarak kullanıcıların işini kolaylaştırmak" ise burada yapılan tam da bu, konuyla ilgisi olmayan bir okuyucu için farklı ülkelerdeki LGBT kuruluşlarını toplaması çok yararlı, bilgilendirme açısından yardımcı. Üzerine emek harcanmış ve yararı olduğu söylenebilen böyle bir şablonun varlığının zararı ne, tam olarak neden silmeliyiz, varlığı neden sakıncalı veya ansiklopedi kurallarına ters, bu söylenmemiş. "Ucu açık" olmak kötü bir şeymiş gibi ortaya atılmış, bunun nedeni açıklanmamış. Vikipedi'nin gelişigüzel bilgi toplanan bir merci olmamasıyla mı alakalı bu gerekçe? Hangi temele dayalı? Çözemedim.
  • Bunun üzerine, ufak bir üçüncü argüman olarak, olmayan noktalar üstünden felsefe yapmayalım. Vakıflar şablonunu açacak olursa biri onun üzerinden tartışırız, belki farklı şeyler söylerim onun için, belki LGBT kuruluşları daha dar odaklı olduğundan uygundur, belki her şeyi matematiksel standartlara uydurmak zorunda değilizdir, belki topluluk farklı kararlar oluşturabilir farklı mantıksal temellerde. Burası bürokrasi değil. Vikipedi'de siyah-beyaz olarak ayıramayacağımız, gri olan her şablonu, her prosedürü yok etmektir asıl zararlı olan. Grinin bir tonunu kabul edeceğimiz her tonunu kabul edeceğimiz anlamına gelmez.
 • --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15:08, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Türkiye'de kaç göl olduğu belli, kas sisteminde kaç kas olduğu belli. Belli bir limitimiz var ve onun üzerine çıkamıyoruz. "Dünyadaki camiler" ise limiti olmayan, kullanışsız bir şablon. Aralarındaki farkın bariz olduğunu düşünüyorum.--RapsarEfendim? 15:11, 28 Nisan 2017 (UTC)
"LGBT kuruluşları"nın kaç olduğu belli, sadece biz bilmiyoruz çünkü konu üzerine yeterince içeriğimiz ve bilgimiz yok diyemez miyiz? Bir de, "Dünyadaki camiler" kullanışsızdır, "Lefkoşa'daki camiler" kullanışlıdır örneğin. Ancak KD LGBT kuruluşu sayısının, en azından mevcut içeriğimizi göz önünde bulunarak, böyle genel bir şablonu kaldıracak kadar az olduğunu düşünüyorum. Yanlış çıkıp bu şablonu ülkelere/bölgelere ayırmak çok isterim ansiklopedinin gelişmesiyle. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15:20, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Tartışma sayfasında üç kullanıcı arasında geçecek olan tartışmanın buraya taşınması en makulü oldu @Rapsar teşekkür ederim. Orada da belirttiğim üzere şablonların konuyla ilgili maddelerin açılmış/açılmamışlarını görmek ve maddeler arasında dolaşabilecek için her halükarda faydalı olduğu kanaatindeyim. Ayrıca Collapsed olarak durmasında da maddenin şekilsel bütünlüğü açısından bir mahzur görmedim. Ucu açık ibaresine katılmamakla birlikte KD olmayan maddelerin çıkarılması sonucunda yalnızca KD kuruluşlardan oluşan bir şablonu da kullanabiliriz. Ayrıca bu kapsamda düşünürsek bu listenin de olmaması gerektiği taraftarıyım çünkü içerik aynı, maddeler aynı. Görüşüm bütün bu gerekçelerle Kalsın Kalsın. chansey Mesaj 15:30, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum. Oldukça ucu açık bir şablon. Alır başını gider bu tür şablonlar. "Türkiye'de yayımlanmış kitaplar" şablonu yapmaya benziyor. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 19:19, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ucu açık olduğu konusuna katılmıyorum. Bu maddenin tam adının "LGBT hakları kuruluşları listesi" olduğunu gözden kaçırmayın. Evet biraz kalabalık görünüyor; belki de maddesi açılmamış olan başlıklar silinmeli. O zaman daha düzgün bir hâle gelir. – Amillians (mesaj) 04.01, 9 Mayıs 2017
O zaman "gıda şirketleri" falan diye açalım mı @Amillians? Yahut "futbolcular" vs?--RapsarEfendim? 01:09, 9 Mayıs 2017 (UTC)"
Ne alâka acaba? LGBT kuruluşları ile ‘gıda şirketleri’ arasında bir kıyas yapmak, elma ile armutu karşılaştırmaya benziyor. “LGBT hakları kuruluşları”, adı üstünde hususi bir konuya eğilmiş olan, yani salt LGBT haklarına odaklanmış olan kuruluşları ifade ediyor. Dolayısıyla ucu açık falan değil. Ama asıl “gıda şirketi” şablonu olsaydı bunun ucu açık olurdu. Ama örneğin gıda şirketi değil de ‘Şablon:çikolata üreticileri’ olsaydı, bu düzgün bir şablon olurdu; ucu açık olmazdı. Çünkü sadece çikolata üreten gıda şirketlerinden bahsediyor olurduk. – Amillians (mesaj) 13.48, 9 Mayıs 2017
Birebir aynı efendim. Şirketler de bir kuruluş ve kategorilendirme sistemimize bakarsanız kuruluşların bir altında şirketler kategorisi bulunmaktadır. Bu mantıkla, kuruluşlar için açılabilecek şablonlar şirketler için de açılabilir. "LGBT hakları"na odaklı bir şablonla "gıda"ya odaklı şablon arasında fark bulunmamaktadır.--RapsarEfendim? 15:20, 9 Mayıs 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Öne sürülen gerekçe ve aday gösteren tarafından edilen tespitleri temaşa ettiğimde bu adaylığı kurallara ve mantığa aykırı buluyorum. Bir üstte gıda firmalarıyla LGBT kuruluşları aynı kefeye konmuş ben şahsen bir LGBT bireyi olsa idim bunu kendime hakaret sayardım. Teklifi reddediyorum. --II. Niveles 05:37, 8 Haziran 2017 (UTC)
 • Yukarıda okuduğum yorumlardan çıkardığım kadarıyla, Şablon:Türkiye'deki göller şablonu KD. Bu mantıkla "Türkiye'deki LGBT kuruluşları" şablonu da KD oluyor. Yani bu şablonu tamamen yok etmek oldukça mantıksız. Eğer çok ucu açık olduğu düşünülüyorsa bile parçalara bölünmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca @II. Niveles sana katılmadan da edemeyeceğim. ~ Z (m) 00:39, 21 Haziran 2017 (UTC)

Türkiye'de yaşayan etnik gruplar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türkiye'de yaşayan etnik gruplar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddede anlatılanlar Türkiye demografisi maddesine aktarılabilir, aynı konuyla ilgili iki maddeye gerek yok.--B.S.R.F. 💬 16:24, 30 Nisan 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Orada özet geçebilir, burada ise daha detaylı anlatılabilir (tarihçesi falan). Şu an iki sayfa da gayet büyük ve birleştirilemeyecek kapasitede diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 18:12, 2 Mayıs 2017 (UTC)
Madde mevcut haliyle aktarılmaya gayet uygun. Alt başlıkları tek tek ele alalım. Bir cümlelik "Etnik Gruplar" alt başlığı aktarılabilir. Maddenin amacına aykırı düşen "Anayasaya göre Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşı olan herkes siyasal ve hukuksal anlamda Türk’tür." cümlesine de yer veren beş cümlelik "Anayasal Durum" alt başlığı da aktarılabilir ki komple kaldırılsa daha uygun olur. Aynı alt başlıkta listelenen yirmi civarı etnik grup da demografi maddesinde olmalı ama ne yazık ki "özet geçilebilir" dediğin o maddede hiç değinilmemiş. "Dil aileleri" alt başlığındaki dört satırlık tablo da aktarılabilir. Onun altında listelenen haritalar zaten demografi maddesinde aynen mevcut. "Demografik dağılım" alt başlığındaki anket sonuçlarının ansiklopedik değeri tartışılır. Zira etnik kökeni sorulduğunda Müslümanım/Hristiyanım/Türkiyeliyim/Dünyalıyım vs. diyen kişilerin de oranlara dahil edildiği bir çalışma olmuş. Dolayısıyla bu anket komple aktarılmadan birkaç cümleyle özetlenerek aktarılabilir. Yine aynı anketle ilişkili diğer tablo için de aynısı mümkün. Ayrıca uygun görülen kısımlar Türkiye'deki azınlıklar maddesine de aktarım yapılabilir. Azınlıklar ve demografi maddeleri varken bu maddenin varlığını gerekli görmüyorum.--B.S.R.F. 💬 19:32, 2 Mayıs 2017 (UTC)
"Türkiye'deki azınlıklar" ile çift madde olabilir, bu ikisi aynı konuyu işliyor gibi.--RapsarEfendim? 21:38, 2 Mayıs 2017 (UTC)
 • Geçmiş birleştirme yapılsın. Temel olarak birleştirme yapılmış zaten. Belki alt gruplar not olarak eklenebilir, ya da Türk halkları gibi maddelere bağlantı verilebilir. Türkiye demografisi'nde bilgiler daha düzenli verilmiş, birleştirme yerine oradan aktarılan bazı tablolardan oluşan bir liste alt sayfası haline de getirilebilir. --Deniz (mesaj) 17:49, 5 Mayıs 2017 (UTC)

Banka ve Kambiyo Genel Müdürlüğü (Türkiye)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Banka ve Kambiyo Genel Müdürlüğü (Türkiye)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 17:59, 5 Mayıs 2017 (UTC)

@Evolutionoftheuniverse: Başlattığın bu tartışmalara kendi görüşünü de ekleyebilir misin rica etsem?
Vito Genovese 09:08, 19 Mayıs 2017 (UTC)
Kayda değerlik deyip işin içinden çıkılmaması gerekiyor. Neden kayda değer olmadığı açıklanmalı. Daha önce köy çeşmesinde de dile getirdim. Neredeyse her şeye bu etiket eklenecek durumda ve öznellik almış başını gidiyor. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 11:45, 19 Mayıs 2017 (UTC)
@Hedda Gabler (eski) Vikipedi'de yaptığım değişikliklerde açıklayıcı olmamız gerektiğine katılıyorum ve elimden geldiğince buna dikkat ediyorum, ancak bazen tek cümle yeter diye düşündüğüm durumlar oluyor. Şu an görüyorum ki her zaman daha çok açıklayıcı olmak en iyisi, hak veriyorum. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 21:07, 20 Mayıs 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin diyorum Hazine Müsteşarlığı maddesine zira Hazine Müsteşarlığı Başbakanlık'a bağlı bir müsteşarlıktır. Bakanlıklara bağlı genel müdürlüklerin maddeleri açılabiliyor. Örneğin, İçişleri Bakanlığı'na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü gibi ancak Başbakanlığı da bir bakanlık olarak düşünürsek Banka ve Kambiyo Genel Müdürlüğü aslında bakanlığın ana hizmet birimi bile olsa daire başkanlığı düzeyinde kalıyor. Eğer bu madde bu haliyle kayda değerse o zaman SPK'ya bağlı Piyasa Gözetim ve Denetim Dairesi"nin de maddesinin açılması gerekir ki bunun önünü alamayız. Benzer şekilde İçişleri Bakanlığı'na bağlı Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı mevcut. Bu müsteşarlık da doğrudan bakanlığa bağlıdır. Eğer bu müsteşarlığın da daire başkanlıklarını ya da genel müdürlüklerini açmaya kalkarsak işin içinden çıkamayız. Kayda değerlik olarak nasıl tarif edeceğimi de bulamıyorum. Bakanlığa doğrudan bağlı genel müdürlükler olduğu gibi daire başkanlıkları da var. Ancak bu daire başkanlıkları eğer ana hizmet birimiyse genel müdürlük statüsünde oluyor. Ancak, genel müdürlüklerin de daire başkanlıkları mevcut. İlgili madde ise aslında genel müdürlük görünümlü daire başkanlığı olduğundan ayrı bir madde olarak kalmasına gerek yok... Yani kamu yönetimimizde Bakanlık (ya da Başbakanlık) --> Müsteşarlık --> Genel Müdürlük --> Daire Başkanlığı --> Şube Müdürlüğü şeklinde bir düzen var. Bu sıralamada genelde müsteşarlık olmayınca genel müdürlük 2. seviyeye geliyor. Benzer şekilde genel müdürlük olmayıp eğer ilgili birimin adı daire başkanlığı olsa bile genel müdürlük seviyesinde sayılıyor. Ek olarak, bakanlıklardaki yardımcı birimler ile denetim ve danışma birimleri genel olarak Hukuk Müşavirliği, Strateji Geliştirme Başkanlığı ya da Genel Müdürlüğü gibi hemen hemen her bakanlıkta bulunan ve pek de uzmanlaşma gerektirmeyen birimler olduğu için ayrı bir madde olmalarına gerek yok. Ancak, Hazine Müsteşarlığı'na bağlı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanlığı köklü bir kuruluş olduğundan denetim birimi olmasına karşın kayda değerlik sıkıntısı yaratmamaktadır. Yoksa Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndaki müfettişlerin çalıştığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, zaten ezelden beridir Gümrük Bakanlığı'nın bir birimi olmasının yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda da ve hatta Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde de bulunan bir birim olduğu için Hukuk Müşavirliği gibi düşünülebilmektedir. Velhasılıkelam, bu konuda net bir kayda değerlik tarifi yapamayıp kurumların teşkilat yapılarına göre karar vermemiz gerekmektedir. Ayrıca referandum sonrası Başbakanlık makamı ortadan kalkınca sistem ne olacak o da meçhul... Hazine Müsteşarlığı'nı bir bakanlık yaparlarsa o zaman ilgili madde kayda değer olur. Ayrıca müsteşarlığın bağlı Kuruluşu olan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ve ilgili Kuruluşu olan Merkezi Finans ve İhale Birimi de kayda değerdir. Zira görev alanlarına, sorumluluklarına ve etkinliklerine bakarsak her ikisi de Hazine Müsteşarlığı düzeyinde çalışmaktadır.--Śαвяí¢αи76ileti 12:39, 19 Mayıs 2017 (UTC)
 • Silinsin Kayda değer olduğunu gösterir bir kaynak mevcut değil. Aktaracak bir şey de yok, maddeye göre yalnızca böyle bir şey var ve ilgili kanundan görevler kısmı birebir kopyalanmış. Bakanlık alt birimleri ile ilgili bir kayda değerlik yönergemiz yok, bir yönergeye de gerek yok. Hakkında bağımsız kaynaklar bulunabildiği için genel kayda değerlik yönergelerine uyan birimlerin maddesinin olması ise gayet olağan.--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 18:04, 19 Mayıs 2017 (UTC)

silinsin, aktarılacak bir içerik bulunmuyor.. --kibele 13:42, 2 Haziran 2017 (UTC)

Güney Marmara Kalkınma Ajansı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Güney Marmara Kalkınma Ajansı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 14:51, 6 Mayıs 2017 (UTC)

Kanaatin nedir, @Evolutionoftheuniverse?--Vito Genovese 07:20, 21 Mayıs 2017 (UTC)

diğer kalkınma ajanslarıyla birlikte değerlendirilmeli, silinmesi için biir neden görünmüyor.. --kibele 09:55, 28 Mayıs 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin - Giriş cümleleri diğer kalkınma ajanslarıyla beraber Kalkınma Ajansları sayfasına aktarılmalı. Kalkınma ajanslarının çalışma programları, faaliyetleri vs. hepsi benzer. Tek farklılıkları diğer kalkınma ajanslarına göre farklı illerde çalışmaları... Bu maddelerin kalması her ile ayrı bir İl Milli Eğitim Müdürlüğü sayfası açmakla eşdeğer...--Śαвяí¢αи76ileti 06:04, 4 Haziran 2017 (UTC)

Bir Hıristiyan Masalı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bir Hıristiyan Masalı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD belirsiz. Nushirevan11 ☾★ 16:17, 6 Mayıs 2017 (UTC)

Kanaatin nedir, @Nushirevan11?--Vito Genovese 07:19, 21 Mayıs 2017 (UTC)
@Vito Genovese, kayda değer, pek çok kez konu edinilmiş.--Nushirevan11 19:16, 21 Mayıs 2017 (UTC)

Birleştirilsin Birleştirilsin Kitabın konusu gereği, maddeyi I. Konstantin sayfasına taşıyabilir, aynı içeriği; I. Konstantin sayfasında Popüler kültürdeki yeri gibi bir alt başlık açarak verebiliriz; bunun dışında, sayfanın şu haliyle ayrı bir madde oluşturduğunu zannetmiyorum.--MerhabaNe yapabilirim? 13:28, 26 Mayıs 2017 (UTC)

Eklendi.--MerhabaNe yapabilirim? 13:48, 26 Mayıs 2017 (UTC)

hakkında yazılar var,kalsın. [1], [2], [3], [4], [5].. --kibele 16:34, 2 Haziran 2017 (UTC)

Nefise Kuhneverd[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nefise Kuhneverd"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 18:21, 12 Mayıs 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın İlk bakışta şu, şu gibi haberler bolca var. Vakit bulduğumda maddede ispat edeceğim kayda değer olduğunu.--RapsarEfendim? 04:35, 16 Mayıs 2017 (UTC)
@Rapsar maddeyi kaynaklandırır mısın.--Nushirevan11 18:47, 11 Temmuz 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yalnızca sınır dışı edilmesine yönelik adam akıllı haber var. Kayda değer değil gibi.--RapsarEfendim? 19:08, 11 Temmuz 2017 (UTC)

Prenses Mihrimah Sultan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Prenses Mihrimah Sultan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz. Nushirevan11 19:38, 15 Mayıs 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Eklenmesi unutulmuş sanırım, Ürdün prensi ile evlenmiş bir de :P Hükümdar eşi olsa tutunabilirdi belki ama bu durumda kayda değerliği yok.--RapsarEfendim? 23:09, 15 Mayıs 2017 (UTC)
 • Aynı kullanıcının açtığı diğer maddeler de incelemeye değer @Nushirevan11--RapsarEfendim? 23:10, 15 Mayıs 2017 (UTC)
 • Kaynaklar var gibi: [6] [7]. Rapsar ne dersin? İkincide kısa bir paragraf olması biraz düşündürdü; ancak bu kadar bahsinin geçmesi yeterli gibi geldi bana, pek çok basılı ansiklopedide olan maddeler kadar. Bir de burada ve burada çok kısaca yaşamına değinilmekte. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:22, 16 Mayıs 2017 (UTC)
İlla ki var ama ayrı madde olacak kadar mı emin değilim. Kayda değer aktiviteler yok gibi. Aktarılabilir yahut içerik doldurulursa kaynaklı olarak yeniden değerlendirilebilir.--RapsarEfendim? 00:24, 16 Mayıs 2017 (UTC)
Biraz çalıştım üstünde, olabileceği kabaca bu kadar gibi Rapsar. Arapça bir şeyler çıkabilir tabii bunun üstüne. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:50, 16 Mayıs 2017 (UTC)

Yerleşik yabancı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yerleşik yabancı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Yanlışım yoksa göçmeni tanımlıyor madde. Aktarılacak bir şey göremiyorum, silinmesi gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 03:39, 16 Mayıs 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 03:39, 16 Mayıs 2017 (UTC)
  • Yorum Yorum--Göçmen değil de, kanunlara uygun bir şekilde ülkede bulunan yabancılar anlatılmak isteniyor galiba (ev satın alıp oturma izni alanlar, uzun süreli çalışma izni olanlar, nikah kıyıp da vatandaşlık bekleyenler vs). Yurttaşlık ve göçmen hukukundan anlayan bir arkadaşımız varsa doğrusunu söyler bize.--Potkal 16:11, 16 Mayıs 2017 (UTC)
İyi de bu zaten göçmenlik oluyor :)--RapsarEfendim? 16:58, 16 Mayıs 2017 (UTC)
Suriyeden savaştan kaçan birinin Türkiye'ye gelmesiyle, bir üniversiteye/şirkete vs 3-5 yıl çalışmaya (ya da daha uzun) gelen bir kişinin hukuki tanımı da, hukuki statüsü de ayrı oluyor yanılmıyorsam.--Potkal 12:59, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Onu biz "gurbetçi" olarak kullanıyoruz kategorilerde, zira TDK, gurbetçiyi "gurbete çıkan, geçimini gurbette kazanan kimse" olarak tanımlamakta. İngilizce sayfada da "In common usage, the term often refers to professionals or skilled workers sent abroad by their employers, who can be companies, governments, or non-governmental organisations" denmekte.--RapsarEfendim? 16:06, 19 Mayıs 2017 (UTC)
Sağol kullanım bilgilendirmesi için, Vikiveri tanımını Türkçe olarak "gurbetçi" olacak şekilde güncelledim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20:55, 19 Mayıs 2017 (UTC)

Nesrin Yılmazcan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nesrin Yılmazcan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 19:56, 28 Mayıs 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Hem Yargıtay'ın en üst organı olan Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu üyesi hem Yargıtay'da daire başkanı ayrıca şu kaynakta (1) detaylı olmayla beraber, (2), (3), (4) buralarda da ismi geçiyor ayrıca Adalet Bakanlığı'nda da genel müdürlük yaptığı için oralarda da ismi var (5), (6). Ben silinmesine karşıyım. SarvSarv 20:29, 28 Mayıs 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Mesleki atanmadan ötürü adının kaynaklarda geçmesi kayda değer kılmıyor. Aynı şeyleri tekrar ediyoruz.--Nushirevan11 17:15, 18 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Bence de aynı şeyleri tekrar etmeyelim, Şebnem Günaydın maddesi ile ilgili de aynı şeyleri söylemiştiniz sonuç olarak ben haklı çıkmıştım. SarvSarv 19:03, 18 Haziran 2017 (UTC)
@Sarv Haklı olmadığınız onlarca madde silindi. Şebnem Günaydın maddesi kıl payı kurtuldu ve kayda değerliği hâlâ zayıf. Ayrıca yargıtay üyelerinin kayda değer olup olmadığına bakmaksızın açmanız ancak vikipedide zaman kaybına sebep oluyor.--Nushirevan11 19:13, 18 Haziran 2017 (UTC)
@Nushirevan11 o size göre haklı olmadığım, Yargıtay üyeliği tek başına bile kayda değerdir ve olmak zorundadır. Siz de her maddeyi sadece atama haberi olup olmadığından kaynaklı siliyorsunuz. Oysa bazı maddeler var ki sadece internette kaynaklarda yer almaz ama çok önemli isimlerdir. Örneğin Nesrin Yılmazcan. SarvSarv 13:25, 19 Haziran 2017 (UTC)
@Sarv Yargıtay üyeliği tek başına kayda değer değildir. Size göre hepsi Nesrin Yılmazcan gibi zaten.--Nushirevan11 14:23, 19 Haziran 2017 (UTC)
@Nushirevan11 Yok Nesrin Yılmazcan sadece Yargıtay üyesi değil, daire başkanı, Yargıtay'ın en üst yönetiminde yer alıyor (hatta başkanlık için bile ismi geçmişti), ayrıca Adalet Bakanlığı bürokratı, kendisine dair haberler de sadece kendisinin atanmasına dair haberler değildir. SarvSarv 14:28, 19 Haziran 2017 (UTC)

Ali Seçkin Togay[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Seçkin Togay"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 20:01, 28 Mayıs 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Hem Yargıtay üyeliğine seçilmesine dair, hem daire başkanı seçilmesine dair haberlerde var kalmalı. SarvSarv 20:19, 28 Mayıs 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--Nushirevan11 17:15, 18 Haziran 2017 (UTC)

Pat O'Shane[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Pat O'Shane"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik sorunu. ~ Z (m) 22:40, 29 Mayıs 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın İtalyan çizgiromanının önemli eserlerinden biri olan Ken Parker'da önemli bir yan karakterdir. Bu ve Ken Parker maddelerini bir boş vaktimde zenginleştireceğim. --AliIsingor (mesaj) 13:00, 14 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum İngilizce viki bağlantısı yanlış bir maddeye yapılmış. --Pragdonmesaj 15:46, 14 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil zaten de, aktarılacak ansiklopedik içerik dahi söz konusu değil.--RapsarEfendim? 17:35, 14 Haziran 2017 (UTC)

DJ Jackson[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "DJ Jackson"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği konusunda şüphelerim olduğundan SAS'a taşınmıştır. SakhalinioBuyrun beniiiim? 09:24, 2 Haziran 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın: Kayda değerliği almanca wikide ispatlanmış olduğundan kalmasını öneriyorum. --Kerem A. (mesaj) 19:56, 16 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles 12:09, 27 Haziran 2017 (UTC)
  • Yorum Yorum Merhaba II. Niveles, lütfen bir neden sunar mısınız? Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasına baktığımızda, kişinin müzisyen ve grup kriterlerinden az birini sağladığı görülüyor. Kaynaklar mevcut. Ayrıca Allmusic gibi önemli bir müzik platformunda kaydı mevcut. Ve daha öncede belirttiğim gibi, almanca vikidede KD ispatlanmış. --Kerem A. (mesaj) 13:26, 27 Haziran 2017 (UTC)

Tokea[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tokea"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar kayda değer mi? Şofar maddesinde bahsedilmiş zaten, içeriği silip oraya yönlendirelim derim. Selahattin ilhan (mesaj) 02:16, 17 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin ve yönlendirilsin. --Selahattin ilhan (mesaj) 02:18, 17 Haziran 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Ayrı madde olacak KD'likte değil. --Pragdonmesaj 11:44, 17 Haziran 2017 (UTC)

Bahri Aydoğan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bahri Aydoğan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 17:12, 18 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamamış.--RapsarEfendim? 20:07, 19 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --SarvSarv 00:16, 22 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--Kingbjelica (mesaj) 19:05, 23 Haziran 2017 (UTC)

Memiş Selçuk Güney[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Memiş Selçuk Güney"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 17:16, 18 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamamış.--RapsarEfendim? 20:07, 19 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --SarvSarv 00:16, 22 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil. Bu SAS'lar zaman kaybı yaşatıyor, bir hizmetli inisiyatif alıp (mesela @Vito Genovese) toplu silmeler yapabilir.--Kingbjelica (mesaj) 19:04, 23 Haziran 2017 (UTC)

Ahmethan Yılmaz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmethan Yılmaz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer görünmüyor. Nushirevan11 17:19, 18 Haziran 2017 (UTC)

Tatlıses TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tatlıses TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 17:19, 18 Haziran 2017 (UTC)

 • Google'da aratınca kanalın sadece kapanışı ile ilgili medyada haber olduğu açıkça belli oluyor. Ama bu haberler de direk kanal ile ilgili değil ([8], [9], [10], [11]), İbrahim Tatlıses'in parasını kaybetmesi hakkında. Dolaylı yolla konu kanala da geliyor. Bunlar dışında da zaten kanal için gösterilebilecek pek kaynak yok ortada. O nedenle silinsin diyorum. ~ Z (m) 00:48, 21 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu sayfada katkısı olan ve benzer özellikte onlarca hesap olduğunu düşünüyorum. Genel olarak uyduda bal reklamı yapıp insanları dolandıran televizyon kanallarının sayfalarını açıyorlar. Bunlara toptan ele atmak lazımdı ama neyse.--Kingbjelica (mesaj) 18:56, 23 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles 08:11, 25 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın 10 yıldan fazla süre yayın yapmış ve borçlarını ödeyemedği için, kanalın sahibi İbrahim Tatlıses'in bakana yalvarması da bir çözüm olmamış ve kanal kapanmış. Kaynak1 KD?+ --❣Paseyn ileti 21:32, 29 Haziran 2017 (UTC)

Mücahit Küçükyılmaz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mücahit Küçükyılmaz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 17:21, 18 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamamış.--RapsarEfendim? 20:06, 19 Haziran 2017 (UTC)

silinsin, kayda değer görünmüyor.. --kibele 12:41, 27 Haziran 2017 (UTC)

Mehmet Çelik (akademisyen)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Çelik (akademisyen)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayde değer değil.--❣Paseyn ileti 19:40, 18 Haziran 2017 (UTC)

Silinsin Silinsin--❣Paseyn ileti 19:40, 18 Haziran 2017 (UTC)

kayda değer olduğunu gösteren bir kaynak görünmüyor, silinsin.. --kibele 12:00, 27 Haziran 2017 (UTC)

Daha Az, Daha İyi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Daha Az, Daha İyi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Akademik kaynaklarda atıf alması ayrı bir madde olarak kayda değerliğini ispatlamaz. Kaynakların Rusça olması teyit etmeyi güç kılıyor, bu yüzden şüpheli. Yüzlerce makalesini Vladimir Lenin bibliyografyası'na aktardık. Diğerleri gibi bu da aktarılmalı. --Maurice Flesier message 12:37, 19 Haziran 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin --Maurice Flesier message 12:38, 19 Haziran 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Gerekçeye katılıyorum.--Nushirevan11 14:14, 19 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Lenin'in yazdığı kayıtlardaki son makale olması sebebiyle ayrı olarak pek çok kaynakta incelenmiş. Bazıları maddede mevcut. Halihazırda Rusça versiyonu daha da gelişmiş. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:31, 19 Haziran 2017 (UTC)

Takım sporlarında İtalya[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Takım sporlarında İtalya"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir ülkeyi temsil eden takımların, bu şekilde toplanması uygun değil. Her organizasyonda o ülkenin "esas" (A) milli takımları yarışmıyor, bunları bu şekilde kıyaslayamayız. Kaldı ki yüzlerce organizasyonu da bir maddede toplamak mümkün değil.--RapsarEfendim? 20:05, 19 Haziran 2017 (UTC)

Bu olsa da tüm resmî organizasyonları içermediğinden eksik/sıkıntılı olacaktır diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 21:21, 20 Haziran 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin İtalya'da spor maddesine aktarmakta yarar var. İleride ilgili bir kullanıcımız eksikleri tamamlayabilir. Eksik olması, hiç olmamasından iyidir. :) --Pragdonmesaj 13:17, 21 Haziran 2017 (UTC)

Atatürk Devrimi Bir Çağdaşlaşma Modeli[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Atatürk Devrimi Bir Çağdaşlaşma Modeli"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir kitap olarak istenilen kayda değerlik ölçütlerini karşılamamakta. II. Niveles 19:40, 23 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --II. Niveles 08:10, 25 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın "Türkiye İş Bankası 1981 Siyasal Bilim Büyük Ödülü'nü almıştır." --Pragdonmesaj 12:05, 26 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın @Pragdon'a katılarak. --Tuğkan (mesaj) 12:22, 26 Haziran 2017 (UTC)

hızlı kalsın.. --kibele 23:00, 26 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Herhangi bir ödül alması -ki bu ödül de kayda değer olmayan bir ödül- bir kitabı kayda değer yapmamaktadır. Kriterlerimiz arasında "Kitap önemli bir edebiyat ödülü kazandıysa" gibi bir kriter var. Bu ödül "önemli" diyebileceğimiz bir ödül olarak gözükmüyor. Kayda değerliği ispat edilmemiş bir madde.--RapsarEfendim? 01:02, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • @Rapsar Bir kaç kaynak daha ekledim. Farklı çalışma ve kitaplarda atıflar almış. --Pragdonmesaj 09:37, 27 Haziran 2017 (UTC)

iş bankası ödüllerinin kayda değer olmadığından nasıl bu kadar emin olunmuş, anlayamadım..[12], tıpkı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'na kayda değerlik etiketi eklenmesini anlamadığım gibi.. başlığın yanındaki linkleri tıklamak ne kadar çok atıf aldığını görmek için yeterli, sağolsun pragdon da maddeye eklemiş bir iki tane.. sonuç olarak kalsın.. bu arada kayda değer kitap kriterlerindeki ibarenin 'edebiyat' ödülü olması ilginç, kitaplar sadece edebiyat ürünü değildir ve başka önemli ödüller de alırlar ama bunu yerinde konuşalım.. --kibele 10:08, 27 Haziran 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın bir üst yoruma istinaden.--Kingbjelica (mesaj) 21:24, 27 Haziran 2017 (UTC)

Atatürk'ün Bütün Eserleri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Atatürk'ün Bütün Eserleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir kitap olarak istenilen kayda değerlik ölçütlerini karşılamamakta. II. Niveles 19:42, 23 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --II. Niveles 08:10, 25 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu hâliyle KD görünmüyor. Ancak madde geliştirilirse fikrim değişebilir. – Amillians (mesaj) 19.29, 25 Haziran 2017

hızlı kalsın.. [13] --kibele 22:50, 26 Haziran 2017 (UTC)

Hızlı kalsınmış, neye hızlı kasıl dediğinin tam olarak farkına varamadı galiba, verdiği bağlantıda adaylık maddesiyle alakası olmayan sonuçlar çıkmakta. Verilen bağlantı öyle bir bağlantı ki çıkan sonuçlarda Atatürk’ün Din Aşkı: Atatürk’ün 8 yaşındayken hafiz olduğu, namaz... şeklinde başlık bulunmakta öyle ciddiye alınmayacak bir bağlantı. --II. Niveles 01:50, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Kibele'nin paylaştığı bağlantıdan da görüleceği üzere onlarca kitap ve çalışmaya referans olmuş bir eser. Bu sebeple kalsın --Pragdonmesaj 11:16, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Belirtildiği gibi; birçok yerli ve yabancı kitabın referansı. --❣Paseyn ileti 21:16, 29 Haziran 2017 (UTC)
@Pragdon, bunu daha önce de açıklamıştım yanlış hatırlamıyorsam bizzat sana. Bir kitabın kaynak gösterilmesi o kitabın kayda değer olduğu anlamı taşımıyor. Böyle bir kriterimiz de yok. Sen de hatta o zaman anlayış göstermiş ve fikrini değiştirmiştin diye hatırlıyorum. Maddeye eklenen kaynakları gördüm ve tek tek inceledim. Şu kaynak dışındaki kaynaklarda yalnızca adı geçiyor, "şuradan şu tarihte yayınlandı" bilgisinden öte bir içerik barındırmıyor. Bu bahsettiğim kaynak gibi 2-3 tane daha olsa yeterli olacak ama şu an yeterli değil.--RapsarEfendim? 17:43, 30 Haziran 2017 (UTC)
Çok iyi hatırlıyorum @Rapsar sadece atıflar olsaydı bu yorumu yapmazdım ancak milliyet dışında şu yazı da tamamen kitap içeriği ile ilgili buradan anlıyoruz. 2 cümleden oluşan taslak bir madde için de 6 kaynak bana fazlasıyla yeterli geliyor.--Pragdonmesaj 08:55, 1 Temmuz 2017 (UTC)

Merkez TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Merkez TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 16:43, 26 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil, kaynaksız.--Kingbjelica (mesaj) 21:22, 27 Haziran 2017 (UTC)

Berat TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Berat TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 16:44, 26 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil, kaynakça yok.--Kingbjelica (mesaj) 21:21, 27 Haziran 2017 (UTC)

Medya TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Medya TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 16:46, 26 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--Kingbjelica (mesaj) 21:21, 27 Haziran 2017 (UTC)

Medya FM[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Medya FM"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 16:47, 26 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--Kingbjelica (mesaj) 21:21, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum 1990'lı yıllarda pop müzik yayını yapıp sonradan tarz değiştirmesine rağmen cıngılı Medya Medya FM halen kulaklara aşina...--Piyale Dr. Ötker (mesaj) 08:42, 2 Temmuz 2017 (UTC)

Levent Artuk[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Levent Artuk"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 16:50, 26 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 18:19, 26 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Danıştay'da sadece daire başkanı değildir, internette de ismi sıkça bulunmaktadır. İmar ve Mülkiyet Hukuku'nun idari yargı ayağındaki uzman kimselerdendir. SarvSarv 16:19, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil, öznel yorumlar kaynakçaya yansımamış.--Kingbjelica (mesaj) 21:19, 27 Haziran 2017 (UTC)

Aydoğan Aydın[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aydoğan Aydın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değer değil..--kibele 22:03, 26 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Yakın zamanda ölen kişilerin maddelerini açan bir kullanıcı tarafından açılan, kayda değer olmayan bir madde. Aksi ispatlanamadığı sürece kayda değer değil.--RapsarEfendim? 01:03, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın 4 tane kaynak ekledim, bu kaynaklar Habertürk, Akşam, Milliyet, Sabah gazeteleridir. İki noktalı biten cümlede kesin hüküm kayda değer değil -miş... Bu kaynaklar ne mana taşıyor o zaman? Bu madde kayda değerdir, kayda değer bir şahsiyetin maddesidir, aktif olarak 15 Temmuz girişiminde etkin rol oynamıştır. --II. Niveles 01:46, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • 2017 Uludere Eurocopter Cougar Kazası maddesine aktarılması daha iyi olabilir şu aşamada. --Pragdonmesaj 09:02, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kaynak eklemek için maddeye girdim @II. Niveles gerekli kaynakları eklemiş. Hakkında bu kadar kaynak olan birisi politikalara göre kayda değerdir. Aktarılması veya silinmesi doğru olmayacaktır. Kalsın.--Tuğkan (mesaj) 09:06, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • eklenen kaynaklar kayda değerlik için yeterli değil. silinsin ya da özetlenerek aktarılsın.. --kibele 09:11, 27 Haziran 2017 (UTC)
Ne demek yeterli değil? 4 tane büyük gazetede konu olmuş daha ne olacaktı? Bunu açıklayın, daha ne gerekliymiş bilelim. Yoksa benim perspektifim de bu görüş şahsi yargıdan başka bir şey değildir. --II. Niveles 11:47, 27 Haziran 2017 (UTC)
12 tane kaynak var. ilk maddeyi rahatça karşılıyor. Bu yüzden açık açık kayda değer.(...)Tuğkan (mesaj) 09:39, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • An itibarıyla mevcut bulunan 21 kaynak (öyle sıradan kaynaklar da değil, Türkiye'nin en saygın gazeteleri ve TV kanalları atıflanmış) maddenin kalması için yeterlidir. Hele ki, yukarıdaki bağlantıda arama yapıldığında 1 milyon sonuç çıkmaktadır. Kayda değer olması için gerekip de maddede olmayan nedir, o açıklanırsa, fikir değiştirmemiz mümkün olur. Hızlı kalsın demek en makul sonuç.thecatcherintheryemesaj 17:30, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kaynakların kayda değerlik için yeterli olmadığını iddia edenler bunu neye dayanarak söylüyor, öncelikle bunu somut bir şekilde netleştirmesi gerekiyor. Kişinin adı, ölümü, biyografisi, askeri kariyeri ve katıldığı operasyonlar bağımsız, güvenilir ve üçüncül kaynaklarda yer alıyor. Silinmesi veya aktarılması için "yeterli bir gerekçe" göremiyorum. --Maurice Flesier message 17:57, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Son eklemelere rağmen kararım değişmedi. Hepsi ölümü sonrası çıkan haberler. Yani ölümünden önce standart bir komutanmış. Özel bir vasfı yok. Öldürülen, ölen vs her asker için benzer kaynaklar mevcut zaten.--Pragdonmesaj 20:24, 27 Haziran 2017 (UTC)
Aynı kazada şehit olan askerler için fazla kaynak yok. (Songül Yakut hariç o da ilklerin kadın askeri o yüzden büyük ihtimalle) Bu bile tezinizi çürütüyor. Ayrıca 25 Mayıs 2017'de Nazlı Çelik ile birlikte Star TV Haber'de gözükmüş bir komutan, sonrasında özellikle 17 Temmuz 2016'da hakkında birçok haber çıkmış. Şehit olduktan sonra kaynaklar çıktığı doğru fakat öncesinde de kayda değer. Buna rağmen, tezinize de cevabı verdiğimi düşünüyorum. Birçok bağımsız kaynak tarafından onaylanmış bir kayda değerlik var. Kayda değerlik politikaların hangisinde yazıyor sizin bakış açınız onu bilemiyorum. Politikaları kendimize göre yorumluyorsak niye var? Birde sormak istiyorum, içimde kalmasın, sizinle birçok tartışmaya girdik. Özellikle kibeleyle ne zaman tartışsam otomatik olarak kısa süre sonra sizinle tartışıyorum, nedendir bilinmez bu ama. Her neyse, kibele şu sıralar cinayet maddeleri açmakla meşgul. Eğer topluluktan diğer arkadaşlar merak ederlerse o sayfaların tartışma sayfalarında sizin savunmalarınızı okuyabilirler. Hep kayda değer olduğunu savunmuşsunuz. Burada ölümden sonra kayda değer diyorsunuz. Ben de diyorum ki, ülkede her gün insan ölüyor, her gün kadınlar canice öldürülüyor. Onlar hakkında da yazılıyor ama neden belirli ideolojiden insan ölünce cinayet maddesi açılıyor ve kayda değer oluyor. Eğer bu madde kayda değer değilse ve yorumunuz buysa, kibelenin açtığı cinayet maddelerinin hiçbiri kayda değer değil. Sizin yorumunuza göre konuşuyorum, bunu belirteyim tekrardan. Madem öyle; neden onların kayda değer olduğunu iddia edip, bu maddeyi sildirmek için çabalıyorsun? İnsanlar bazen kendisine uzaktan bakmalı. Bakmalı ki, 2 gün önce ne demiş, 2 gün sonra ne demiş görmeli, çelişmemeli. Çelişmemeli ki insanların gözünde bir duruşu olsun. Yorumun için teşekkürler @Pragdon, iyi çalışmalar :) --Tuğkan (mesaj) 20:59, 27 Haziran 2017 (UTC)
Benzer kaynaklar istenildiği takdirde rahatlıkla bulunur zira her ölüm sonrası ajitasyon haberler yapılır. Bknz: "Gazeteciliğe Giriş" dersi. Öldürülme, cinayet veya ölüm maddelerine dikkat ederseniz kişi maddesi değil, olay maddesi. Kişiler KD değil olaylar kayda değer. Bu sebeple onlara gönül rahatlığı ile kalsın diyorum. Diğer söylemlerinize gelince de onlara buradan değil mesaj sayfanızdan cevap vereyim zira konu dışı kişisel bir tartışma açılmış. Bu da SAS sürecini baltalayan bir şey olur. İyi çalışmalar :) --Pragdonmesaj 21:19, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın @Pragdon Yanlışın var, sıradan bir isim değil, ölümü öncesinde de haber olmuş bir kişi.HürriyetHabertürk Darbeye karşı olması haber olmuş, serbest bırakılmış terfi almış vs. vs.HabervanKayseriolay, Evrensel vs. vs. 2016 öncesi atıflar: Milliyet,NTV... Hatta ve hatta ölümünden önce bir okula adı verilmiş.MEB Görev aldığı illerde çokça tanınıyor, siyasi etkisi de büyük:Türkiye.. --Kingbjelica (mesaj) 20:51, 27 Haziran 2017 (UTC)
@Kingbjelica Okula adı verilmemiş sanırım yoksa ben mi yanlış bir şeye baktım? Eğer verilmişse mesele başka bir noktaya girer ve fikrimi değiştirebilirim. --Pragdonmesaj 20:56, 27 Haziran 2017 (UTC)
@Pragdon tam düzeltiyodum ping atmışsın. o bağlantı yerel olarak tanındığını göstermesi bakımından önemliydi.--Kingbjelica (mesaj) 21:00, 27 Haziran 2017 (UTC)
@Kingbjelica Okul değil ama şöyle ve şöyle iki haber buldum. İlgili arkadaşlar maddeye ekleyebilir. Bu hatıra meselesini öğrenmem ile şu noktada rahatlıkla kalsın diyebilirim.--Pragdonmesaj 21:08, 27 Haziran 2017 (UTC)
Aynen anısı yaşatılacak gibi duruyor, 12, 3, 4. Kayda değerlik sorunu yok yani.--Kingbjelica (mesaj) 21:13, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Kişi KD değil. Ölümü kayıtlara (verilen bağlantılar) geçtiği için, içerik ilgili kaza maddesinde saklanabilir.--Sayginerv-posta 22:08, 27 Haziran 2017 (UTC)
@Sayginer Kayda değer olmadığını nasıl belirledin? Açabilir misin biraz? --Kingbjelica (mesaj) 22:02, 28 Haziran 2017 (UTC)
Klasik KD kriterleri <> Mevcut kaynaklar değerlendirmesiyle, özel bir sırrım yok.--Sayginerv-posta 07:51, 29 Haziran 2017 (UTC)
Sağlıklı bir değerlendirmede bulunmadığını düşünüyorum, cevabını açamamandan anlıyoruz, sanıyorum sayfada ve burada paylaşılan kaynakları incelememişsin. Alttaki yorumumu okumanı tavsiye ederim.--Kingbjelica (mesaj) 11:00, 29 Haziran 2017 (UTC)
KD kriterlerine uygun olmadığını göstermek için kaynak filan mı göstermemi bekliyorsunuz? Sizinle aynı sonuca ulaşmadım diye değerlendirmemle ilgili varsayımda bulunmanıza gerek yok; maddeyi de okudum verilen bağlantıları da. Tüm unsurlar ölümüne dayanıyor. Şehit olmasa bu madde de, ilgili bağlantılar da olmayacaktı. Yani konu kişi değil ölümü.--Sayginerv-posta 12:06, 29 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Kişiler için genel kayda değerlik kriterlerinden:

1) Söz konusu kişiden bağımsız olarak, birden fazla, birbirinden fikirsel olarak bağımsız, yayımlanmış, güvenilir ikincil kaynaklar tarafından bu kişinin konu edilmiş olması.: Bir sürü kaynak var. Bunlara baktığımız zaman sadece aynı görüşte olan gazetelerin değil, farklı görüşteki gazetelerin de kendisinden bahsettiğini görmekteyiz. Hayatını derinlemesine işleyen kaynakları "kişinin ölümünden sonra verilmiş" diyerek yok saymak pek makul değil. Kaldı ki yukarıda Pragdon'a cevaben verdiğim kaynaklarda ölümünden önce de hakkında bilgi sahibi olunduğunu görüyoruz.

2) Eğer bu kaynak tarafından işleniş biçimi derinlemesine değilse, kayda değerliğin belirlenebilmesi için birden fazla bağımsız kaynak gösterilmelidir ve Kişi hakkında gösterilen ikincil kaynakların konuyu sıradan bir şekilde işlemiş olması kayda değerliği belirlemek için yeterli değildir: İtiraz yok, hepsi ayrıntılı bilgiler sunuyor. 15 Temmuz ve ölümünden öncekiler de onlarca atıf yapıyor.

3) Kayda değerliğin belirlenmesinin ardından daha çok ayrıntı elde etmek için birincil kaynaklara başvurulabilir: Dolaylı olarak bu kapsamda değerlendirilebilecek kaynaklar:12

4) Kişinin adının kanıtlanabilir şekilde yaygınca tanınmış olması: Buna itiraz yok.

Önceki yorumlarımda verdiğim kaynaklara bakıldığı zaman kişinin ölümünden önce de, özellikle görev aldığı illerde tanındığını ve saygın bir kişilik olduğu anlaşılıyor. Ölümünden sonraki haberleri "acıtasyon" veya benzer bağlamda görmek makul değil. Eğer bunları böyle değerlendireceksek burada sayfa yazamayız. Eğer bu madde bunca kaynak ile 5 yıl sonra yazılsaydı SAS'a bile gelmezdi. Çünkü SAS'ta kalmasına karar verilen maddelerin çoğu bu kadar fazla basında yer almamıştır sanıyorum. Ölümünden sonra Kato'daki başarıları ön plana çıkarılmış, arkadaşları kendisini anlatmış, CB şiirini okumuş, TSK klip çekmiş, bazı meydanlara ve askeri binalara adı verilmiş, kısaca ulusal kahraman olarak görülmüş. Tüm bunlar kendisinden sonra gelenler ve meslektaşlarınca önemli bir kişilik olduğunu da gösteriyor. Tüm bunları dikkate alarak değerlendirme yapmak gerekiyor--Kingbjelica (mesaj) 11:00, 29 Haziran 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Darbe sürecinde, öncesinde ve sonrasında yaşanan (ve yaşanmaya devam edilen) kafa karışıklığını, ordunun ve devlet kurumlarının altüst olmasını, istihbarat zaafını anlatan, darbecilikle suçlanan birisinin, kısa bir süre sonra, suçlamayı yapanlarca kahramanlık mertebesine ulaştırılmasını örneklerinden birisi. PKK ile mücadelenin önemli simalarından birisi olmanın yanında, içinden geçmekte olduğumuz saçma sapan bu döneme de (kim hain, kim kahraman-kim darbeci, kim değil) ışık tutmakta olan bir asker. Kayda değerlik olayına bu açıdan da bakılmalı (bence)--Potkal (mesaj) 10:02, 6 Temmuz 2017 (UTC)

Et ve süt hayvanları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Et ve süt hayvanları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Neye göre sınıflandırılmış? İslama göre yenilebilir olanlar mı? Örneğin, et hayvanlarından domuzu, süt hayvanlarından atı göremeyince öyle anlaşılıyor. Eğer öyleyse içerik taraflı demektir, silinmesi uygun olur. İçeriği çevirerek herhangi bir dil sürümünde bu maddeyi rahatlıkla oluşturabiliyor olmamız lazım. Oluşturamıyor isek taraflıdır. Mesela, Papua Yeni Gine'den bu maddeyi okuyan biri, et ve süt hayvanları dendiğinde ne anlamalıdır? Ona göre yenilebilen etler farklı olabilir. Veya bir vegana göre bu madde tümüyle taraflıdır. Hiçbir hayvansal gıda tüketilmemesi gerekir. Selahattin ilhan (mesaj) 10:03, 28 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Şimdi neye göre? Kime göre? Bu maddeyi neresinden tutarsan tut elde kalıyor. Misal ben elhamdülillah bir Müslüman olarak bana şöyle bir liste yap desen aynı şu listeyi sayardım, ee git Tayvan'a, Japonya'ya yılanı, çiyanı çerez niyetine götürüyorlar, Çin misal kedi, köpek, at, eşek tuttuğunu yiyor adamlar. O yüzden bu maddenin yeri yoktur, Et ve süt hayvanları nelerdir? sorusunun cevabı Dünyadaki toplulukların sayısı kadardır. Tabii ülke ülke işlenecek ise ansiklopedik bilgi verilebilir. --II. Niveles 10:15, 28 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Selahattin ilhan (mesaj) 10:27, 28 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde adından emin değilim ama anlatılmak istenen livestock gibi geldi bana.--RapsarEfendim? 22:07, 30 Haziran 2017 (UTC)

El Cezire Türk[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "El Cezire Türk"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Aktarılabilir. Nushirevan11 14:28, 29 Haziran 2017 (UTC)

Kordon TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kordon TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 14:29, 29 Haziran 2017 (UTC)

KMP TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "KMP TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 14:29, 29 Haziran 2017 (UTC)

Karamel TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Karamel TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 14:31, 29 Haziran 2017 (UTC)

Ep TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ep TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 14:31, 29 Haziran 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor. Star Medya Grubu maddesine aktarılabilir diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 17:44, 30 Haziran 2017 (UTC)

Tv4[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tv4"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 14:31, 29 Haziran 2017 (UTC)

ElMax[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "ElMax"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 14:33, 29 Haziran 2017 (UTC)

Türkiye Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türkiye Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değer görünmüyor..--kibele 15:30, 30 Haziran 2017 (UTC)

 • Bağımsız kaynak göremedim. Silinsin.--Pragdonmesaj 15:32, 30 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın @Pragdon SAS açıldıktan 2 dk sonra silinsin demişsin, yeterince araştırdığını düşünmüyorum. Burada Kadir Has Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şule Toktaş'ın bir çalışmasında yer almış. Sayfa 65. Alanında kayda değer bir kurum. Aldığı akademik atıflar buradan görülüyor. Cumhuriyet ile ortak çıkardıkları bir kitap da ödül almış vb vb. Ayrıca bu Yeni Şafak haberinde kurumu anlatan içerikler var.--Kingbjelica (mesaj) 19:24, 30 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın @Kingbjelica'ya katılarak.--Tuğkan (mesaj) 23:54, 30 Haziran 2017 (UTC)
 • Evet hızlıca bakmıştım @Kingbjelica. Uyarın sonrası ayrıntılı bir şekilde inceledim ve fikrim değişmedi. Akademik "Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi" aramasında 42 sonuç çıkıyor. Bu sonuçlardan bir kaçı dışında hepsi kurumun raporlarından alınmış bilgiler. Kaynak kısmında haliyle kurumun ismi geçiyor sadece. Görebildiğim tek ayrıntılı sonuç senin de verdiğin academia bağlantısı. Bunda da konuya uygun olarak benzer kurumların tanıtımını yapmış ve geçmiş. Muhtemelen de internet sitelerindeki bilgiler kullanılmış zira kaynak orası. İnternet siteleri de kapalı zaten. books.google "Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi" arasında çıkan sonuçlar incelendiğinde de yine kurum yerine kurum çalışanlarının isimleri vs geçiyor. Ödül ise kitaba verilmiş kuruma değil. Gözden kaçırdığım başka bir şey yok sanırım. Varsa da ping atınız hemen :) --Pragdonmesaj 08:10, 1 Temmuz 2017 (UTC)
Raporları kullanmak kurumun akademik geçerliliği olduğunu gösterir zaten. Bunda bir sorun göremiyorum. Academia kaynağı reklamvari bir şey değil. Önü ve ardılı var, makaleler böyle yazılır. Yeni Şafak kaynağına yorumda bulunmamışsın. Bence tartışma yaratan kullanıcılar bu SAS"ları etkiliyor. Hayatin Sesi Tv ne kalsin diyip buna silinsin demek bence bu kapsamda. Orada kaynaklarda ad olarak geçiyor. Her neyse.--Kingbjelica (mesaj) 08:54, 1 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kingbjelica'nın sunmuş olduğu kaynaklar tatmin edici görünüyor. Kurum, bağımsız ve güvenilir kaynaklarda atıf almış. Ayrıca kaynakların maddeye aktarılması daha iyi olur. --Maurice Flesier message 21:10, 13 Temmuz 2017 (UTC)

Abaginski, Arhip Georgieviç[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Abaginski, Arhip Georgieviç"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak yok. Adını Kiril alfabesiyle aratınca dahi şu ve şu sonuçları, hatta ve hatta yalnızca soyadını aratsak dahi şu sonuçları veriyor. Rusça Vikipedi'deki maddede 4 kaynak var ve ikisi kendi yazdığı yazılar, teki ise ya bir Vikipedi maddesi ya da bir not (kaynak değil).--RapsarEfendim? 22:05, 30 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 22:05, 30 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Adını aratınca şu şu sonuçlar çıkıyormuş, (...) bu aydınlatılmalıdır. --II. Niveles 15:42, 1 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kullanıcının tartışma kurallarıyla bağdaşmayan yorumu çıkarılmıştır. --Superyetkinileti 20:05, 1 Temmuz 2017 (UTC)

Alexsandra Wright[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Alexsandra Wright"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer yapımlarda önemli rolleri olan bir oyuncu değil. İngilizce Vikipedi'deki içerik zorlama, "şu kitapta adı anılmış" gibi "Beyonce'den özür diledi" gibi ansiklopedik değer taşımayan içerik barındırmakta bol bol. Sırf Beyonce ile alakası var diye zorlama bir şekilde oluşturulmuş orada.--RapsarEfendim? 22:13, 30 Haziran 2017 (UTC)

Semerkand Aile (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Semerkand Aile (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 21:39, 4 Temmuz 2017 (UTC)

Umran (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Umran (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 21:41, 4 Temmuz 2017 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Dış bağlantılar kısmındaki kaynaklar yeterli.--RapsarEfendim? 05:18, 5 Temmuz 2017 (UTC)

Esmer (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Esmer (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden... Nushirevan11 21:43, 4 Temmuz 2017 (UTC)

 • Kürtçe olduğundan adaylık sürecinde geliştirilecektir. Bekleyelim biraz.--RapsarEfendim? 05:18, 5 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kaynak eklendi. --Pragdonmesaj 06:55, 5 Temmuz 2017 (UTC)
Emin olamadım. Aynı haber hepsi, "çıktı" haberi. Bir "araba kazası" haberinin farklı yayınlarda çıkışı gibi. Farklı tarihlerde, farklı şeyler sunan kaynaklar olmalı.--RapsarEfendim? 18:59, 5 Temmuz 2017 (UTC)
 • Bir iki gün seyahat halinde olacağım Rapsar, bu sebeple aceleyle ekledim. Pc başına geçtiğimde ayrıntılı inceler varsa sağlıklı kaynaklar eklerim. Bulamazsam da sileriz zaten :) --Pragdonmesaj 10:39, 6 Temmuz 2017 (UTC)

Rüzgâr Kokulu Atlılar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Rüzgâr Kokulu Atlılar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kd değil. Nushirevan11 21:51, 4 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçe yerinde.--RapsarEfendim? 05:16, 5 Temmuz 2017 (UTC)

Bir Avuç Kahraman[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bir Avuç Kahraman"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 21:54, 4 Temmuz 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Yazar sayfasına aktarılabilir. Ayrı madde olacak kadar kayda değer gözükmüyor.--RapsarEfendim? 19:00, 5 Temmuz 2017 (UTC)

Mustafa Söylemez[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mustafa Söylemez"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 21:58, 4 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Yalnızca vefatına dair haberler mevcut.--RapsarEfendim? 05:17, 5 Temmuz 2017 (UTC)
 • Devraldığı firmayı sanayi alanında dev bir marka haline getirmiş...

Uygur Karızlarına Yolculuk[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Uygur Karızlarına Yolculuk"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 21:59, 4 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Aktarılacak içerik yok, mevcut içerik de kitapla alakalı değil (muhtemelen tanıtım yazısı falan hatta).--RapsarEfendim? 18:08, 19 Temmuz 2017 (UTC)

Küçük Anılarda Büyük Sırlar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Küçük Anılarda Büyük Sırlar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 22:00, 4 Temmuz 2017 (UTC)

 • Çekimser Çekimser İki kaynağın arşiv bağlantısına ulaşılabiliyor, ekledim maddeye. Üçüncüsüne ise erişemedim. Bir çabayla, birkaç kaynakla daha kayda değer olduğu ispatlanabilir gibi sanki. Ama şu anda kararsızım, araftayım.--RapsarEfendim? 18:12, 19 Temmuz 2017 (UTC)

Papyon (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Papyon (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer görünmüyor. Maddede yazılanlara göre ilk ve son olmak üzere toplam 2 sayı çıkartmışlar. Selahattin ilhan (mesaj) 07:48, 5 Temmuz 2017 (UTC)

Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değer görünmüyor..--kibele 09:35, 6 Temmuz 2017 (UTC)

silinsin.. --kibele 19:56, 20 Temmuz 2017 (UTC)

Buffy evreni çizgi romanları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Buffy evreni çizgi romanları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Buffy çizgi romanları ve Angel çizgi romanları isimli maddelerde zaten bu çizgi romanlar açıklamalarıyla dizilmiş. Aynı çizgi romanların tekrar bu maddede verilmesine gerek yok. Ana madde olarak sayılabilir aslında ama ikiye ayrılmış artık ve maddede ekstra verecek bilgi yok. Silinsin diyorum. ~ Z (m) 09:52, 7 Temmuz 2017 (UTC)

Buffy evreni romanları listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Buffy evreni romanları listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Buffy the Vampire Slayer romanları listesi ve Angel romanları listesi isimli maddelerde zaten bu romanlar açıklamalarıyla dizilmiş. Aynı romanların tekrar bu maddede verilmesine gerek yok. Ana madde olarak sayılabilir aslında ama ikiye ayrılmış artık ve maddede ekstra verecek bilgi yok. Silinsin diyorum. ~ Z (m) 09:53, 7 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçe yerinde gözüküyor.--RapsarEfendim? 22:56, 7 Temmuz 2017 (UTC)

Buffy evreni televizyon bölümleri listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Buffy evreni televizyon bölümleri listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu bölümler dizilerin sezon maddelerinde ve ayrıca iki dizinin de ayrı ayrı bölüm listeleri maddelerinde dizilmişler. Ayrıca bir de {{Buffy Evreni sezon listesi}} isimli şablonda da bu sırayla dizilmişler. Bölüm maddelerinin sıralamaları zaten bu listede sıralandığı şeklinde ve dolaşım şablonundan da bu sıraya ulaşılabiliyor. Bu maddenin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Silinsin. ~ Z (m) 09:55, 7 Temmuz 2017 (UTC)

Ömer Kerkez[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ömer Kerkez"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 19:11, 9 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 18:18, 19 Temmuz 2017 (UTC)

Metin Yandırmaz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Metin Yandırmaz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 19:13, 9 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 18:18, 19 Temmuz 2017 (UTC)

Johnny Sins[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Johnny Sins (2. aday gösterme)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Daha önce tartışma sonucu silinen içerikten bir farkı olmayacak biçimde yeniden oluşturulmuş. Hakkında kaynak yok, aldığı ödül yok, kayda değer değil.--RapsarEfendim? 19:48, 9 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 19:48, 9 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Neymiş kayda değer değilmiş, 11 dilde maddesi olan adam, her türlü kaynağa konu olmuş kayda değer değilmiş. Önermeyi kabul etmeyerek kalsın diyorum. --II. Niveles 19:52, 9 Temmuz 2017 (UTC)
Trol beslemiyorum, [..] not düşüyorum. Başka dillerde olması kalması için, baika dillerde olmaması da silinmesi için gerekçe gösterilemez.--RapsarEfendim? 20:03, 9 Temmuz 2017 (UTC)
Bırakın insanları etiketlemeyi, şahsıma saldırmayı düzgünce tartışmaya girin, şu üstteki çirkin yoruma ve 3. geri dönüş ihlaline ceza kesecek bir hizmetli varsa tabi. --II. Niveles 20:09, 9 Temmuz 2017 (UTC)
İkinizi de sağduyuya davet ediyorum. Burası bir savaş alanı değil ve maddelerin kayda değerliği tartışılmakta. Bu nedenle lütfen sakin olup bu tartışmayı kişisel bir tartışmaya çevirmeyin...--Śαвяí¢αи76ileti 06:14, 11 Temmuz 2017 (UTC)
Benlik bir durum yok sayın Sabri76, mes'ele beni her gördüğü herde hücuma kalkmasından kaynaklanıyor, nedeni gayet açık. --II. Niveles 06:41, 11 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın "İnci Sözlük'tekilerden ağır vandalizm yiyebilir" diye sileceksek İnci Sözlük ile Bozbaykuşlar'ı anlatan Başakşehir FK maddelerini de silelim bence. OnurT 17:05, 10 Temmuz 2017 (UTC)
Kalma gerekçenizi göremedim @Onur. Kimse vandalizm ile alakalı bir şey demedi. Vikipedi yönergeleri dahilinde bir gerekçe sunarsanız iyi olacaktır.--RapsarEfendim? 18:26, 10 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Porno oyuncularıyla ilgili net kriterlerimiz olmadığından net bir yorum yapamayabilirim ancak diğer erkek porno film oyuncularına baktığımda porno izlemeyen biri olarak hayatımda duyduğum dazlak kafasıyla esprilere konu olan ve halk arasında belki de en çok bilinen erkek porno film oyuncusu olması hasebiyle madde içerisinde kaynaklar da mevcutken neden silinmesi gerektiğini bir türlü anlamıyorum.--Śαвяí¢αи76ileti 06:14, 11 Temmuz 2017 (UTC)
@Sabri76, Vikipedi:Kayda değerlik#Kayda değerlik popülerlik ile aynı anlama gelmez kısmını bir incele istersen. Ben çok duydum, çok denk geliyoruz gibi gerekçeler olmasın diye bu kısım var. Ayrıca kriterlerimizin olması şart değil, kaynak varsa kayda değerdir. Şahıs hakkında da kaynak yok, ek olarak kazandığı ödül falan da yok.--RapsarEfendim? 17:25, 11 Temmuz 2017 (UTC)
Sayfada verilen kaynaklar güvenilir değil mi? Çünkü DNS değiştirerek girdiğimden arşiv sayfalarını açıp da bakamıyorum.--Śαвяí¢αи76ileti 17:52, 11 Temmuz 2017 (UTC)
Ödül listeleri yalnızca. Adı geçiyor sadece ve kazandığı ödül de yok.--RapsarEfendim? 18:20, 11 Temmuz 2017 (UTC)
O zaman Silinsin Silinsin. Porno oyuncularının kısa sürede yüzlerce film çekebildiğini düşünürsek bunlardan sadece birinin bile herhangi bir ödül almaması kafalarda soru işareti yaratmak için oldukça yeterli. Darısı kayda değer olmadığını düşündüğüm diğer porno film oyuncularının maddelerine...--Śαвяí¢αи76ileti 20:35, 11 Temmuz 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Rapsar'ın gerekçesine katılaraktan diğer porno oyuncularının da gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.--Nushirevan11 18:51, 11 Temmuz 2017 (UTC)
 • Türkçe Vikipedi'de porno oyuncuları ile ilgili bir politikamız yok. Biz de fikir vermesi açısından İngilizce Vikipedi'ye bakıyoruz. Orada bir politika mevcut. Johnny ise, bu kriterleri karşılamamış. Bu nedenle İngilizce Vikipedi'den kayda değer olmadığı gerekçesi ile silinmiş. Üç kriterleri varmış Ödül almış mı, porno sektöründe bir çığır açmış mı, kayda değer kanallarda sürekli olarak izlenmiş mi gibi sorular sorulmuş. Bunlar Türkçe Vikipedi'de olsaydı, Johnny yine kayda değer çıkmazdı. Bu nedenle silinsin demek benim için de en doğru sonuç gibi görünüyor. thecatcherintheryemesaj 17:51, 12 Temmuz 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bir önceki silinsin oyuna istinaden. --KediÇobanı🐈 09:38, 14 Temmuz 2017 (UTC)

İsa Çelik (bürokrat)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İsa Çelik (bürokrat)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 18:32, 11 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 18:46, 11 Temmuz 2017 (UTC)

İbrahim Zengin (hukukçu)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İbrahim Zengin (hukukçu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 18:36, 11 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 18:19, 19 Temmuz 2017 (UTC)

Ömür Topaç[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ömür Topaç"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 18:36, 11 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 18:47, 11 Temmuz 2017 (UTC)

Muzaffer Bayram[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Muzaffer Bayram"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 18:37, 11 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 18:46, 11 Temmuz 2017 (UTC)

Bilgin Başaran[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bilgin Başaran"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 18:37, 11 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 18:46, 11 Temmuz 2017 (UTC)

Ayşe Zehra Tepedelenlioğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ayşe Zehra Tepedelenlioğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 18:42, 11 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 18:46, 11 Temmuz 2017 (UTC)

Ayşe Doğan (hukukçu, 1952)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ayşe Doğan (hukukçu, 1952)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 18:43, 11 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 18:45, 11 Temmuz 2017 (UTC)

Alp Arslan (savcı)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Alp Arslan (savcı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 18:44, 11 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 18:19, 19 Temmuz 2017 (UTC)

Ben Andrews[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ben Andrews"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Kazandığı tek ödül "Golden Dickie" adlı ödül ancak bu da kayda değer bir ödül değil.--RapsarEfendim? 20:41, 11 Temmuz 2017 (UTC)

Şeytanın Türkçe Sözlüğü[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şeytanın Türkçe Sözlüğü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar kayda değer olduğunu düşünmüyorum. Şeytanın Sözlüğü maddesine alt başlık olarak aktarılabilir. Selahattin ilhan (mesaj) 01:23, 12 Temmuz 2017 (UTC)

Damien Crosse[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Damien Crosse"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 18:16, 12 Temmuz 2017 (UTC)

Van Damage[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Van Damage"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 18:21, 12 Temmuz 2017 (UTC)

Nick Manning[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nick Manning"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 18:22, 12 Temmuz 2017 (UTC)

Byron Long[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Byron Long"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu haliyle kayda değer değil. Nushirevan11 18:26, 12 Temmuz 2017 (UTC)

Brian Pumper[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Brian Pumper"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tek bir ödül kazanmış, kayda değer değil. Nushirevan11 18:30, 12 Temmuz 2017 (UTC)

Ethem Sarısülük[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ethem Sarısülük"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer bir yanının olduğunu düşünmüyorum. Gezi Parkı olaylarında öldürüldüğünden dolayı medyada yer alan sıradan bir kişi.--Turgut46 20:01, 12 Temmuz 2017 (UTC)

Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Bu bir şaka olmalı. Önceki tartışmadaki yazılanlara katılyorum. Ayrıca en azından bunları sağlıyor:

 • Söz konusu kişiden bağımsız olarak, birden fazla, birbirinden fikirsel olarak bağımsız, yayımlanmış, güvenilir ikincil kaynaklar tarafından bu kişinin konu edilmiş olması.
 • Kişinin adının kanıtlanabilir şekilde yaygınca tanınmış olması.--❣Paseyn ileti 21:00, 12 Temmuz 2017 (UTC)
O zaman olay yeni yaşanmış olduğu için ve polis şiddetine vurgu yaparak hükümeti karalama amacı taşındığı için medyada fazlasıyla yer aldı. --Turgut46 22:04, 12 Temmuz 2017 (UTC)
Öncelikle dolu gelen yorumun kaynağını isterim: hükümeti karalama amacı taşındığı için medyada fazlasıyla yer aldı. İkincisi medyada fazlasıyla yer aldı. İşte benim dediğim KD kriterleri, kendiniz söylediniz; bu maddeyi KD kılıyor.--❣Paseyn ileti 22:26, 12 Temmuz 2017 (UTC)
Olay yeni yaşanmış olduğu için sözünü de bir kenara bırakmayalım. --Turgut46 23:41, 12 Temmuz 2017 (UTC)
Hala kaynak bekliyorum, cevap vermediniz, aydınlatın beni lütfen, bir iddianız var; arkasında durun ya da geri çekin ki yapıcı olsun.--❣Paseyn ileti 23:52, 12 Temmuz 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Sadece Ethem'in öldürülmesi üzerine bile eylemler düzenlendi. Ayrıca adına açılmış sadece benim bildiğim bir park ve kütüphane mevcut. Araştırılırsa elbet fazlası da çıkabilir. --Pragdonmesaj 21:28, 12 Temmuz 2017 (UTC)
Peki o eylemler Gezi Parkı olaylarından bağımsız eylemler miydi? Bir kütüphaneye ya da parka benim de adım pekâlâ verilebilir bence. --Turgut46 22:08, 12 Temmuz 2017 (UTC)
 • Hayır hocam öyle pekala verilemez. Verirsiniz parasını, yaptırırsınız parkı kütüphaneyi ve o zaman kendi adınızı verirsiniz istediğiniz gibi. Bu sizin kendinizi ispatlama yönteminizdir. Ama birileri (ki bu birileri bir resmi kurum) kendi yaptıkları işlere senin adını veriyorsa bu anının yaşatılması gerektiğinin ispatıdır. O parka ve kütüphaneye Ethem pekala kendi gidip vermedi ismini. Anısı yaşatılsın diye verildi. Gezideki polis şiddetinin en net örneğiydi Ethem. Eylemler gezi parkı eylemlerinden hem bağımsızdı hem de bağımlıydı. Tıpkı Ali İsmail'in öldürülmesi gibi, Ahmet Atakan'ın öldürülmesi gibi vs. vs. vs. Binlerce insanın, kameraların gözleri önünde polis tarafından vuruldu Ethem. O dönem penguen medyası denen medya bile bu şiddet karşısında kayıtsız kalamadı. Ayrıca, KD'liğini ispatlayan kaynaklar da mevcut şu an maddede. Bu kaynaklara rağmen bu maddenin nasıl SAS sürecine girdiğini anlayabilmiş değilim açıkçası. --Pragdonmesaj 23:21, 12 Temmuz 2017 (UTC)
Polis şiddetinin birçok örneği mevcut, polis şiddeti sonucu ölen herkes kayda değer olmuyor. İkincisi şehit polis ve askerlerin isimleri de parklara veya kütüphanelere verilebiliyor, bunlar da kayda değerlik için yeterli değil. --Turgut46 23:54, 12 Temmuz 2017 (UTC)
İkna olur gibi oldum ama hâlâ tam ikna olamadım. Bana daha çok kaynak lazım. Gazete ve haber kaynağı hariç. Kişiden bağımsız ama kişiyi doğrudan konu alan kaynaklar. --Turgut46 00:17, 13 Temmuz 2017 (UTC)
O zaman Ankara Barosunun hakemli dergisinde yayınlanan Ethem'in davası üzerine yazılmış makaleyi buraya bırakayım. Daha çok kaynağı küçük bir google aramasında bulabilirsiniz. Gazete ve haber kaynakları vikipedi için KD'liğini ispatlayan kaynaklardır. Yoksa vikipedideki neredeyse tüm biyografileri silmek zorunda kalacağız. --Pragdonmesaj 00:30, 13 Temmuz 2017 (UTC)
Bir yanlış anlaşılmayı düzelteyim. Ben de çoğu zaman (altını çiziyorum) gazeteleri kaynak göstermişimdir. Gazeteler kaynak gösterilemez dediğimi hatırlamıyorum ama sadece gazete yazılarına bakacak olursak Arslan Kulaksız, Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar gibi kişileri de kayda değer kabul etmemiz gerekir. --Turgut46 00:50, 13 Temmuz 2017 (UTC)
Turgut hocam yukarıda "Gazete ve haber kaynağı hariç." dediğiniz için bunu belirtme ihtiyacı hissettim. Genel olarak bunu iddia ettiğinizi söylemedim bende :) Sadece gazete haberlerine bakmıyoruz elbet. Bu sebeple yukarıda filmi, şarkıyı, parkı ve kütüphaneyi saydım. Birilerinin önemsediği, değer verdiği biri. Sizin için, benim için sıradan bir ölümlüdür ama bir başkası için değerdir. Bunu da "anısına" yapılanlardan anlarız. Misal yukarıda saydığınız isimlerden "Arslan Kulaksız" bence kayda değer bunu haberlerin ötesinde Ankara Mamak'taki bir okula isminin verilmesinden anlıyorum. Ayrıca adına bir spor tesisi de inşa edilmiş. Diğer isimlere baktığımda sadece ölümleri üzerine haberler var. Neyse bu isimlerin tartışılacağı yer burası değil sadece saydığınız için açıklama gereği duydum. Rapsar da aşağıda zaten kısaca anlatmış aslında demek istediğimi "zamana yayılan bağımsız ve güvenilir kaynaklar" diyerek.--Pragdonmesaj 01:06, 13 Temmuz 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Herhangi bir kavram hakkında zamana yayılan bağımsız ve güvenilir kaynaklar varsa yeterli. Nedir nedendir nasıldır alakadar etmiyor.--RapsarEfendim? 00:35, 13 Temmuz 2017 (UTC)
 • Burada @Pragdon'un yorumuna binaen, ölümünden sonra kayda değer olduğu için ölmeden önce özel bir vasfı olmadığı için silinsin.--Tuğkan (mesaj) 13:32, 13 Temmuz 2017 (UTC)
O zaman şunu ekleyelim buraya @Tuğkan. Önce yazılanları okuyup ardından fikir belirtirsiniz belki. --Pragdonmesaj 13:57, 13 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kişisinin kendisi değil ama ölümü, ölümü sonrası yargı süreci, hatırası vs.. bilgiler bağımsız ve güvenilir üçüncül kaynaklar tarafından konu edinilmiş. Yalnız bir şey de dikkatimi çekmedi değil. Benzer başka bir adaylıkta söylenilenler ile burada Ethem Sarısülük için söylenenler birbiriyle çelişiyor. O generalin ölümünden sonra da hatırası için adı parklara [14] ve askeri operasyonlara verilmiş [15] ve bunlar güvenilir kaynaklarda kendine yer bulmuş. Yani Sarısülük'ün dahil olduğu kaynaklar ölümünden sonra çıkmış, ölümünden önce standart bir vatandaşmış bildiğim kadarıyla. Yanılıyormuyum Pragdon ?? --Maurice Flesier message 21:31, 13 Temmuz 2017 (UTC)
 • Sanırım yazılanları okumadan yorum yapmak adet olmaya başladı. Neyse bir üstte verdiğim bağlantıyı buraya da bırakıyorum 1 @Maurice Flesier. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 22:00, 13 Temmuz 2017 (UTC)
aynen okumadım. Çünkü, bu tür yapıcı gitmeyen tartışmaları okumaya üşeniyorum ve yoruluyorum. Şimdi fark ettim Tuğkan'ın benimle hemen hemen aynı noktaya değinmesi. Yalnız tartışmalarda ve adaylıklarda görüş değiştirildiğinde eski olanın üzeri çiziliyor veya dipnot düşülüyor genellikle. Burada böyle bir durum yok takdir edersiniz ki. --Maurice Flesier message 22:45, 13 Temmuz 2017 (UTC)
 • O veya bu şekilde, ölümünden önce veya sonra, birden çok bağımsız kaynakta belirtilmiş, konu edinilmiş, atıflar ve isimlendirmeler yapılmış. Dolayısıyla kayda değerliğinin ispat edilmiş olduğu kanaatindeyim. Görüşüm kalması yönünde. chansey Mesaj 09:42, 18 Temmuz 2017 (UTC)

Çevre Hakkı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çevre Hakkı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfanın eski hâli, Vikikaynak'a taşınması için etiketlenmiş. Taşınmış ve silinmiş. Geriye bu kalmış. Geriye kalan bu kısmın da içeriğe sahip olmadığı için silinmesi gerektiğini düşünüyorum. Selahattin ilhan (mesaj) 10:08, 16 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Selahattin ilhan (mesaj) 10:09, 16 Temmuz 2017 (UTC)
 • Aslında direkt bu isimle çok fazla akademik çalışma, kitap vs gibi kaynaklar mevcut ama madde bu haliyle hiç bir şey ifade etmiyor. Bu sebeple silinmeli ileride belki daha düzenli bir halde yeniden açılır. --Pragdonmesaj 12:15, 16 Temmuz 2017 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Taslak olamadığından hızlı silinebilir.--RapsarEfendim? 18:35, 16 Temmuz 2017 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Madde hızlı silinebilir. --CosmosAwaymesaj 07:49, 17 Temmuz 2017 (UTC)
 • Taslak kriterlerini karşılamadığı kanaatiyle hızlı silinsin. chansey Mesaj 09:38, 18 Temmuz 2017 (UTC)

Ali İhsan Ürün[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali İhsan Ürün"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Yaptığım araştırmada doğru dürüst bir kaynağa rastlayamadım. Madde 2012'den beri düzensizdi; düzenledim ama yaptığım kaynak taramasında herhangi bir şey bulamadım. KD olmadığı kanaatiyle maddeyi SAS etiketliyorum. chansey Mesaj 09:37, 18 Temmuz 2017 (UTC)

 • Buradaki kriterleri sağlamadığı ve KD'liğin ispatlanamadığı gerekçesiyle silinsin. chansey Mesaj 09:39, 18 Temmuz 2017 (UTC)
 • Gerekçeye katılarak silinsin. --Pragdonmesaj 13:32, 18 Temmuz 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yönetmen değil de yapımcı sanırım. Kayda değer çalışması yok, kaynak yok.--RapsarEfendim? 18:22, 19 Temmuz 2017 (UTC)
 • Rapsar ve chansey'e katılarak Silinsin --TmѰ e12 15:57, 20 Temmuz 2017 (UTC)

80 Günde Devri Alem (animasyon, 1988)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "80 Günde Devri Alem (animasyon, 1988)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. İngilizce Vikipedi'deki maddede de güvenilir olmayan IMDb kaynağının yanı sıra iki çalışmayan kaynak -ki filmin yalnızca adı geçiyor %99- mevcut.--RapsarEfendim? 18:25, 19 Temmuz 2017 (UTC)

Cafer Ergen[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Cafer Ergen"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 19:41, 20 Temmuz 2017 (UTC)

Yaşar Şimşek[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yaşar Şimşek"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 19:41, 20 Temmuz 2017 (UTC)