Hacılıçay, Çarşamba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hacılıçay
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Çarşamba
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 363
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55500

Hacılıçay, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Kafkasya'dan göçenler tarafından Yeşilırmak kıyısına kurulmuştur.Köyü kuranlar yerleştikten sonra her kabileden birer kişi atlarını hazırlar, erzaklarını alırlar ve hacca giderler.Anlatılanlara göre gidenlerin hepsi geri döner.O zamanki insanlar Yeşilırmak’a çay demektedirler.Böylelikle mahallenin adı hacılıçay olarak anılmaya başlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin mutfağı çerkes yemeklerinden oluşur.Bunlardan bazıları: Lepsi Basta Hantihaps Geşideşğin Geşipsi Çerkez peyniri Haluj Boza Negülf

Mahalledeki eski çerkez evleri yerden 80 cm yüksekte ahşaptan yapılmıştır.Evlere girildiğinde büyük bir salon, bu salona açılan çeşitli odalar bulunur. Mutfak arka taraftadır. Uzun bir koridorla salona bağlanır.Salon evin en büyük bölümüdür.Her evin üç dış kapısı bulunur.Kapılar birbirini görmez.Eve çıkarken büyükçe bir çıkma bulunur.Yazın burada oturulabilmektedir.Düğünlerimiz her ne kadar zamana uysa bile

adıge örf ve adetlerine göre yapılmaya özen gösterilmektedir.Düğün yemeklerimizin başında haluj ve lepsi şarttır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 39 km, Çarşamba ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 363
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi Şeftali üreticiliğine dayanır.İlk şeftali üretimini Nuh Başar başlatmıştır. eskisi kadar hayvancılık yoktur.Son zamanlarda seracılıkta, bodur meyvecilik çok yaygınlaşmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede öğrenci sayısı az olduğundanilköğretim okulu kapatılmıştır. Mahallenin kanalizasyon şebekesi yoktur içme suyu şebekesi mevcuttur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Yeşılırmak her yıl taşıp mahallenin ekili alanları sular altında kalır. Köy halkı adıge olduğundan eğitime çok önem verir. Mahallede subay, doktor, öğretmen ve mühendis gibi devlete hizmet veren memurlar vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]