Ethem Tankurt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ethem Tankurt
Doğum 10 Şubat 1958 (1958-02-10) (63 yaşında)
Eğitim Hacettepe Üniversitesi
Meslek Doktor, Profesör
Resmî site ethemtankurt.com.tr

Ethem Tankurt (d. 10 Şubat 1958, Kocaeli), Profesör doktor ve gastroenteroloji uzmanı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olup, özellikle yurt dışı kaynaklı ve Türk basınında geniş yer edinmiş çalışmaları ile tanınmaktadır. Uzun yıllar Marmara Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi'nde eğitim kademelerinde yer aldıktan sonra 2007 yılında çalışmalarına özel sektörde devam etme kararı almıştır. Günümüzde çalışmalarına İzmir Özel Kent Hastanesi'nde devam etmektedir.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ethem Tankurt 1975 yılında Ankara Fen Lisesi, 1981 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl yine Hacettepe Üniversitesi’nde İç Hastalıkları uzmanlığına başladı ve 1985 yılında tamamladı. Askerlik ve zorunlu hizmetin ardından Marmara Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalında öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1991 yılına kadar bu görevi sürdürdü ve aynı sürede gastroenteroloji yandal uzmanlığını tamamladı. 1992 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Gastroenteroloji Bölümünde yardımcı doçentliğe, 1993 yılında da doçentliğe atandı. Türkiye’deki çalışmalarının yanı sıra karaciğer transplantasyonu üzerine araştırma ve çalışma gerçekleştirmek üzere 1994 yılında Paris’e gitti. 1997 yılında aynı üniversitede profesör unvanı aldı. 2007 yılına kadar çalışmasını bu üniversitede sürdürdü. Bu tarihte üniversiteden ayrılarak İzmir Kent Hastanesi gastroenteroloji bölüm direktörülüğü görevine başladı. Günümüzde çalışmalarına bu hastanede devam etmektedir.

Ünvanlar ve Üyesi Olduğu Kuruluşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ethem Tankurt, European Board of Gastroenterology ve Türk Gastroenteroloji Board’u sahibidir. Bunlarla birlikte üyesi olduğu kurumlar:

  • American Gastroenterological Association
  • EASL European Association for the Study of Liver
  • Türk Gastroenteroloji Derneği
  • TASL Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği
  • İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği

Basında Yer Alan Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ethem Tankurt’un ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış 40'tan fazla makalesi ve 8 kitap bölümü bulunmaktadır. Bunlarla birlikte bazı çalışmaları ulusal ve uluslararası basında geniş yer bulmuştur. Türkiye'de Kapsül Kolonoskopi ve Kapsül Endoskopi uygulamalarının öncü doktorlarındandır. 2008 yılında Aspirin'in Karaciğer Kanseri'ni önlediğini ortaya çıkarmasıyla kamuoyunda bilinirliğini artırmıştır. Ancak Türkiye basınında yer alan en ünlü çalışması Türk Kahvesi'nin karaciğer kanserini önlediğini ortaya çıkarmasıdır. Bu haber 6 ulusal kanal ana haber bülteninde, 8 ulusal gazetede ve sayısız haber web sitesinde yer almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.hurriyet.com.tr/saglik/24644155.asp https://ethemtankurt.com.tr/biyografi/[ölü/kırık bağlantı] https://www.kentsaglikgrubu.com/doktor/7/prof-dr-ethem-tankurt.html

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]