İçeriğe atla

Gelgit havuzu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Santa Cruz County, Kaliforniya Denizyıldızı deniz anemonu ve sünger.
Gelgit havuzuPorto Covo, Batı sahili Portekiz

Gelgit havuzları ya da kaya havuzları, deniz suyu ile dolu, deniz kıyısında kayalık havuzları vardır. Bu havuzların çoğu sadece düşük gelgit gibi ayrı ayrı havuzlardan oluşur.

Derin Olmayan Bölgeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Düşük gelgit bölgesinde gelgit havuzları, Santa Cruz, California

Gelgit havuzları gelgit bölgelerinde oluşur. Bu bölgeler, yüksek gelgit ve fırtına sırasında deniz yoluyla batık ve dalga eylemleri sonucunda oluşur. Diğer zamanlarda kayalar güneşte pişirme veya soğuk rüzgârlara maruz kalır. Ekstrem koşullara uğrayabilir. Liken ve midyeler bu bölgelerde sert koşullar altında yaşayabilen canlılardır. Bu bölgede, farklı midye türleri birbirlerine çok yakın ve kısıtlı yüksekliklerde yaşıyor.

Gelgit bölgelerde periyodik su kaybının adapte edilmesi gereken kıskaç, güneş ve rüzgâr ile kurumaya maruz kalmaktadır. Bu canlılar kalsit kabukları sayesinde güneş ve rüzgârdan etkilenmezler. Kabukların iki tabakası arasındaki açıklıkta avlanmalarını sağlar.

Yüksek gelgit bölgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek gelgit bölgesi, her yüksek gelgit sırasında sular altında kalır. Organizmalar güneşe maruz kaldıklarından dalga eylemi ve akımları canlıların hayatta kalmasını sağlar. Bu bölge ağırlıklı olarak; yosun, deniz anemonları, denizyıldızı, yengeçler, yeşil algler ve midye gibi omurgasızların yaşadığı bir alandır. Deniz yosunları yengeçler için bir barınak görevi görür. Yüksek gelgit bölgelerinde dalgalar ve akıntılar bu alanda yaşayan canlıların yiyecek ihtiyacını karşılar.

Photo of dozens of palm-tree shaped seaweed plants exposed to the air
Düşük gelgit bölgesi

Düşük gelgit bölgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu alt bölge çoğunlukla batık ve sadece düşük gelgit sırasında maruz kalmaktadır. Genellikle yaşam doludur ve çok daha fazlası deniz bitki örtüsü, özellikle yosunlar vardır. Aynı zamanda daha büyük biyolojik çeşitlilik bulunmaktadır. Bu bölgedeki organizmalar kuruma ve aşırı sıcaklıklara karşı adapte edilmesi gerekmez. Düşük gelgit bölgesi organizmaları deniz kulağı, anemon, kahverengi deniz yosunu, kitonlar, yengeçler, yeşil algler, Hidroidler, midye, deniz salatalığı, deniz marulu, deniz avuç içi, denizyıldızı, denizkestaneleri, karides, salyangoz, sünger, sörf çim, tüp solucanları, vb.

Düşük gelgit bölgelerinde fotosentez ve güneş ışınlarınından daha iyi faydalanılmasından dolayı burada canlı yaşamı çeşitlilik gösterir ve canlılar için daha iyi ortam koşullarının olması canlıların daha iyi gelişmesi ve büyük boyutlara ulaşmasını sağlar. Bu alanların sığ olmasından dolayı büyük avcılardan korunma kolaylığı sağlar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]