Vikipedi tartışma:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Deneme süresi[kaynağı değiştir]

Burada tartıştığımız ve 90 gün denemeye aldığımız uygulamanın süresi sona ereli neredeyse bir ay olmuş. Denemeyi sonlandırıyor, şablonları kaldırıyor ve tartışmaya katılanları nihai sonuç için görüş bildirmeye davet ediyorum. Sizce bu uygulamaya devam etmeli miyiz yoksa etmemeli miyiz?

Tartışmaya katılanlar: @Can, Seksen iki yüz kırk beş, Nanahuatl, EmreOsm95, Jelican9, Evrifaessa, Muratero, Anerka, Dr. Coal, Mavrikant, Vito Genovese, Madrox, Chansey, Styyx

ToprakM  21.00, 22 Şubat 2021 (UTC)

Böyle devam edebilir diye düşünüyorum. Dr. Coalmesaj 21.06, 22 Şubat 2021 (UTC)
Dr. Coal'a katılarak... Verimli sonuçlar verdiğini gördük. NanahuatlEfendim? 21.13, 22 Şubat 2021 (UTC)

Orijinal tartışmadaki endişelerimi koruyorum. Seksen'in bu konuda isabetli bir örneği vardı şimdi arşivlenmiş olan. Son gün tartışmanın seyri değiştiren bir yorum geldiğinde sırf süre doldu diye 24 saatten kısa bir süre içinde tartışmayı sonlandırmak sağlıksız. Kapama işlemi örneğin son 48 saatte gelmiş bir yorum varsa yapılmamalı. Dolayısıyla tartışma başlangıcından itibaren geçen süreyi değil (veya ek olarak), son yorumdan sonra geçen süreyi dikkate (de) almalıyız.

Vito Genovese 21.23, 22 Şubat 2021 (UTC)

Burada en son ne dediysem aynı fikirdeyim. Aynı şekilde devam etmesi dileğiyle, herkese bol saslar.--CanQui es-tu? 21.28, 22 Şubat 2021 (UTC)

  • Çekimserim. Olumlu açıdan konuşursak bir standardın söz konusu olduğunu (bu da tartışılır Vikipedi’de keskin hatlarla çizilmiş standart olması doğru mu değil mi?), kapatacak hizmetli dahil herkesin bir başlangıç ve bitiş noktasını tanıdığını böylece keyfiyetin önüne geçildiğini, hizmetlinin (diğer deyişle tek kullanıcıyla alınan karardaki) inisiyatifinin kısıtlandığını düşünüyorum. Bu keyfiyet olumlu veya olumsuz olabilir, tartışmaya bağlı. Olumsuz açıdan ise sürecin kimi maddeler için çok ve gereksiz uzadığı, kimi maddeler için de kısa kaldığı kanaatindeyim. Uzun çünkü 5-6 aynı yönde görüş oluyor ama zamanı ৳bekliyoruz. Kısa kalıyor çünkü bu uygulamada uzatılmış süre dolduğu zaman tartışma kapatıldığında doğru veya yanlış politika açısında itiraz olunamıyor. Vito’nun bahsettiği süre + son yorum süresi uygulamasını da bürokratikleşme olarak görüyorum. Belki “sadece son yoruma göre” bir uygulama söz konusu olabilir. Bunun için minimum süre kaldırılmalı; son yorum üzerinden bir süre geçtikten sonra fikir birliği var ise kapama gerçekleştirilmeli. Bunun da suistimale açık yönleri yok değil. Farazi konuşacak olursam bir kullanıcı her 47 saatte bir yorum yaparak veya bu saatlerde polemik yaratarak maddenin kalması için zamana oynayabilir ve kapatılmaya itiraz edebilir, teknik olarak bu mümkün. Dolayısıyla çekimserim. Topluluk ne yönde görüş bildirirse saygım sonsuz. chansey mesaj? 21.44, 22 Şubat 2021 (UTC)

Bu süre uygulamasının sürdürülmesinden yanayım.--EmreOsm95 (mesaj) 07.55, 23 Şubat 2021 (UTC)

  • Kalsın Kalsın Bence de uygulamanın bir süre daha denenmesinde yarar var, en azından maddelerin ne kadar zamanı kaldığını görüp ona göre öncelik verebiliyoruz. --Jelican9💬 08.48, 23 Şubat 2021 (UTC)
  • Kullanılmaya devam edilsin. "SAS kuralları ve bitiş zamanı önceden belli olduğu için katılımcıların buna göre davranacağını eğer gerçekten bir karara varmak istiyorlarsa bu zamana kadar bunu halledeceklerine inanıyorum. " "Wiki'de gereksiz tartışmaları azaltıp iş akışımızı hızlandıracağına, verimi artıracağına inanıyorum. " İlk tartışmada belirttiğim aynı görüşleri hala destekliyorum. --Mavrikantmsj 12.04, 23 Şubat 2021 (UTC)
  • Bence de böyle devam edebilir.--Muratero 19.46, 23 Şubat 2021 (UTC)
  • Sürenin varolması ve şu an olduğu gibi mümkün olduğunca belirli kalması taraftarıyım, çekinceler için birkaç ayar çekilebilir. İlk tartışmada teklifin ardından Vito'nun çekincesi üzerine de aynı şeyi söylemiştim aşağı yukarı. Eğer tartışmaya son gün, 7+5 günün sonunda yani, tartışma seyrini değiştirecek kadar ayakları yere basan bir yorum gelirse (sadece silinsin/kalsın yorumu değil yani, yeni bir kanıt argüman vb.) son bir çağrı için hizmetlilere inisiyatif verilebilir. Ama sürenin belli olmasının avantajlarının halen riske ağır bastığını düşünmekteyim. ----anerka'ya söyleyin 19.39, 24 Şubat 2021 (UTC)