İçeriğe atla

Väinämöinen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Robert Wilhelm Ekman'ın "Väinämöinen'in Oyunu" adlı yağlı boya eseri. (1866)

Väinämöinen, Fin mitolojisinde ve Kalevala destanındaki sihirli güçleri olan şaman ve ozan.

Kalevala destanının ana karakteri olan Väinämöinen, havalar bakiresi İlumatar'ın oğludur.

Güçlü ve sihirli bir sese sahip olan yaşlı ve bilge bir adamdır. Eston mitolojisindeki Kalevipoeg destanında yer alan Vanemuine [en] karakteri ile büyük benzerlik göstermekte, İskandinav mitolojisinin en büyük tanrısı olan Odin ile de benzer özellikler taşımaktadır. En yakın dostu tanrısal demirci İlmarinen'dir.

Günümüz kültürüne etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tolkien'in Orta Dünya'sında kurgusal bir büyücü karakter olan Gandalf, Väinämöinen'den esinlerek tasarlanmıştır.[1]

Yine Orta Dünya' üzerinde yaşayan en eski canlı olduğu söylenen kurgusal karakter Tom Bombadil ile büyük benzerlikleri bulunmaktadır.[2]

Müzikte, Finlandiyalı folk metal grubu Ensiferum, Väinämöinen'e dayalı olarak "Old Man", "Little Dreamer" ve "Cold Northland" adlı üç şarkı yazmıştır. Ayrıca "One More Magic Potion" adlı şarkılarında da "Who can shape a kantele from a pike's jaw, like the great One once did?" sözleri ile Väinämöinen'e göndermede bulunmuştur. Amorphis adlı bir başka Fin metal grubu da, 2011'de onuncu albümleri The Beginning of Times'ı çıkardı. Bu albüm, Väinämöinen'in efsanelerine ve hikâyelerine dayanan bir konsept albümdür. Yine bir başka tanınmış Fin metal grubu olan Korpiklaani, Väinämöinen, Tuonelan Tuvilla'nın ölümü hakkında bir şarkı ve "At The Huts of the Underworld" adlı bir İngilizce versiyonu yayınladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Snodgrass, Ellen (2009). Encyclopedia of the Literature of Empire (İngilizce). Infobase Publishing. ss. 161-162. ISBN 978-1-43811-906-9. 3 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2020. 
  2. ^ Gay, David Elton (2004). "J.R.R. Tolkien and the Kalevala: Some Thoughts on the Finnish Origins of Tom Bombadil and Treebeard". Chance, Jane (Ed.). Tolkien and the Invention of Myth: A Reader (İngilizce). University Press of Kentucky. ss. 161-162. ISBN 978-0-81312-301-1.