Tomsk Oblastı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tomsk Oblastı
Томская область
Bayrak Arma
Bayrak Arma
Konum
Tomsk Oblastı
Tomsk Oblastı
Yönetim
Ülke:  Rusya
Federal Bölge: Sibirya
Ekonomik Bölge: Batı Sibirya
Başkent: Tomsk
Vali: Sergei Zhvachkin
Yasama organı: Duma
Genel bilgiler
Yüzölçüm:  316.900 km² (122.356 sq mi)
 - Rusya içinde: 16.
Nüfus: 1.046.039 (06/2009)
 - Rusya içinde: 51.
 - Şehir nüfusu: 67,7
 - Köy nüfusu: 32,3
 - Yoğunluk: 3 /km² (9 /sq mi)
Diğer bilgiler
Kuruluş tarihi: 13 Ağustos 1944
Kodu: 70
Resmi
internet sayfası
:
[1]

Tomsk Oblastı (Rusça: То́мская о́бласть, Tomskaya oblast), Rusya Federasyonu'nun Sibirya Federal Bölgesi'nin güneybatısında yer alan oblast.

Obi Irmağı havzasının orta kesiminde yer alır. Alçak düzlüklerden oluşan bölge toprakları yalnızca yönetim merkezi Tomsk'un yakınlarında biraz yükselir. Bölge hemen tümüyle tayga ya da iğneyapraklı ormanlarla kaplıdır. Sert kara iklimi ve bataklıklar tarımı engellediğinden ekili alanlar bölge topraklarının küçük bir kısmını oluşturur ve büyük bölümü güneydoğuda yer alır.

Batı Sibirya'daki orman kaynaklarının % 20'sine sahip olan Tomsk Oblastı, bu özelliğinden dolayı, büyük kesiminde temel ekonomik uğraş keresteciliktir. 1980'lerin başlarında bölgede petrol ve doğalgaz çıkarılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda gelişmiş bir sanayiye sahip olan Tomsk'un gsmh'sının yarısından fazlası sanayi üretiminden sağlanır, Tarım ve inşaat sektörleri toplam üretimde daha az paya sahiptir. Tomsk'un en büyük ihraç ürünleri petrol, metanol ile makine ve ekipmanlarıdır. Bölgede 6 devlet üniversitesi ile 47 araştırma enstitüsü bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]