Tuzla (tuz üretimi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fransa, Île de Ré'deki bir tuzla

Tuzla, deniz suyundan veya diğer tuzlu sulardan tuz çıkarmak için tasarlanmış sığ bir yapay tuz tavasıdır. Tuzlalar sığ ve büyüktür çünkü bu şekilde güneş ışığının deniz suyuna ulaşması daha kolay olmaktadır. Doğal tuz tavaları da suyun buharlaşması ve geride tuz bırakmasıyla oluşan jeolojik oluşumlardır. Bahamalar'daki Büyük Inagua'da veya Mogadişu'nun birkaç kilometre güneyindeki Jasiira'da bulunan, deniz suyunun tutulduğu ve güneşte buharlaşmaya bırakıldığı göletler gibi tuzlalar, doğal hâllerinden çok az farklıdır.

Deniz suyu veya salamura, tuzlanın büyük havuzlarına beslenir. Su, doğal buharlaşma yoluyla çekilirek arta kalan tuzun hasat edilmesine olanak verir.

Tuzlalar, aynı zamanda tehlikedeki türleri de içerebilecek birçok su kuşu türü için verimli bir dinlenme ve beslenme alanıdır.[1] Tuzla havuzları genellikle bentlerle ayrılır. Tuzlalar, tuz havuzu, tuzla havuzu, tuz tavası veya tuzla tavası olarak da adlandırılabilir.

San Francisco Körfezi'ndeki tuzlalar

Örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyadaki kayda değer tuzlalara örnekler aşağıda sıralanmıştır:

II. Dünya Savaşı'na kadar Mısır'da İskenderiye yakınlarındaki deniz suyundan özel bir şekilde tuz çıkarılıyordu. Direkler tuzlaların üzerine yerleştiriliyor ve üstleri birkaç metre deniz suyuyla kaplanıyordu. Zamanla deniz suyu buharlaşıyor ve kalan tuz, hasadın daha kolayca yapıldığı direğin üstünde kalıyordu.[7]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Athearn, Nicole D.; Takekawa, John Y.; and Shinn, Joel M. (2009) Avian response to early tidal salt marsh restoration at former commercial salt evaporation ponds in San Francisco Bay, California, USA 9 Ekim 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Natural Resources and Environmental Issues: Vol. 15, Article 14.
  2. ^ Napa Salt Pond Complex 19 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The Bay Institute
  3. ^ a b Salt ponds, South San Francisco Bay 14 Aralık 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., NASA Earth Observatory
  4. ^ "Cargill Salt - San Francisco Bay". 7 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2011. 
  5. ^ "The Salt Works". 19 Temmuz 2011. 23 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ "Baleni Cultural Camp". African Ivory Route. Transfrontier Parks Destinations. 6 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2019. 
  7. ^ Salt, Grown On Sticks Harvested From Sea, Popular Science, March 1933

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]