Turako

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Turakolar ve akrabaları
Yaşadığı dönem aralığı: 24 myö
Şattiyen 
Tauraco persa (captive - Birds of Eden).jpg
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Klad: Otidimorphae
Takım: Musophagiformes
Seebohm, 1890
Familya: Musophagidae
Lesson, 1828
Cinsler
Sinonimler
  • Apopempsidae Brodkorb, 1971b
  • Veflintornithidae Kašin, 1976
  • Turaconidae

Turako ya da Muzcul. Musophagiformes takımının Musophagidae familyasını oluşturan 20 kadar kuş türünün ortak adı. Afrika'da yaşarlar.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Turakolar göz alıcı renkleriyle dikkat çeker. Bazı türlerde gri, kahverengi ya da beyaz renklerin egemen olmasına karşılık Tauraco cinsinin 10 türü ile Musophaga cinsinin iki türünün renkleri oldukça gösterişlidir; bu parlaklık yalnızca bu türlere özgü olan turasin ve turakoverdin adlı kırmızı ve yeşil pingmentlerden kaynaklanır. Turasin 12 türün kanat tüyleriyle birkaç türün tepeliğinde bulunur. Turakoverdin ise bu türlerin gövde tüyleriyle Corythaixoides cinsinin bazı türlerine renk verir

Turakoların uzunluğu yeşil ve mavi renklerin egemen olduğu Tauraco türlerinde 35 cm'den başlayarak büyük mavi Turako'da Corythaeola cristata 70 cm'ye ulaşır. Uzun kuyruklu ve kısa kanatlı olan bu kuşlar hemen hemen bütün yaşamlarını ağaçlarda meyve arayarak ve bazı omurgasızları avlayarak geçirir. Ama eski bir inanışa dayanan adlarına karşın muz yemezler. Toplu yaşamayı yeğleyen, küçük ve gürültücü sürüler halinde dolaşan kuşlardır. Yuvalarını ise ağaç tepelerinde birbirinden bağımsız olarak ince dallardan yaparlar.