Kabaceviz, Çarşamba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kabaceviz
Kabaceviz konumu
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Çarşamba
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.128
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
Posta kodu 55500

Kabaceviz, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

20. yüzyıl başında Kabaceviz'de Ermeni köylüler

Mahallenin eski ismi Kabacniz/Kabaceviç, O dönemin Eşekçikran ve Harmanlar mahalleleriyle birlikte en eski ve en büyük köylerinden birisidir.

Rize'nin Hemşin Deresi'nden gelen Ermeniler 1700 yıllarında batıya, Samsunun Çarşamba ilçesine göç edip Kabaceviz eski adıyla Kabacniz/Kabaceviç mahallesini kurmuşlardır.

Mahalleye sonradan Erbaa Türkleri yerleşmişlerdir. O dönem Erbaa Türkleri ve Ermeniler arasında çatışmalar yaşanmıştır. Ermeniler 1915 tehcirinde bölgeyi terk etmişlerdir.

Köy 2006 yılında Samsunun Çarşamba ilçesine bağlanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek ve görenekleri hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır, fakat Kabaceviz horonu adlı oyun o dönemde yaşamış Ermenilerden kalma bir gelenek olup, Düğünlerde bayrağa para asılarak Kabaceviz horunu adlı oyun davul zurna eşliğinde oynanmaktadır.

Keşkek, komposto, yahni ve diğer karadeniz yemekleri mahallenin yemek kültüründe yer almaktadır.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Kabaceviz Şelaleri

Samsun'a uzaklığı 39 km, Tekkeköy ilçe merkezine uzaklığı 25 km olan Kabaceviz Şelaleleri bölgenin görülmeye değer turizm alanlarındandır.

Üç aşamalı şelaleler birleşiminden oluşan gezi, treking, dağcılık, piknik ve foto safari için çok uygun olan alan yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. İkinci kademede yaklaşık 60 m. Su düşümü olan şelale de ağustos ayı sonuna kadar su akışı bulunmaktadır.Mahalleye ulaşmak için yol tarifi şöyledir; ---Tekkeköy>Aşağıçinik>Kahyalı>Kerpiçli>Yağbasan>KABACEVİZ ya da Samsun>Tekkeköy>Aşağıçinik>Büyüklü>Sarıyurt>Yağbasan>KABACEVİZ

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 39 km, Tekkeköy ilçesine 25 km uzaklıktadır.Engebeli bir mahalledir.abdal deresi mahalleden geçmektedir.Köyümüz kuzeyinde Yağbasan , batısında Yenidoğan, güneyinde Gülören doğusunda Eğridere köyleri ile komşudur. Mahalleye ulaşmak için yol tarifi şöyledir; SAMSUN>Tekkeköy>Aşağıçinik>Büyüklü>Sarıyurt>Yağbasan>KABACEVİZ , Diğer bir güzergah Tekkeköy>Aşağıçinik>Kahyalı>Kerpiçli>Yağbasan>KABACEVİZ

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 1128
1997 1030

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım , hayvancılığa,dayalıdır,ayrıca mahallenin erkekleri gerek amatör gerekse profesyonel anlamda büyük şehirlerde inşaat sayesinde gelir elde etmektedirler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi yok,lakin kaynak olmasına rağmen iyi değerlendirilmemektedir. Kanalizasyonu iyi denilmeyecek kadar kötü sayılmaz PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.Sağlık ocağı sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfaltı eskimiş yenilenmesi durumunda ulaşım çok daha sağlıklı olacaktır. elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]