Yardım:İzleme listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İzleme listesi kullanıcı girişi yapmış tüm kullanıcıların izlemek istediği sayfaların bir listesini yapmasını, bu liste sayesinde sayfada (ve sayfanın tartışma sayfasında) yapılan son değişikliği görmesini sağlar.

Bir sayfayı izleme listesine eklediğimde ne olur?[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sayfayı izlemek, sayfada ve tartışma sayfasında yapılan son değişikliği izleme listenizde görebileceğiniz anlamına gelir. Sayfayı etkileyen eylemler de (sayfanın taşınmalar, oluşturmalar, silmeler, koruma altına almalar) izleme listenizde görünür. Örneğin henüz tartışma sayfası olmayan bir sayfayı izlediğinizde, birisi tartışma sayfası oluşturduğunda bu olay izleme listenizde yer alır.

İzlediğiniz sayfa yeni bir başlığa taşındığında, yeni başlık otomatik olarak izleme listenize eklenir. Sayfa eski haline getirilse ve yeni başlık silinse bile, yeni başlık izleme listenizde eskisiyle birlikte görünmeye devam eder. Eğer izleme listenizde gizemli bir şekilde var olmayan sayfalar görüyorsanız, nedeni bu durumdur.

Son değişiklikler listesine baktığınızda, izlediğiniz sayfalarla ilgili yapılan değişiklikler kalın görünür. (örneğin izlediğiniz sayfadaki bir şablonun değiştirilmesi)

Gizlilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıradan kullanıcılar ve hizmetliler, herhangi birinin izleme listesini veya bir sayfanın kimler tarafından izlendiğini göremezler. Vikipedi indirilebilir veritabanında da bu bilgiler yer almaz. Sadece Vikipedi veritabanlarını barındıran sunuculara erişim hakkı olan Geliştiriciler bu tür bir bilgiyi elde edebilir.

E-posta bildirimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayfayı izlemek, o sayfada yapılan değişiklikleri e-posta bildirimi olarak alabileceğiniz anlamına gelir. Bu özelliği etkinleştirmek için Özel:Tercihler sayfasından İzleme listemdeki bir sayfanın ya da dosyanın değiştirilmesi durumunda bana e-posta gönder seçeneğini seçmelisiniz. (Şu anda gelecek e-posta bildirimlerinin sayısını ayarlamanız mümkün değildir, yani sayfada yapılan her değişiklik size e-posta adresinize gönderilecektir.)

RSS beslemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İzleme listenizi RSS yoluyla takip edebilirsiniz. (Giriş gerektiren RSS beslemesi). Ayrıca, giriş yapmadan da bu özelliği kullanabilirsiniz.

İzlenen sayfaları kontrol etmek[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcının izleme listesinde olmayan sayfanın ekran görüntüsü. Yıldıza tıklayınca sayfa izleme listesine eklenir.
Kullanıcının izleme listesine eklenen sayfalarda yıldız mavi görünür.

İzleme listenizdeki sayfaları kontrol etmenin dört yolu vardır:

 1. Sayfaların üstündeki sekme: Sayfadayken en üstteki 'Geçmişi gör' ile arama kutusunun arasında yer alan yıldız sayfayı izleme listenize eklemenizi - izleme listenizden çıkarmanızı sağlar.[1] Yıldız yalnızca varsayılan tasarımda görünür. Eğer Tercihler > Görünümden başka bir tasarım seçtiyseniz yıldız yerine 'izle' yazar.
 2. Düzenleme kutusunun altındaki seçenek: Sayfalarda değişiklik yaparken kaydetmeden önce Sayfayı izle seçeneğini işaretlerseniz sayfa izleme listenize eklenir.
 3. Bütün izleme listesini düzenlemek: İzlenen sayfaların listesini doğrudan görüntülemek ya da değiştirmek için izleme listesi sayfasının en üstünde yer alan "İzleme listesini gör ve düzenle" ya da "Ham izleme listesini düzenle" seçeneklerinden birini seçin. İlk seçeneği seçtiğinizde, bu sayfaya yönlendirir. Burada izlenen sayfalar yanlarında işaret kutucukları ile birlikte listelenir, böylece istediğiniz sayfaları listeden kaldırabilirsiniz. İkinci seçenek ise bu sayfaya yönlendirir. Burada izlenen sayfalar sadece isme göre alfabetik olarak listelenir. Listeyi doğrudan, harici bir editöre kopyalayarak ya da başka bir yerde oluşturulmuş farklı bir listeyle değiştirerek düzenleyebilirsiniz. Listede birden fazla yazılan maddeler, liste kaydedilirken otomatik olarak düzeltilir. Listede, kırmızı bağlantılı (bulunmayan) sayfalar da, tartışma sayfaları da, alt sayfaları ve alt sayfaların tartışma sayfaları da izlenir. İzleme tuşuna (yıldız) bastığınızda (mesela, Kullanıcı mesaj: sayfası), bağlantı listedeki Kullanıcı: sayfasına kanonikleştirilir.
 4. Açılır pencere eklentisi: Açılır pencere eklentisi aktif hâlde ise, bunu var olan bir sayfayı izlemek ya da izlemekten vazgeçmek için kullanabilirsiniz. Sayfayı görüntülemenize gerek yoktur.

Tercihler'de bulunan "izleme listem" sekmesinden "Düzenlediğim sayfaları izleme listeme ekle" seçeneğini işaretlerseniz, sayfaları düzenlerken alttaki "bu sayfayı izle" kutucuğu sürekli işaretli kalacaktır. Diğer benzer seçenekler ise şöyledir: "Oluşturduğum sayfaları izleme listeme ekle", "Yönlendirdiğim sayfaları izleme listeme ekle", ve hizmetliler için "Sildiğim sayfaları izleme listeme ekle".

Ayrıca;

 • Kimse herhangi bir maddeyi sahiplenmediği için, oluşturduğunuz ya da katkıda bulunduğunuz maddeleri izlemeye gerek yoktur. Dolayısıyla katkılarınıza zarar verilip verilmediğini, karşı çıkılıp çıkılmadığını (kaynak eksikliği vb. nedenlerle) ve maddenin tartışma sayfasında tartışılıp tartışılmadığını ve benzerlerini kontrol etmeniz beklenmemektedir. Göz atmanız beklenen tek sayfa kendi mesaj sayfanızdır.
 • Tartışma sayfaları burada ya da burada listelenmez, ama karşılık gelen tartışma sayfası olmayan sayfalar izlendiği zaman otomatik olarak izlenirler.
 • Sayfa taşımaları nedeniyle izleme listenizde fazladan sayfa başlıkları görünebilir.

Sınırlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Özel sayfalar: Özel sayfalar gibi bazı otomatik olarak oluşturulmuş sayfaları izlemek mümkün değildir.
 • Kategori üyeliği: Kategori sayfasını izlemek o sayfanın metnindeki değişiklikleri kaldıracak, ama alt kategori listerine ve kategorinin içindeki sayfalara dokunmayacaktır (bkz: Yardım:Kategori). Aynı şekilde, bir görseli izlemek o görselin yeni sürümlerini tespit etmeyecektir.
 • Bağlantısı eklenen metin: İzlenen sayfada başka bir maddenin bağlantısı bulunuyorsa (şablon gibi), sayfanın görünümü bağlantısı eklenen sayfadaki değişikliklere bağlı olarak değişebilir. Bu değişiklikler bağlantısı eklenmiş sayfaları izlemediğiniz sürece izleme listenizde görünmeyecektir.

İzleme listesini görüntüleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi'ye giriş yaptığınızda, İzleme listem adlı bir link her sayfanın üst kısmında görünür hâle gelir. Bu linkten, izlediğiniz sayfalarda yapılan son değişiklikleri gösteren izleme listenize ulaşabilirsiniz. Liste günlere göre ayrılmış olup, tarih olarak yeniden eskiye doğru sıralanır.

Her satırda değişikliğin detayları görüntülenir: küçük değişiklik (k) olup olmadığı, bir bot tarafından yapılıp yapılmadığı (b), yeni bir sayfaysa (Y), değişiklik zamanı, sayfa bağlantısı, söz konusu değişiklik ile yapılan farkı gösterir bağlantı ("Fark"), sayfa geçmişine iç bağlantı (bkz: "Sayfa geçmişi"), kullanıcının kullanıcı adı ya da IP adresi, bit sayısındaki değişimi gösteren renkler (artış için yeşil, azalış için kırmızı; fark 500'den fazlaysa kalın renkler kullanılır, (+794), (-2,412)) ve değişiklik özeti.

Teknik olarak, izleme listesi son değişiklikleri filtrelemenin bir yolu olup, bu nedenle sadece son otuz günde yapılan değişikliklerin gösterilmesiyle aynı teknik sınırlamayı içermektedir.[2]

Seçenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Değişiklikler listesinin nasıl görüntüleneceğini kontrol etmenin farklı yolları mevcuttur:

 • Farklı değişiklik tiplerini göster/gizle: Küçük değişiklikleri, bot değişikliklerini, kendi değişikliklerinizi veyahut anonim kullanıcılar/kayıtlı kullanıcılar tarafından yapılan değişiklikleri (bunun için ilgili bağlantıları izleme listesi sayfasının en üst kısmında bulabilirsiniz.) görebilir ya da gizleyebilirsiniz. Başlangıçta bütün bu durumlar için varsayılan "göster" seçeneği aktiftir.
 • Aranacak zaman dilimi: Yine izleme listenizin üst kısmındaki bağlantıları kullanarak, geriye doğru kaç saatlik/günlük değişikliklerin listelenmesini istediğinizi seçebilirsiniz. En üst sınır (30 gün) için "hepsi" seçeneğini seçin. Standart olmayan değerler için, uygun olan bağlantılardan birini seçin ve ardından değerin "days=" kısmından sonrasını URL üzerinden düzenleyin.
  • Yedi günden fazla olmaması gereken standart değer Tercihler sayfanızdaki "izleme listem" sekmesinde belirlenmiştir. Şunu unutmayın ki, görüntülenen değişiklik sayısındaki sınırlama nedeniyle sonradan bir kesinti olabilir. Bununla ilgili detaylar aşağıdadır.
 • Ad alanına göre sınırla: "Ad alanı" açılır kutusunu kullanarak değişiklik listesini belirli bir ad alanına göre sınırlayabilirsiniz.
 • Gelişmiş izleme listesi:
  • Her izlenen sayfa için sadece yapılan son değişikliği göstermeyi seçebilirsiniz ("Basit izleme listesi"). Bu şimdilik varsayılan olarak belirlenmiştir, fakat şaşırtıcı sonuçlar doğurabilir (örneğin, bir sayfadaki son değişiklik küçük bir değişiklik ise, önceki küçük olmayan değişikliğin yapıldığına dair bir işaret görünmemektedir.). Bütün değişikliklerin görüntülendiğinden emin olmak için Tercihler sayfanızdaki "izleme listem" sekmesinden "İzleme listesini genişlet..." seçeneğini işaretleyin.
  • Gelişmiş izleme listesi ile, "gelişmiş" görüntüleme ayarını seçebilirsiniz. Bu ayar her sayfa için belirlenen günde yapılan bütün değişiklikleri bir yere gruplandırır. Her bir grubu genişletmek ya da küçültmek için listenin sol tarafındaki mavi oklara tıklayabilirsiniz. Bu seçenek hem izleme listesine hem de son değişikliklere uygulanır ve bu nedenle "İzleme listem" sekmesinde değil, tercihlerinizdeki "Son değişiklikler" sekmesinde görünür.
  • "Gelişmiş izleme listesinde azami değişiklik sayısını" ayarlamayı seçebilirsiniz (tercihlerinizdeki "izleme listem" sekmesinden.). Mümkün olan azami değişiklik sayısı şimdilik bindir. Eğer bu sonradan isteğiniz dışında bir zaman kesintisi yaratırsa, yukarıda da açıklandığı gibi, tipe ve ya ad alanına göre filtreleyerek daha önceki değişiklikleri görebilirsiniz.

İzleme listesini kişiselleştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Tercihlerinizdeki "izleme listem" sekmesindeki] standart seçeneklerin dışına çıkmak mümkündür (yukarıdaki #Seçenekler bölümüne bakınız). Özellikle, CSS kullanarak skin.css sayfanızı düzenlemek suretiyle izleme listenizi kişiselleştirebilirsiniz.

İzleme listesindeki sayfaları gizleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sayfayı bağlantılı tartışma sayfasını izlemeden izlemek mümkündür. Ayrıca yalnızca tartışma sayfasını izlemek de mümkündür.

İzleme listesine alternatifler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir hesabın yalnızca bir tane izleme listesi olabilir. Yine de, "Bağlantılı değişiklikler" özelliğini kullanarak izleme listesi benzeri bir işlev sahibi olabilirsiniz. Böylece, bir bakıma, bir kullanıcının birden fazla izleme listesine sahip olması sağlanabilmektedir. Bunu yapmak için, izlemek istediğiniz sayfalara bağlantı içeren bir sayfa oluşturun (genellikle kendi kullanıcı sayfanızda). Bu sayfalarda yapılan değişiklikler kullanıcı sayfasındaki "Bağlantılı değişikler" bağlantısına tıklanmak suretiyle kontrol edilebilir. Şunu unutmayın, bu durumda "izlenen" sayfalara karşılık gelen tartışma sayfaları otomatik olarak dahil edilmeyecektir, ve kullanıcı sayfasında yapılan bu değişiklikler seçilmeyecektir.

Bağlantılı değişiklikler, sayfaların kategoriye eklenmesi de dahil olmak üzere (kategorinin izleme listesine yerleştirilmesiyle seçilmeyen), ayrıca bir kategoriye ait sayfalarda yapılan değişikliklerin de kontrolünü sağlamak için kullanılır. Yine de, sayfaların kategoriden kaldırılması tespit edilmez.

Boyut sınırlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok büyük bir izleme listesine sahipseniz, düzenleme arayüzünü getirmeniz çok uzun sürebilir. Sunucunun herhangi bir veri size geri gönderilmeden önce sorguyu sonlandırması çok uzun bir süre alabilir[3] ve sonuçta tamamen boş bir sayfa ortaya çıkabilir. İzleme listenizin sorun yaşanmayacak şekilde ne kadar büyük olabileceği sunucunun yüküne bağlıdır, dolayısıyla güvenli bir sınır belirlenememektedir. 27 Ocak 2006 itibarıyla, bazı çok bilimsel olmayan testler gösterdi ki, İngilizce Vikipedi'de yaklaşık 9800 sayfadan büyük olan izleme listeleri sorun yaratmakta. Bu değer deneme amacıyla bir üst sınır olarak kullanılabilir. Bu boyutta hâlâ sorunlar yaşıyorsanız, izlenen sayfa sayısını izleme listesi düzgün çalışana kadar el ile azaltın ve sınırı tekrar geçmeyi engellemek adına izleme listenizi düzenli olarak azaltın.

İzleme listesi bildirimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İzleme listesi bildirimleri tüm kullanıcıların izleme listelerinin en üst üstünde, mesela topluluk için önemli olan değişiklikleri ya da tartışmaları topluluğa duyurmak için gönderilen bildirimlerdir. Kullanıcılar bu bildirimleri okudukları zaman silebilirler. Mesajlar MediaWiki:Watchlist-details (sadece hizmetliler tarafından değiştirilebilir) sayfası aracılığıyla gösterilir.

Çoklu proje izleme listeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Standart bir izleme listesi yalnızca bir Wikimedia projesini kapsar (yani Türkçe Vikipedi'deki izleme listeniz yalnızca Türkçe Vikipedi'deki sayfaları içerebilir.). Bununla birlikte, bu adresten ulaşabileceğiniz çoklu viki izleme listesi sayesinde istediğiniz Wikimedia projelerinde izlediğiniz sayfaları eş zamanlı olarak görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca farklı izleme listelerinizin RSS beslemeleri ile çoklu projeleri izleyebilirsiniz.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Yıldıza tıklandığı zaman, sayfanın yukarısında sayfanın izleme listesine eklendiği ya da izleme listesinden çıkarıldığına dair bir mesaj belirir, ve yıldızın içi duruma göre renk değiştirir. AJAX ile yazıldığından, tarayıcınıza bağlı olarak sayfanın yeniden yüklenmesine gerek kalmadan bu işlem yapılabilir.
 2. ^ Kayıtlar bu sayfadan gelmekte olup bu nedenle 30 günlük bir sınırlama bulunmaktadır (Şu anki $wgRCMaxAge değeri Vikipedi için değişkenlik göstermektedir.).
 3. ^ Wikitech.leuksman.com

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]