İçeriğe atla

Tanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Teşhis sayfasından yönlendirildi)
Radyografi, bazı bozuklukların tanısında kullanılan önemli bir araçtır.

Tanı, teşhis veya diyagnoz (Dx ya da DS olarak kısaltılabilir), bir kişinin sahip olduğu belirti ve semptomlara dayanarak kişinin hastalık ya da durumunun belirlenmesini içeren tıbbi işlem. Tanı için gerekli bilgiler genellikle tıbbi bakım isteyen kişinin anamnez ve fizik muayenesinden toplanır.[1] Tıbbi testler gibi bir veya daha fazla teşhis prosedürü de işlem sırasında kullanılabilir. Bazen ölüm sonrası tanı bir tür tıbbi tanı olarak kabul edilir. Teşhis evde, klinik ve hastanelerde yapılabilir.

Birçok belirti ve semptom spesifik olmadığından ötürü tanı koymak zor olabilir. Örneğin, cilt kızarıklığı (eritem) tek başına birçok bozukluğun bir işareti olup, sağlık uzmanına neyin yanlış olduğunu gösteremez. Bu nedenle, birkaç olası açıklamanın karşılaştırıldığı ayırıcı tanı yapılmalıdır.[2]

Tanı yöntemleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Balogh, Erin P.; Miller, Bryan T.; Ball, John R.; Care, Committee on Diagnostic Error in Health; Services, Board on Health Care; Medicine, Institute of; The National Academies of Sciences, Engineering (29 Ara 2015). Improving Diagnosis in Health Care. National Academies Press (US). 21 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2024 – www.ncbi.nlm.nih.gov vasıtasıyla. 
  2. ^ "Medical Conditions Databases | Medical Diagnosis Databases | Gale". www.gale.com. 25 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2024. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]