Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(VP:SAS sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tartışmalar

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve görüş bildirdikleri sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde tartışılarak karara bağlanır. Kullanıcıların hızlı silme ya da hızlı kalma yönünde çok miktarda görüş bildirmesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin tartışma sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Tartışma sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • İsmi değiştirilir.

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Görüş bildirirken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgilere göre görüş bildirmeyin. Sayfanın durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, zira tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve görüşünüzü değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski görüşünüzü vurguladığınız yerin üstünü çizip yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eski görüş</s> yeni görüş; Silinsin Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin görüşlerinin bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. İfade edilen görüş yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir kanaat içermelidir.
 • Tartışmaya herkes katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeler, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her tartışma için görüş belirtmek zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup tartışmaya katılmayabilirsiniz:
  • Tartışma sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda fikir birliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{yk:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{yk:sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|"x"}} (ikinci "x" kısmına sayfanın kaçıncı kez aday gösterildiği yazılmalıdır) şablonunu {{yk:sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın tartışma sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı tartışmanın gerçekleşeceği sayfaya verilmiş bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında '''silinsin''' ibaresini ekleyebilirsiniz. Bu, tartışmada sizin görüşünüz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "silinmesi yönünde ilk görüş" yazmanız yerinde olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas tartışmalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS tartışması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS tartışması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak tartışmalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak tartışma sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve tartışma sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan · Mayıs · Haziran · Temmuz · Ağustos ·

Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Arabuluculuk talepleri[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

13 yıldır kullanılmamış atıl duran sayfa. Gelecekte kullanılacak gibi de durmuyor. --ToprakM  16.52, 10 Ağustos 2020 (UTC)

 • Kalsın. Tarihsel olarak işaretlenebilir. İlerisi için Vikipedi:Anlaşmazlıkların giderilmesi sürecini tartışıp etkinleştirmekte ve Vikipedi:Şikâyet sayfasını devreden çıkarmakta yarar var. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 19.26, 10 Ağustos 2020 (UTC)
 • Herhangi bir zamanda faaliyete geçmemiş, aslında bir nevi deneme/teklif amacıyla oluşturulmuş gözüküyor. Bu tip sayfaların tarihsel değeri olduğunu düşünmüyorum, zira yalnızca bir öneri (kullanıcının kendi çalışma sayfalarında oluşturulması gerekiyordu). Bu bağlamda silinmesi gerektiğini düşünüyorum, ileride kullanılması düşünülürse geri getirilebilir.--NanahuatlEfendim? 20.01, 10 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Nanahuatl'in değerlendirmesine katılıyorum. İsteyen kendi deneme sayfasından yazıp sonra ileride topluluğa teklifte bulunabilir.--Can Je suis là 20.06, 10 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Can'ın görüşüne katılıyorum. --Victor Trevor (mesaj) 20.29, 10 Ağustos 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum Vikipedi tarihi boyunca yaşanan anlaşmazlıklara çeşitli dönemlerde farklı şekillerde yaklaşıldı, bugünlerde yine bir anlaşmazlık vesilesiyle engelleme politikasına ek olarak yasaklama politikasının gelme durumu vardı. Silinmeye aday sayfa açılırken şikayetlere ve anlaşmazlıklara farklı bir bakış açısı getirme niyetiyle açılmış herhalde ancak atıl kaldığı da aşikar. Faaliyete alınması niyeti yoksa yakın zamanda derleyip toplamak için Vikipedi'yi silinsin tabii. Ama silinmeden önce acaba açılma sebebini günümüze uyarlayıp faaliyete almak mümkün olur mu diye de bir düşündüm.----anerka'ya söyleyin 19.31, 11 Ağustos 2020 (UTC)
Aslında şikayet sayfasının amacı problem/anlaşmazlık çözme şeklinde olmalı, olay bazlı. Ben de o şekilde kullanmaya çalışıyorum şahsen. "Arabulucu" diye birilerini belirleyip hadi sorunları çözün demek pek Vikipedi'ye uygun gelmedi bana. Zaten 2007'de oluşturulmuş bir sayfanın günümüz şartlarına uygun olmasını pek beklememek lazım.--NanahuatlEfendim? 00.28, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Biraz ütopik tabii saygı duyulan/tarafsız olduğuna herkes tarafından inanılan birileri olacak ve arabuluculuk yapacaklar. Hayaller hayatlar. ----anerka'ya söyleyin 21.53, 12 Ağustos 2020 (UTC)
Face-smile.svg -- Dr. Coalmesaj 21.55, 12 Ağustos 2020 (UTC)
 • Kullanıcının alt sayfasına taşınsın. --Dijkstra·ileti 14.12, 13 Ağustos 2020 (UTC)
  Merhaba Dijkstra. Eğer oluşturan kullanıcıyı kastettiyseniz, kendisi kuklacılık nedeniyle süresiz engellenen Erdemsenol, her iki sayfada da. Dr. Coalmesaj 22.01, 13 Ağustos 2020 (UTC)
@Dr. Coal Bilgilendirme için teşekkürler. Yine de kullanıcı alt sayfasına taşınması bence silinmesinden biraz daha uygun olacaktır. —Dijkstra·ileti 05.53, 14 Ağustos 2020 (UTC)

Ben Buradayım[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Kitaba dair reklam amaçlı olmayan değerlendirme gibi KD'liği sağlayacak bir şey bulamadım, maddenin 3 yıldır bu şekilde kalması nedeniyle sayfayı silinmeye aday gösteriyorum. ahmetlii mesaj katkılar 13.29, 11 Ağustos 2020 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Gufosowa'nın görüşüne katılıyorum. Bu kaynaklar maddeye eklenirse madde KD olur.--GüneşÖzgün 18.34, 12 Ağustos 2020 (UTC)

Mehmet Mollaosmanoğlu[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

KD etiketiyle bekliyor. KD'liği belirsiz. Topluluğun karar vermesi gerekli. GüneşÖzgün 16.22, 11 Ağustos 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kitap satış sitelerinden başka hakkında kaynak bulamadım.--GüneşÖzgün 19.57, 13 Ağustos 2020 (UTC)

Coşkun Çetin[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Maddede kullanılan veya internette bulunan diğer kaynakların, kişinin kayda değerliğini ispat yönünden değerlendirilmesi için topluluğun görüşlerine sunarım. Dr. Coalmesaj 13.58, 12 Ağustos 2020 (UTC)

 • Yorum Yorum Kişinin sahibi olarak gösterilen R10.net kaynağı;
  • Sahipliği R10.net tarafından onaylanmıştır.
  • R10 kaynağı vikipediye R10.net bağlantısında ki gibi eklenmiştir.
  • R10 - Web Mastar Platformu dünyanın en aktif Web Mastar platformları arasına girmiştir.
Kişi kayda değer değilse kurduğu platformda kayda değer değildir. Bunu kitap ve yazar ilişkisi ile açıklayabiliriz. Kitap önemli ama Yazar anlamsız olamaz. Halihazırda kişinin tek iştiraki R10'da olmadığından silinmeye uygun bir madde değildir. Bu imzasız yazı OsmanIX (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Kalsın Kalsın R10.net sitesinin sahibi olarak görünüyor ve iki ismi de (hem r10.net'i hem de Coşkun Çetin'i) arattığım zaman karşıma çıkan sitelerden bu bilgiyi teyit edebiliyorum. Ayrıca vikipedi'de R10.net için oluşturulmuş bir sayfa var ve adı burda da geçmektedir. KD için yeterli görünüyor, sayfanın kalması taraftarıyım. --Hiy34 (mesaj) 19.24, 12 Ağustos 2020 (UTC)
OsmanIX, Hiy34; burada silinme adaylığı söz konusu olan madde "Coşkun Çetin"dir ve dolayısıyla kişiler için kayda değerlik ölçütleri üzerinden bir değerlendirme yapılmalıdır. Bilginize. Dr. Coalmesaj 20.14, 12 Ağustos 2020 (UTC)
1.Söz konusu kişiden bağımsız olarak, birden fazla, birbirinden fikirsel olarak bağımsız, yayımlanmış, güvenilir ikincil kaynaklar tarafından bu kişinin konu edilmiş olması. maddesi kapsamında Hürriyet, Milliyet Akşam, Anadolu Ajansı ve (yeni eklenen) Engelli.com sitelerinin KD taşıdığı için bu madde için herhangi bir sorun göremiyorum.
2. Kişinin, kendinden bağımsız olarak yazılmış, kabul görmüş bir biyografinin konusu olması. Neoldu.com ve Coşkun Çetin kimdir araması yaparak ulaşabileceğiniz manisawebhaber ve nedenben siteleri kişinin kendisinden bağımsız olarak yazılmış yazılardır.
3. Kayda değerliği gösterilmiş ürün veya hizmetlerin savunuculuğunu yapmış olmak. R10.Net sitesi zaten bu KD değerini taşımaktadır.
4 Kişinin adının kanıtlanabilir şekilde yaygınca tanınmış olması Kendi sektöründe ismi açıkça bilinmekte. Webmaster topluluğu olarak 2005'den beri aktif bir sitenin kurucusu ve yöneticisidir. İlgili madde sosyal medyalarındaki takipçi sayısını alakadar etmese de kişinin hatırı sayılır derecede bilinirliği vardır.
Kaldı ki sadece silinsin yazarak bu sayfanın neden KD oluşturmadığı hakkında bir bilgi vermemektesiniz. KD yönergesinde belirtilen kurallar ilgili başlık için geçerlidir. Verdiğim savları yönergelere göre tekrar değerlendirebilirseniz sevinirim. Yimith (mesaj) 20.33, 12 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğunu ispatlayacak bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmuyor.--NanahuatlEfendim? 21.11, 12 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Hakkında güvenilir ve bağımsız kaynak mevcut değil.--Can Je suis là 06.45, 13 Ağustos 2020 (UTC)

Banetti[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Kayda değerlik. evrifaessa ❯❯❯ mesaj 17.46, 12 Ağustos 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin ya da Birleştirilsin Acarsan Holding maddesine aktarılsın, bu, bu ve bu dışında güvenilir kaynaklarda direkt olarak markayı ele alan haber bulamadım. üçü de reklam diliyle yazılmış gibi geldi bana.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 17.48, 12 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin madde reklam diliyle yazılmış. Çok fazla reklam içeren ibareler içeriyor. Bu yüzden görüşüm silinmesi yönünde...--GüneşÖzgün 17.55, 12 Ağustos 2020 (UTC)

Tülin Akın[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

KD etiketiyle bekliyor. Nihai karar için SAS' a taşıyorum. Görüşlerinizi bekliyorum. GüneşÖzgün 12.49, 13 Ağustos 2020 (UTC)

 • Zayıf Silinsin Silinsin TED konuşmaları dışında başka kaynak bulamadım. Bulduğum kaynaklar da kişiyi KD yapacak özellikte değil.--GüneşÖzgün 19.54, 13 Ağustos 2020 (UTC)

Elanur Pat[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Kayda değerliğin tartışılması amacıyla. Dicayes (mesaj) 17.58, 14 Ağustos 2020 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin İnternette arattığımda "Elanur Pat kimdir?" tarzında siteler çıkıyor ama bu onu KD yapmıyor. Görüşüm silinmesi yönünde.--GüneşÖzgün 18.09, 14 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin - "Herkesin merak ettiği isim Elanur Pat hakkındaki gerçek şoke etti! Elanur Pat kimdir?" gibi garip, içerikten yoksun haberlerden ve bitmek bilmeyen fotogalerilerden düzinelercesine rastlarken doğru düzgün ele alan bir habere rastlamadım. Şu anki görüşüm silinmesi yönünde.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 18.24, 14 Ağustos 2020 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin SAS oylamasına çıkmasına bile gerek yoktu aslında. HS işaretlenmesi yeterliydi. Tanrıçaya katılıyorum. --Victor Trevor (mesaj) 18.26, 14 Ağustos 2020 (UTC)
 • Twitch + müzik kariyeri + katıldığı yarışma kayda değerliği için yeterli olabilir. Sayfayı oluşturan @Egecik35'e haber verelim. Güvenilir ve bağımsız kaynaklarla maddeyi destekleyebilir belki. --Dijkstra·ileti 19.17, 14 Ağustos 2020 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin M6'dan hızlı silinmesi için işaretlenebilirdi aslında. Kayda değerlik sağlamayan klasik kimdir ve magazin haberleri mevcut. Şarkı olduğu iddia edilen (Dadlı mı kırinç mi ve zakinleaş) sözleri altındaki şarkıları da inceledim. Bu şarkı olduğu iddia edilen videoların da bir başarı olarak kayda değerlik sağladığını göremedim. 2 şarkı olduğu iddia edilen videolar da beğenmeme rekoru kıran videolardan. Kısaca söylemek gerekirse geçen silinen Nisa Bölükbaşı adlı madde gibi. --ChiefBeramesaj 19.54, 14 Ağustos 2020 (UTC)
@ChiefBera, Το γράψιμο που έγραψες σε παρένθεση με έκανε να λιποθυμήσω. --Victor Trevor (mesaj) 20.11, 14 Ağustos 2020 (UTC)
@Victor Trevor Έγραψα τον τρόπο που τραγούδησε το άτομο το τραγούδι :)

Şarkı olduğu iddia edilen videonun sözlerinin Yunanca olduğundan şüphelerim vardı sayenizde o şüpheleri giderdim. --ChiefBeramesaj 20.21, 14 Ağustos 2020 (UTC)

Raging Thunder 2[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Kayda değer olduğunu ispat edece bağımsız ve güvenilir kaynaklar olmayan bir mobil oyun.--NanahuatlEfendim? 00.25, 15 Ağustos 2020 (UTC)

Raging Thunder[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Kayda değer olduğunu ispat edece bağımsız ve güvenilir kaynaklar olmayan bir mobil oyun.--NanahuatlEfendim? 00.26, 15 Ağustos 2020 (UTC)