Tatarlı, Çarşamba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tatarlı
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Çarşamba
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 318
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
Posta kodu 55500

Tatarlı, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden Tatarlar yaşadığından mahallenin adı Tatarlı olarak kalmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

- Mahallenin ortasından geçen kanal, mahallesi yukarı ve aşağı mahalle olmak üzere iki mahalleye ayırmaktadır. - Sosyal etkinlik olarak yaz döneminde köylerarası futbol turnuvaları düzenlenir. Bu turnuvalarda mahallenin ilk katıldığı turnuva olan 1993 yılında centilmenlik kupası kazanılmıştır. Daha sonraki yıllarda üçüncülük, ikincilik ve şampiyonluk kupası kazanılmıştır. - Özellikle düğünlerde ve davetlerde yapılan keşkek yöresel yemeklerdendir.Ayrıca pancar çorbası ve tirit yemek çeşidi olarak oldukça yaygındır. - Tatarlı mahallesi yukarı mahalle camii 08/08/2008 tarihinde hizmete girmiş olup, iç mimari yönünden görülmeye değer yapıdadır. - Mahallede yetişip,kamu kurumlarında çalışan pek çok devlet memuru vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 44 km, Çarşamba ilçesine 8 km uzaklıktadır. Doğuda Çerçiler Köyü, Batıda Zerfeli Köyü, Kuzeyde Ömerli Köyü, Güneyde Mahmutlu Köyü ile komşudur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus Bilgileri

Yıl Kadın Erkek Toplam

2010 104 + 119 = 223

2000 132 + 162 = 294

1990 184 + 180 = 364

1985 194 + 176 = 370

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Fındık mahallenin en önemli geçim kaynağıdır.Ayrıca seracılık son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol ve köy içi yolları asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Düzenleyen : Kadir SANDIKCI