İçeriğe atla

Tuz gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tuz gölü, deniz suyu gövdesinin kara ile çevrilmesi sonucu oluşmuş tuz oranı yüksek göllerin yaygın adıdır. Tuz gölleri yoğun bir tuz kütlesine sahiptirler (çoğunlukla sodyum klorit). Diğer mineraller de önemli derecede pek çok gölden daha yüksektir. Tuzun her bir litresinde en az 3000 miligram olarak sıklıkla tanımlanır. Pek çok durumda deniz suyundan daha fazla tuz konsantrasyonuna sahiptir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tuz gölleri, göle akan ve içlerinde tuz, mineraller ihtiva eden sular ile şekillenir. Göl bunları dışarı bırakmaz çünkü Kapalı havza veya termaldir. Gölün suyu daha sonra buharlaşır ve arkasında çözülmemiş tuzları bırakır. Bu da onun tuzluluğunu artırır. Böylece kendisinden tuz elde edilebilecek hale gelir. Yüksek tuzluluk ayrıca gölde özelliği olan bitki örtüsü ve canlıların varlığına öncülük edecektir.

Eğer göle akan suyun toplamı, buharlaşan sudan daha az ise; göl suyu kaybolacak ve ardında tuz tabakası bırakacaktır (Buna ayrıca tuz tavası da denir).

Dikkate değer göller[değiştir | kaynağı değiştir]

Bonneville tuz ovası.

Dünyadaki en büyük tuz gölleri sıralaması; Hazar Denizi, Aral Gölü ve Büyük Tuz Gölü ki batı yarı kürede en büyüğüdür. Tuz gölleri en yüksek seviyesi ile Namtso ve en düşük yer seviyesi ile Lut Gölü dir. Burası ayrıca dünyada deniz seviyesinden en düşük yerdir.

8nci yüzyıldan beri Rusya'daki Baskunchak Gölü'nün tuzu çıkartılır ve İpek Yolu vasıtasıyla dağıtılırdı. Şimdilerde % 99.8 NaCl saflığındaki gölün tuzu ülkenin tuz ihtiyacının %80 ini verir. 1,5 milyon - 5 milyon ton tuz ihtiyaca göre her yıl çıkartılır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]